• Rok szkolny 2021/2022

        • Szkoła Podstawowa nr 4 od wielu lat realizuje zadania programowe zdrowego stylu życia całej społeczności szkolnej. Jest to miejsce gdzie są dogodne warunki, by stymulować prawidłowy rozwój psychofizyczny. Na podstawie obserwacji określiliśmy cele i zadania, które mają za zadanie propagowanie zdrowego stylu życia całej społeczności szkolnej.

           Cel główny:

          Uczeń dostrzega zależności pomiędzy zdrowiem, a otaczającym nas środowiskiem.

          • kształtowanie postawy dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne,
          • uwrażliwianie uczniów na właściwe korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz poznawanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych,
          • dbałość o otaczające nas środowisko,
          • integrowanie uczniów i rozwijanie poczucia wspólnoty w klasie, szkole i społeczności międzyszkolnej,
          • rozwijanie zdolności twórczych,
          • rozwijanie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów oraz wspieranie ich w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19,
          • rozwijanie sprawności fizycznej poprzez organizację różnych zajęć sportowych,
          • promowanie zdrowego stylu życia przez wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego uczniów,
          • kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych poprzez nabytą wiedzę,
          • kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno zdrowotnych,
          • higiena pracy umysłowej, radzenie sobie ze stresem,
          • samokontrola zdrowia i rozwoju, bezpieczeństwo w życiu codziennym,
          • kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi,
          • podstawy udzielania pierwszej pomocy.

          Cele szczegółowe:

          • podniesienie poziomu świadomości uczniów oraz dorosłych w zakresie odżywiania,
          • doskonalenie umiejętności wyboru zdrowych produktów spożywczych i zdrowego stylu życia,
          • przyzwyczajanie dzieci do właściwych zachowań żywieniowych, higienicznych
            oraz w zakresie estetyki spożywania posiłków,
          • kształtowanie u uczniów i pracowników szkoły poczucia odpowiedzialności 
            za zdrowie,
          • prowadzenie działań, akcji propagujących ruch,
          • zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego,
          • profilaktyka uzależnień,
          • prowadzenie działań, akcji propagujących zagadnienia z pierwszej pomocy.

          Kryterium sukcesu:

          Szkoła Promująca Zdrowie poprzez działania zawarte w planie pracy kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe oraz dba o aktywność fizyczną i bezpieczeństwo uczniów.

          Smaczne i zdrowe sałatki owocowe

          Pod takim hasłem odbyły się dziś zajęcia kulinarne w klasie 1b. Ich celem było kształcenie właściwych nawyków żywieniowych uczniów i promowanie zdrowego stylu życia. Dzieci doskonaliły umiejętność przygotowania zdrowego posiłku. Pod opieką nauczyciela przygotowywały pożywne i zdrowe sałatki owocowe z różnych owoców. Samodzielne zrobienie sałatki było dla nich wielką frajdą i dostarczyło wielu emocji. Później była najbardziej oczekiwana degustacja. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.  Zajęcia połączone były z pogadanką na temat ważnej roli owoców, których nie powinno zabraknąć  w diecie dziecka.

          Pływacy na start!

          ziś dziewiętnaścioro uczniów z klas drugich wzięło udział w Mistrzostwach Miasta Gorzowa w pływaniu.

          Była to doskonała okazja do wielkiej sportowej przygody dla małych pływaków. Na sportowym basenie „Słowianki” swoich sił próbowało ogólnie 181 dziewczynek i 159 chłopców.

          Najlepszymi pływakami z naszej szkoły okazali się:

          Dziewczynki:                                                  Chłopcy:

          Beata Dobrowolska – kl. 2c                             Jan Szkółka – kl. 2a    

          Aleksandra Szkółka – kl. 2a                             Ksawery Krukowski – kl. 2b

          Milena Mazurczyk – kl. 2a                               Stanisław Skałecki – kl. 2c

          Maria Gradowska – kl. 2b                                Aleks Studencki – kl. 2a

          Na trybunach zawodnikom kibicowały całe rodziny, a emocje towarzyszące wszystkim były nie mniejsze, niż podczas mistrzostw świata w pływaniu.

          Dzień Rodziny w klasach I - turniej sportowy

          W dzisiejsze popołudnie na naszym szkolnym Orliku zgromadziły się rodziny pierwszaków. Uczniowie klas I wraz z wychowawcami zaprosili swoich rodziców na wspólne świętowanie Dnia Mamy i zbliżającego się Dnia Ojca. To dobra okazja do rozgrywek sportowych, tym razem dla uczniów i ich rodziców. Podczas rodzinnego turnieju sportowego wszyscy świetnie się bawili. Zarówno dzieci, jak i rodzice z zaangażowaniem uczestniczyli w zabawie „Gdzie moje dziecko?” i wielu ciekawych konkurencjach tj. bieg po buty, bieg z szarfą czy rzuty do celu. Wykazali się szybkością, zwinnością i pomysłowością. Humory wszystkim dopisywały, a najważniejsza była świetna zabawa, a nie wynik rywalizacji klas. Najwięcej emocji dostarczyła wszystkim uczestnikom turnieju ostatnia konkurencja jaką było przeciąganie liny. Spotkanie uatrakcyjnił występ dzieci - śpiew piosenek oraz przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek, za który dziękujemy. Po rozgrywkach uczniowie udali się do klas gdzie zaśpiewali swoim kochanym rodzicom „Sto lat” i wręczyli przygotowane niespodzianki. Było bardzo miło i wzruszająco.

          Pierwszaki na koncercie Buziaków

          We wtorek dzieciaki z klasy 1 b i 1 c obejrzały piękne taneczne przedstawienie przygotowane przez Buziaki. Dzieciaki z zespołu przeniosły nas wszystkich do świata baśni i fantazji. Było kolorowo i odlotowo! Wspaniała muzyka, piękne stroje i układy taneczne wzbudzały zachwyt całej widowni! Tancerze dostali wielkie brawa i owację na stojąco! Wszystkim nam się bardzo podobało! Zwłaszcza, że w tej formacji tańczą też nasze koleżanki ze szkoły:) My szczególnie kibicowaliśmy Zuzi z klasy 1c.

          DZIEŃ SPORTU

          3 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sportu. Głównym celem było zachęcenie uczniów do aktywności ruchowej, integrowanie się klas oraz nabywanie wiary we własne siły i możliwości. Uczniowie klas 4-8 mieli szanse wykazać się sprawnością fizyczną w różnych konkurencjach: rzuty do kosza, rzuty karne, bieg sztafetowy, trzymanie piłki 3kg, bieg na 60m oraz przeciąganie liny. Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczniowie spędzili ten piękny i słoneczny dzień na świeżym powietrzu. Dziękujemy wszyskim uczestnikom za udział w naszej imprezie sportowej.

          Dzień Dziecka w klasach pierwszych

          Dzień Dziecka to szczególnie ważny dzień dla naszych pierwszaków - to ich pierwsze takie święto w szkole. Z tej okazji nauczycielki klas 1 zorganizowały dzieciom turniej sportowo - matematyczny, w którym uczniowie przeliczali pieniądze, dodawali i odejmowali, układali liczby rosnąco itd. Zabawa na 102! Potem w klasach uczniowie malowali w zespołach plakaty pt.: "Dzieci lubią sport". Niesamowite pomysły uczniów na dyscypliny sportowe zachwyciły każdą z Pań. Dzień zakończyliśmy rozgrywkami międzyklasowymi w turnieju w Dwa Ognie. Oto zwycięzcy:

          w turnieju matematycznym:

          1 miejsce - klasa 1b

          2 miejsce - klasa 1c

          3 miejsce - klasa 1a

          w turnieju Dwa Ognie wygrała klasa 1a.

          Certyfikat udziału w akcji ,,Zdrowo i Sportowo”

          Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w tegorocznej akcji ,,Zdrowo i Sportowo”, która miała na celu promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. W ramach jej realizacji odbywały się zajęcia sportowe w świetlicy szkolnej. Uczniowie ćwiczyli swoją koordynację, pamięć i koncentrację oraz poznali zasady fair play. 

          Zaświadczenie za zrealizowanie zabawy edukacyjnej "Miasta,Miasta"

          Z przyjemnością informujemy, że nasza placówka otrzymała zaświadczenie potwierdzające realizację działań w ramach zabawy edukacyjnej "Miasta, Miasta" w ramach obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2022, której organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. 

          „Na ratunek Ziemi”

          W kwietniu – z okazji Dnia Ziemi – uczniowie klasy 4b podzieleni na grupy próbowali pokonać Profesora Demolkę, który wynalazł substancję mającą unicestwić całą planetę! Aby jego plan się nie powiódł uczniowie musieli rozwiązać szereg trudnych zagadek logicznych oraz łamać szyfry. Uczestnicy wykonywali zadania po kolei wykorzystując swoją wiedzę matematyczno-przyrodniczą i humanistyczną. Ekscytująca zabawa pozwoliła uczestnikom rozwijać logiczne myślenie, budować umiejętność pracy zespołowej i rywalizować w formie dobrej zabawy. Wszystkie grupy ukończyły zadania, jednak bezkonkurencyjny okazał się zespół reprezentowany przez Emilię, Martynę i Wiktorię.


          Projekt edukacyjny ,,Europa i Ja"

          Zakończył się projekt edukacyjny ,,Europa i Ja”, którego celem było przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Każda zgłoszona szkoła wybrała jedno państwo, nasi uczniowie zdecydowali się na Hiszpanię. Podczas zajęć świetlicowych zostały wykonane wszystkie zadania ujęte w projekcie, które przybliżyły uczniom kulturę, tradycję i zabytki omawianego państwa. Za udział otrzymaliśmy dyplomy. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w projekcie.

          Piłka nożna moją pasją!

          Tym razem w klasie 7a o swojej pasji opowiedział Krystian Mielnik. Od kilku lat trenuje piłkę nożną i jest bramkarzem. Profesjonalne treningi na świeżym powietrzu, kilka razy w tygodniu, nauczyły go zdyscyplinowania i sprawiły, że jego kondycja fizyczna jest bardzo dobra. Mamy nadzieję, że w przyszłości  zasiądzie podczas meczu nie tylko na trybunach, ale też będziemy mogli zobaczyć go na murawie. Życzymy sukcesów!

          Patriotyczny turniej pierwszoklasistów

          W piątek, przed majowym weekendem, pierwszaki rozegrały turniej sportowo - patriotyczny. Zespołowo rozwiązywały quiz, w którym padły pytania z zakresu wiedzy o naszej Ojczyźnie. Oj dużo pierwszoklasiści wiedzą o swoim kraju :) Następnie układali puzzle, które finalnie były Godłem Polski. Odbyły się również wyścigi rycerzy. Na zakończenie uczniowie ułożyli wyraz POLSKA z rozsypanki literowej. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1B, drugie 1C, a trzecie klasa 1A. Jak zawsze najważniejsza była zabawa!

          Konkurs plastyczny - „Jestem przyjacielem Ziemi”

          W związku z obchodzonym 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w konkursie plastycznym. Wykonywali plakaty tematyczne pod hasłem „Jestem przyjacielem Ziemi”. Mogli w ten sposób pokazać jak możemy dbać o naszą planetę. Do pracy przystąpili z dużym zaangażowaniem, co przełożyło się na efekty. Powstały bardzo ciekawe prace konkursowe, które dzieci wykonywały zespołowo, w każdej z klas. Wyróżniono prace trzech zespołów. Gratulujemy! Oto ich autorzy:

          1a  – Agata Marciniszyn, Marieta Matychowiak
          1b  – Maja Pawlak, Lena Kamińska, Liliana Szustak
          1c  – Józef Maculewicz, Sebastian Michniewicz, Kornel Kotowicz

          Dzień Ziemi

          Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy naszej planety.

          Uczniowie klasy 2a włączyli się do obchodów tego święta. Obejrzeli kilka ciekawych filmów edukacyjnych, dzięki którym mogli wirtualnie poznać najpiękniejsze zakątki naszego globu. Dowiedzieli się, jakie Ziemia ma dla nas dary, co ją zatruwa i niszczy. Utrwalili wiedzę, jak segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię, dbać o czyste powietrze.

          Drugoklasiści poznali sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne, potrzebę podejmowania działań proekologicznych w szkole i we własnym domu. Przypomnieli zasady zachowania w lasach i parkach narodowych.

          Dzisiaj w klasie pojawiły się również: roboty, lalki, pojazdy, zwierzęta - a to wszystko wykonane z butelek, puszek, kartonów i wielu innych surowców wtórnych.

          Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia przyczynią się do mądrego postępowania wobec naszej Matki Ziemi. Wystarczy jedynie zmienić codzienne przyzwyczajenia, by Dzień Ziemi trwał przez cały rok.

          ,,Godzina dla Ziemi WWF”

          Otrzymaliśmy podziękowania od Fundacji World Wide Fund for Nature za wspieranie działań mających na celu mobilizowanie społeczeństwa do ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji ekologicznej ,,Godzina dla Ziemi WWF”. Razem dbajmy o naszą planetę!

          Moja pasja – gitara elektryczna

          Godzina wychowawcza w kl. 7a tuż przed przerwą świąteczną była równie ciekawa co poprzednia. Tym razem Wiktoria Sojka opowiedziała nam o swojej pasji – grze na gitarze elektrycznej. Wiemy już dokładnie, z jakich elementów składa się ten instrument i ile czasu trzeba poświęcić na naukę. Największe wrażenie zrobiło na nas wykonanie przez Wiktorię utworu  hardrockowej grupy AC/DC. Było głośno, a ostre brzmienie gitary elektrycznej wprowadziło nas w świat muzyki lat siedemdziesiątych.

          Bierzemy udział w akcji "Żonkile"

          Biblioteka szkolna ponownie przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" organizowanej po raz dziesiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku jej tematem przewodnim jest miłość. W ramach akcji biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na pracę plastyczną pt. "Żonkil symbolem pamięci". Ktoś zapyta: Dlaczego żonkil, a nie inny kwiat? Otóż, żonkil stał się symbolem pamięci za sprawą Marka Edelmana, jednego z ocalałych, który w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Stąd żonkil stał się symbolem wiedzy oraz pamięci o powstaniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy zwycięzcom!

          Poniżej zamieszczamy listę osób wyróżnionych:

          I miejsce – Liwia Bandera kl.3b

          II miejsce – Jan Szkółka kl.2a

          III miejsce – Aleksnadra Szkółka kl.2a

          Turniej wielkanocny pierwszaków!

          W środę w dużej sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas 1, by wziąć udział w wielkanocnym turnieju. Dzieci przenosiły wielkanocne pisanki na łyżkach, tak aby żadna nie upadła na ziemię, bo co to za jaja, które są stłuczone? Potem kicały wielkanocne zajączki, by sprawdzić swoje stawy skokowe :) i gotowość do rozdawania wielkanocnych niespodzianek. Dużo można by pisać o wielkanocnym turnieju, który dostarczył nam mnóstwa emocji. Bawiliśmy się świetnie! Jak podczas wszystkich rozgrywek sportowych!

          Pierwsze miejsce zajęła klasa 1B, drugie klasa 1C, a trzecie 1A. Najważniejsza jednak była fantastyczna zabawa!

          Gorzowska Spartakiada Młodzieży

          We wtorek, 5 kwietnia uczestniczyliśmy w Gorzowskiej Spartakiadzie Młodzieżowej. Zawody dla klas czwartych miały formę gier i zabaw ruchowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: 4a, 4b, 4c. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem rywalizowały w siedmiu konkurencjach. Zacięta walka trwała do ostatniego gwizdka. Zawody okazały się niezwykle emocjonujące. Uczniowie dali z siebie wszystko, zajęliśmy trzecie miejsce. Wszystkim zawodnikom bardzo gratuluję i dziękuję!

          Moja pasja, moje życie!

          Uczniowie kl. 7a, w ramach zajęć z wychowawcą, rozpoczęli cykl zajęć na temat swoich pasji. Jako pierwsze wystąpiły miłośniczki koni: Zosia Ciołek i Maja Śmiałkowska. Dziewczyny były świetnie przygotowane. Opowiadały o pielęgnacji koni, przygotowaniu do jazdy, prawidłowym żywieniu zwierząt, umaszczeniu oraz ubiorze jeździeckim. Pokazały czaprak, czyli okrycie na konia, podkowę zrobioną przez kowala, kopyto, uprząż, więzadła, czyli specjalne ochraniacze oraz strzemiona, które wspomagają wsiadanie i utrzymanie się w siodle. Słuchaliśmy wszystkiego z zainteresowaniem, a wiedza dziewcząt zrobiła na nas duże wrażenie!


          „Cegiełka czytelnicza – podaruj książkę”

          W ramach projektu czytelniczego „Zaczytane klasy” biblioteka szkolna zaprasza wszystkich miłośników książek oraz naszej biblioteki do włączenia się do akcji wewnątrzszkolnej ,,Cegiełka czytelnicza – podaruj książkę”
          Drogi Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu,
          jeśli masz w swoim domu przeczytaną, „zbędną”, nikomu już niepotrzebną książkę, której chcesz podarować drugie życie, to koniecznie podaruj ją naszej bibliotece. Sprawisz tym radość nam i naszym czytelnikom!
          Najchętniej przyjmiemy książki – lektury oraz książki młodzieżowe w ,,dobrym stanie technicznym”, wydawane po 2000 roku.
          W przypadku lektur szkolnych przyjmiemy każde wydanie zachowane w „dobrym stanie”.
          Każda książka to Wasza cegiełka czytelnicza, którą wzbogacacie nasz wspólny księgozbiór.
          Na Wasze „cegiełki czytelnicze” czekamy do końca kwietnia br.
          Uczniowie biorący udział w akcji otrzymają punkty dodatnie z zachowania.

          Wizyta w teatrze

          Świat jest teatrem, aktorami ludzie...Już od ponad 60 lat 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto wszystkich aktorów i osób związanych z teatrem. Z tej okazji klasa 7C wybrała się, 30 marca 2022 roku, do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, aby obejrzeć sztukę Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Odczucia i wrażenia uczestników spektaklu zostały omówione na lekcji języka polskiego i godziny wychowawczej.  Sztuka wyreżyserowana przez Pawła Pasztę łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, w której świat rzeczywisty przeplata się  ze światem fantastycznym a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze.  Na pochwałę zasługuje gra wszystkich aktorów, którzy odgrywali swoje role niemalże wśród publiczności. Spektaklowi nadano symboliczną oprawę scenograficzną. Nasza wyprawa do świątyni kultury była poprzedzona lodami i spacerem po naszym pięknym bulwarze gorzowskim.

          Naleśnikowo

          Dzisiaj klasa 1a rozłożyła na czynniki pierwsze naleśniki, czyli dowiedzieliśmy się z czego się składają i jak je przygotować. Dodatkowo zorientowaliśmy się jak robi się dżem i czy jest zdrowy. Jeśli jest, to dlaczego? Poszukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Nutella jest taka smaczna i jednocześnie taka niezdrowa? Analiza składu spowodowała, że uczniowie złapali się za głowy! I obiecali zajadać czekoladę nutellową tylko od wielkiego święta. Przy okazji poćwiczyliśmy umiejętność samodzielnego przygotowywania posiłków. Nasza Pani przygotowała wieeeeeeeeeelką górę naleśników, które smarowaliśmy dżemem i czekoladą. Nasze buzie były uśmiechnięte, a brzuchy pełne :)

          Świetlicowy ogródek

          Dzisiaj w świetlicy uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności i pasji ogrodniczej. Samodzielnie siali i sadzili w doniczkach wybrane przez siebie rośliny – koperek, szczypiorek, rzodkiewkę, szpinak. Nie zabrakło również pracy przy sianiu rzeżuchy. Nasz świetlicowy ogródek będzie na bieżąco pielęgnowany i obserwowany przez małych ogrodników. Uczniowie spisali się na medal, z zajęciami praktycznymi poradzili sobie w stu procentach!

          Witamy wiosnę

          Dzisiaj uczniowie klas drugich powitali wiosnę.

          Wiedzą już, że wiosna przyszła pieszo.

          Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
          i szumią - Witaj wiosno!

          Wiosenny turniej sportowy był świetną okazją do rywalizacji i zabawy oraz integracji międzyklasowej. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

          I miejsce – 2c

          II miejsce – 2a

          III miejsce – 2b

          W klasach wykonano także piękne, kolorowe,  wiosenne plakaty.  Barwne stroje i piosenki to także elementy powitania wiosny. Cieszymy się, że jest wiosna i zachęcamy wszystkich do aktywności sportowej na powietrzu.


          "CAŁOCIAŁO"- warsztaty z cyklu Karuzela

          Uczniowie klas 3 uczestniczyli w kolejnych warsztatach z cyklu Karuzela. Marcowe warsztaty poprowadziła Agnieszka Dubilewicz - kulturoznawczyni, animatorka, tancerka i aktorka Studia Teatralnego Blum.
          „CałoCiało!” to spotkanie w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń.-
          Spotkanie to miało na celu zbudowanie relacji, sprawczości i siły w uczestnikach. Rytm spotkania wyznaczyli sami uczestnicy, energia grupy. Uczniowie  przemieszczali się w przestrzeni w dynamicznym ruchu, czasem wyłącznie obserwowali swój oddech czy bijące serce. W trakcie warsztatu CałoCiało! uczniowie  zwrócili uwagę na to, że ich ciała są wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne, wystarczające  takie jakie są.  Wszyscy zauważyła, że ruch i aktywność są dobrym momentem, w  którym możemy lepiej zaznajomić się z  naszym ciałem - przybliżyć do niego świadomie. 
          Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty.

          Przyłączamy się do akcji ,,Światowy Dzień Wody z PAH”!

          W tym roku szkolnym świetlica włączy się w obchody Światowego Dnia Wody pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej. Święto przypada 22 marca i zostało ustanowione przez ONZ w 1992 roku. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej poszerzą swoją wiedzę na temat dostępu do wody pitnej na świecie oraz dowiedzą się jak codzienne czynności mogą wpływać na gospodarkę wodną.

          POMOC DLA UKRAINY

          Społeczność naszej szkoły nie pozostaje obojętna wobec dramatycznej sytuacji w Ukrainie. Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować zbiórkę, która potrwa do 3 marca. Dary będzie można zostawić w wyznaczonym miejscu w holu naszej szkoły. 
          Poniżej spis bardzo potrzebnych rzeczy:
          żywność długoterminowa, woda w zgrzewkach, koce, śpiwory, kołdry, artykuły higieniczne (szczoteczki do zębów, pasty, papier toaletowy, podpaski, pieluchy), a także latarki, baterie, termosy, zapałki, zapalniczki.

          Koktajle owocowe

          Zima to czas szczególnego dbania o własne zdrowie. Klasa 1 a postanowiła wzmocnić swoją odporność mocną dawką witamin zawartych w owocach. Zrobiliśmy koktajle owocowe wykorzystując maliny, truskawki, jagody i mango. Dodaliśmy mleka oraz soku jabłkowego, żeby nasze koktajle były smaczniejsze. Chcieliśmy uniknąć stosowania cukru :) Było naprawdę smacznie :)

          Walentynkowe wychowanie fizyczne

          Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. Również w naszej szkole ten dzień został celebrowany przez klasę 4c. Uczniowie spędzili lekcję wychowania fizycznego uczestnicząc w balonowej rozgrzewce,która sprawiła im wiele radości i uśmiechu na twarzy. Nie zabrakło też słodkiego co nieco na koniec lekcji :) 

          Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci - podsumowanie

          W dniach 1-23 listopada 2021 r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie ekologicznym ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", który organizowany był we współpracy z firmą Green Office Ecologic.

          Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców zebraliśmy 1856 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W nagrodę szkoła otrzymała bon w wysokości 185 zł do wykorzystania na cele szkolne. Przeznaczyliśmy go na kupno nowej siatki do siatkówki oraz tablicę wyników - numerator.

          Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pozytywnie odpowiedziały na nasz apel zachęcający do udziału w zbiórce.

          "Dom bez przemocy"

          W konkursie plastycznym zorganizowanym w projekcie „Dom bez strachu” w  ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania  Przemocy w Rodzinie” wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych realizujących projekt (tj. SP 4, SP 9, SP 13, SP 21).

          Laureaci konkursu plastycznego „Dom bez przemocy” :

          III miejsce

          Wiktor Latoszek  kl. IVb

          Wyróżnienie:

          Mateusz Latoszek kl. IVb

          Udział w konkursie:

          Lisa Steshenko kl. IV c

          Aleksandra Kubalska kl. V b

          Wiktoria Pietrzak kl. VI a

          Quiz skierowany był do uczniów klas VII-VIII wybranych szkół podstawowych. W sumie w quizie wzięło udział 129 uczniów czterech szkół. Najwyższą punktację, a tym samym wyróżnienia z naszej szkoły otrzymały:

          Roksana Szymczak kl. VIII a

          Maja Frelich kl. VIII a

          Julia Kołodziejczak kl. VIII b

          Świąteczny turniej sportowy

          Uczniowie klas drugich rywalizowali dzisiaj w świątecznym turnieju sportowym. Doskonalili swoją sprawność, zwinność, zręczność i szybkość. Różnorodne konkurencje sportowe z przyborami wyzwoliły duże emocje i każdy starał się, jak mógł, by przyczynić się do zwycięstwa swojej drużyny. Była to prawdziwa sportowa rywalizacja.

          Wyniki turnieju:

          I miejsce-2c

          II miejsce-2a

          III miejsce-2b

          Kiermasz świąteczny

          Uczniowie klasy 7a własnoręcznie wykonali świąteczne ozdoby i sprzedawali w holu szkoły po to, by pomóc chłopcu – Jakubowi Pietrzakowi, uczniowi SP 11 w Gorzowie Wlkp. Cierpi on na rzadką i nieuleczalną chorobę NF1 (Recklingausena), która objawia się guzami wzdłuż przebiegu nerwów całego ciała. Ponadto u Kuby wykryto obustronne glejaki nerwów wzrokowych i grozi mu utrata wzroku. Chłopiec ma też inne schorzenia, guzy Hamartoma mózgu, guzki w sercu, guzki odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa, poszerzenie komór mózgowych, nerwiakowłókniaki skóry, osteoporoza.

          Mikołajkowa wizyta w schronisku "Azorki"

          Każdy lubi dostawać prezenty, nawet zwierzęta. Na świąteczne przysmaki i upominki czekają najbardziej te z nich, które przebywają w schronisku. Oczekują one na wszystkich Mikołajów, którzy zechcą podarować im prezenty, zwłaszcza te smaczne. W takich Mikołajów zamienili się uczniowie klas trzecich, którzy zorganizowali zbiórkę karmy i koców dla zwierząt ze schroniska. Zbiórka trwała dwa tygodnie, po czym Mikołaje pojechali z darami do bezdomnych zwierząt. To była wspaniała wizyta, podczas której nie zabrakło emocji. Radość  czworonogów pokrzywdzonych przez los, to widok bezcenny! Taka postawa dzieci cieszy wszystkich: pracowników schroniska, nauczycieli, miłośników zwierząt, a przede wszystkim same zwierzęta. Nasi czworonożni przyjaciele, będziemy o Was pamiętać i do zobaczenia!

          II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VI PRZERWY NA CZYTANIE \

          Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w II Międzynarodowej Edycji VI Przerwy na Czytanie w roku szkolnym 2021/2022. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

          Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

          "Mój zdrowy posiłek do szkoły"

          I miejsce Julia Jodełko kl.1b - kategoria: fotografia, Liwia Dubowska kl.4b - kategoria: fotografia, Maria Kalinowska kl.6a - kategoria: fotografia, Damian Fiedorowicz kl.2c - kategoria:rysunek,

          II miejsce Anna Górny kl.2b - kategoria: fotografia, Ksawery Wojciechowski kl.6a - kategoria: fotografia, Aleksandra Burda kl.4b - kategoria: fotografia, Aleksandra Szkółka kl.2a - kategoria: rysunek,

          III miejsce Helena Pękacz kl.4a - kategoria: fotografia, Kacper Jajdelski kl.5c - kategoria: fotografia, Krystian Włodarczyk kl.5b - kategoria:fotografia, Jan Szkółka kl.2a - kategoria: rysunek, Alicja Karwowska kl.2b - kategoria: rysunek.

          Wyróżnienia w kategorii - fotografia otrzymują: Antoni Szwed kl.1c, Krzysztof Grzywacz kl.1b, Patryk Olender kl.7a, Hanna Nowacka kl.7d, Szymon Głowaczewski kl.8a, Milena Mazurczyk kl.2a, Emila Mazurczyk kl.1c, Bartosz Boczkowski kl.7c, Jakub Kłujszo kl.7b, Milan Matowski kl.6a,  Zuzanna Mucharzewska kl.4c, Oliwia Mucharzewska kl.3a, Kacper Biskup 2b, Natasza Deszko 5b. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! I dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie.Dyplomy będzie można odebrać 14 grudnia br. w bibliotece szkolnej.

          Bardzo dobrze, że nasi uczniowie przywiązują dużą wagę do wyboru zdrowych produktów podczas komponowania swoich posiłków. Niewątpliwie to zasługa rodziców naszych uczniów, którzy uczą ich zdrowych nawyków już od najmłodszych lat. Bardzo dziękujemy Państwu za to!

          Turniej sportowy klas 3

          Z okazji niedawnych mikołajek uczniowie klas 3 uczestniczyli w  turnieju sportowym. Tym razem nie było łatwo, bo trzeba było wykazać się umiejętnością kozłowania i przenoszenia piłki, toczenia jej nogą, a także   skakniem na skakance. 

          A oto wyniki:

          I miejsce - klasa 3c

          II miejsce  zajęły wspólnie klasy 3b i 3a

          Mikołajkowy turniej sportowy klas I

          Rozgrywki sportowe to ulubiony rodzaj aktywności uczniów. To drugi turniej sportowy, w którym uczestniczyli dziś pierwszoklasiści, i tym razem mikołajkowy. Dzieci brały udział w kilku konkurencjach sportowych, które bardzo im się spodobały. Wykazały się szybkością, zwinnością i z dużym zaangażowaniem wykonywały kolejne ćwiczenia. Jak zawsze podczas rywalizacji towarzyszyły im wielkie emocje. Jednak najważniejsza była wspólna świetna zabawa. :)

          Dzisiejsze wyniki
          I m-ce – klasa 1c
          II m-ce – klasa 1b
          III m-ce – klasa 1a

          Spotkanie z jeżami

          Obiecałam uczniom klas V spotkanie z Panią, która opiekuje się jeżami i w końcu udało się dotrzymać słowa. Spotkaliśmy się na  lekcji języka polskiego. Pani Agnieszka przyniosła dwa cudne jeże, które ocalały dzięki człowiekowi. Opowiedziała nam o tych niesamowitych, ale  bardzo zagrożonych obecnie stworzeniach i o tym, jak ważna jest ich rola w naszym ekosystemie.
          Nasze spotkanie wynikało z tematów lekcji języka polskiego, gdyż mówimy dużo o wrażliwości, emocjach, relacjach między ludźmi, ale także o przyjaźni człowieka ze zwierzętami.
          Myślę, że takie spotkania uczą nas  wrażliwości, empatii a tego obecnie jest mało na tym świecie.

          Sportowy talent 2021

          Uczeń naszej szkoły z klasy 5c, Mikołaj Malarek, bierze udział w plebiscycie na Sportowy talent roku 2021. Jest on organizowany przez Gazetę Lubuską. Mikołaj trenuje siatkówkę w klubie sportowym i odnosi wiele sukcesów. Jest również bardzo zdolnym uczniem i aktywnie pracuje podczas lekcji. Jeśli ktoś z Was chciałby wesprzeć Mikołaja, zapraszamy do oddawania głosów na stronie, link poniżej:

          https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/mikolaj-malarek%2C2359991/

          Spotkanie z wolontariuszką

          Dziś w świetlicy szkolnej odwiedziła nas uczennica klasy VIII, która jest wolontariuszką w Fundacji ,,Mam marzenie”. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się czym jest wolontariat, kim jest wolontariusz oraz jakie są jego zadania. Wysłuchaliśmy kilku opowieści Amelii związanych z tą działalnością oraz poznaliśmy korzyści płynące z zaangażowania się w wolontariat. Dzieci opowiedziały, jakie mają marzenia, zainteresowania i co mogą zrobić, aby świat był lepszy. Większość z nich chciałaby znać języki, podróżować po świecie albo pomagać ludziom i zwierzętom w potrzebie, np. jako lekarz, wolontariusz lub weterynarz. To było bardzo inspirujące spotkanie, dziękujemy serdecznie Amelce za poświęcony czas!

          Otrzymaliśmy certyfikat ,,Akademii Bezpiecznego Puchatka”

          W bieżącym roku szkolnym świetlica uczestniczyła w programie edukacyjnym ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego celem była edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz nauka naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w kilku sferach: dom, Internet, droga, szkoła oraz kontakty rówieśnicze. Podczas spotkań korzystaliśmy z filmów edukacyjnych, przygotowanych scenariuszy oraz kart pracy. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Testu Bezpieczeństwa i uzyskaniem certyfikatu ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

          Jesienny turniej sportowy pierwszoklasistów

          Pierwszoklasiści naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w międzyklasowym turnieju sportowym z wykorzystaniem darów jesieni. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rywalizowali pomiędzy sobą, a także dopingowali siebie nawzajem z całych sił. Najważniejsza jednak była dobra zabawa! Na drugim miejscu - zwycięstwo. Oto sukcesy naszych uczniów:

          I miejsce - klasa 1c

          II miejsce  - klasa 1a

          III miejsce - klasa 1b

          Zdrowo i kolorowo!

          We wtorek klasa 1a, w ramach cyklicznych zajęć o zdrowym odżywianiu, przygotowała zdrowe kanapki. Uczniowie poznali nowe warzywa, poćwiczyli swoje rączki i nauczyli się przyrządzać samodzielnie śniadanie. Pomysłowość uczniów była niesamowita. Powstały kanapkowe świnki, kotki, pieski, a nawet panda! W zdrowym ciele, zdrowy duch!


          Wynik 41 Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o tematyce Honorowego Krwiodawstwa

          Z przyjemnością ogłaszam wynik Wojewódzkiego Konkursu Plastyczny o tematyce Honorowego Krwiodawstwa. Spośród 748 nadesłanych prac z 80 lubuskich placówek oświatowych uczeń klasy 1b Stanisław Modrzewski zajął I miejsce w kategorii kl. I-III. Zwycięzcy serdecznie gratuluję!

          XXII edycja Góry Grosza

          W tym roku, podobnie jak w poprzednim, nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Zbiórka XXII edycji trwa od 9.11.2021r. do 31.05.2022r. Celem, na który zbierane są drobne monety jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

          Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!”.

          Zbieramy monety: 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł

          Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.

          "Najwspanialej powiem szczerze, podróżować na rowerze..."

          Dnia 3 listopada na lekcji techniki odwiedził nas Pan Leszek, który przyprowadził „zaczarowany rower”. Uczniowie klas 4 mogli przekonać się ,czy naprawdę potrafią jeździć na rowerze. Ten, rodem z cyrku, bicykl ma niezwykły układ kierowniczy – podczas wykonywania skrętu kierownicą w prawo rower skręca w lewo! Przejechanie kilkumetrowego odcinka wbrew pozorom nie jest takie proste! Jazda na takim rowerze dostarczyła niezapomnianych wrażeń, a co najważniejsze, uśmiech nie schodził z twarzy.

          "Talent ukryty w szufladzie" - relacja z wydarzenia

          W dn.03.11-05.11.2021 r. w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa prac uczniów naszej szkoły. Zaprezentowano 25 prac, w zbiorze prezentowanych dzieł znalazły się różnorodne prace plastyczne tj. obrazy na płótnie, rysunki z użyciem pasteli lub kredek, szkice, kolaże wykonane przez uczestników koła plastycznego kl.3,  a także figurka – psa wykonana z gliny rzeźbiarskiej oraz jedna praca literacka – wiersz zatytułowany „Teatr  życia” autorstwa Amelii Kuźbickiej. W projekcie wzięło udział 15 uczniów: Amelia Kuźbicka, Barbara Bruździńska, Ewa Kabat, Emilia Kowalczyk, Amelia Stradało, Jakub Majłowski, Julia Potocka, Emilia Dobrzelecka, Damian Fiedorowicz, Mateusz Latoszek, Wiktor Latoszek, Agata Janus, Ewa Ochej, Julia Freliga. Celem wystawy było zaprezentowanie różnorodnych talentów uczniów w środowisku szkolnym oraz popularyzowanie działań artystycznych dzieci i młodzieży. Prace naszych uczniów stanowią dobry przykład oderwania się od "elektronicznego matrix 'u". Dlatego bardzo dziękuję wszystkim uczniom, biorącym udział w projekcie, za ujawnienie swojego talentu całej społeczności szkolnej oraz ich rodzicom za wyrażenie zgody na udostępnienie prac swoich dzieci.

          Wschód, zachód, północ, południe, czyli kierunki geograficzne.

          "Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz" - Albert Einstein. Lekcje w terenie to nie tylko czas spędzony na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim przyjemniejszy sposób zdobywania wiedzy i właśnie dlatego uczniowie klasy 4b, w ramach zajęć przyrody wyszli z ławek. Uczniowie wybierali jakieś charakterystyczne miejsce lub przedmiot np. bramkę i wyznaczali kierunki geograficzne za pomocą kompasu oraz uzupełniali kartę pracy. Młodzi przyrodnicy znakomicie poradzili sobie z zadaniem!

          Zebraliśmy 250 sztuk kredek

          W październiku przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej ,,Kolorowe kredki”, której głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom w szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych oraz zbiórka pieniędzy z przetworzonych kredek na różne cele charytatywne. Świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę, podczas której udało się zebrać aż 250 sztuk kolorowych kredek, w tym kilka nowych opakowań! Zostaną one włożone do piórników uszytych przez wolontariuszy, a następnie przekazane potrzebującym dzieciom. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za udział w akcji!

          Z książką w świetlicy szkolnej

          Paweł z klasy 8c odwiedził uczniów w świetlicy szkolnej. Celem jego spotkania było dzielenie się wiedzą starszego kolegi z młodszymi uczniami naszej szkoły. Nawiązując do słów Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek, to najpiększniesza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła", Paweł zaprezentował, jak można przyjemnie spędzać czas.  Wyborem Pawła była ilustrowana książeczka przedstawiająca życie i dorobek Marii Skłodowskiej-Curie. Wkrótce, bo 7 listopada, dwukrotna noblistka będzie obchodziła 154 rocznicę swoich urodzin. Dzięki tej książce młodsi uczniowie poznali wybitnego naukowca, a Paweł mógł powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę przed konkursem. Wygląda na to, że wizyta Pawła sprawiła wszystkim wiele radości, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. 

          Kiermasz rzeczy używanych – podsumowanie

          Kiermasz rzeczy używanych zorganizowany przez uczniów z klasy 7a trwał dwa dni i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Sprzedane zostały książki, pluszaki, kubki ceramiczne, zabawki, piłki, puzzle, gry planszowe, plecaki, piórniki i wiele innych. Siódmoklasistom udało się zebrać aż 1850 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto szkoły, na zakup roślin, które wiosną upiększą teren naszej szkoły.

          Warsztaty krawieckie

          Podczas pobytu w świetlicy szkolnej dzieci poznawały tajniki szycia i projektowania oraz zaznajomiły się z różnymi rodzajami tkanin. Nie zabrakło również maszyny do szycia, z której nauczyły się korzystać! Powstały małe, kolorowe serca, które świetliczaki podarują swoim najbliższym. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, koniecznie trzeba będzie je powtórzyć!

          Pani Psycholog gościem w naszej świetlicy

          25 października br. odwiedziła nas Pani Katarzyna Buchla, psycholog szkolny, która przygotowała i przeprowadziła dla dzieci zajęcia. Rozmawialiśmy o tym, czym są techniki relaksacyjne oraz jakie mają zalety. Dowiedzieliśmy się, że obniżają niepokój, uspokajają i wyciszają, są idealnym rozwiązaniem w sytuacjach stresowych, rozładowują napięcia emocjonalne. Podczas spotkania zostały przybliżone rodzaje technik relaksacyjnych, w których uczniowie mogli wziąć udział. Świetliczakom bardzo podobały się zajęcia oraz stwierdziły, że poznane techniki wykorzystają w praktyce nieraz. Z całego serca dziękujemy Pani Katarzynie za pouczające spotkanie oraz za poświęcony czas!

          Warsztaty kulinarne

          Uczniowie klasy 8b uczestniczyli dziś w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Gastronomicznych. Zajęcia przeprowadzili panowie: Piotr Kison i Kamil Tużnik z udziałem uczniów klasy trzeciej. Uczestnicy mili okazję sprawdzić się w zawodzie kucharza, a przygotowane pod czujnym okiem fachowców dania z warzyw oraz te na słodko wspólnie skonsumować. Starsi koledzy oprowadzili swoich podopiecznych po terenie szkoły zachęcając przy tym do podjęcia niebawem nauki w jej murach. Kto wie , czas pokaże.

           

          ROZGRYWKI SPORTOWE KLAS TRZECICH

          W ubiegły czwartek, uczniowie klas trzecich wzięli udział w turnieju sportowym. Zapoczątkowali tym samym cykl zawodów sportowych rozgrywanych co dwa miesiące, a kończących się zdobyciem PUCHARU TRZECIOKLASISTY. Tym razem I miejsce zdobyła klasa 3c, na drugim miejscu podium uplasowała się 3b, a na trzecim 3a.

          Gratulujemy!

          W dwuszeregu zbiórka! Baczność!

          Takie i inne komendy wielokrotnie słyszeli uczniowie z klas: 6a i 7a, którzy w piątek 22 października odwiedzili 151. batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie. Dzięki uprzejmości dowódcy ppłk Artura Filipowicza mieli możliwość poznania specyfiki pracy żołnierza Wojska Obrony Terytorialnej. Dla naszych uczniów przygotowane były różne atrakcje, m.in. tor przeszkód, nauka musztry wojskowej, pierwsza pomoc medyczna oraz pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wiejący wiatr i padający od czasu do czasu deszcz nie zniechęciły naszych uczniów. Niczym najdzielniejsi żołnierze wzorowo wykonywali zadania. Najlepsi otrzymali dyplomy i tzw. „eskę”, czyli indywidualną rację żywnościową, którą żołnierze spożywają, gdy odbywają ćwiczenia na poligonie. Kolejną atrakcją był obiad w towarzystwie zawodowych żołnierzy w wojskowej stołówce. Gorąca grochówka ogrzała wszystkich, do tego pyszne drugie danie i ciasto na deser. Wyjazd był bardzo udany a żołnierze wzorowo przygotowani na nasz przyjazd.

          Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji ,,Kolorowe Kredki”

          Nasza świetlica włączyła się w akcję ,,Kolorowe Kredki”. Jest to akcja charytatywna, proekologiczna i wspierająca recykling. Celem akcji jest przede wszystkim niesienie pomocy dzieciom w szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych oraz zbiórka pieniędzy z przetworzonych kredek na różne cele charytatywne. Co zbieramy? Kredki ołówkowe! Te używane, jak i nowe! Po zbiórce będą one wysłane na adres organizatora, który przy pomocy wolontariuszy posegreguje je, a odrestaurowane zamieści w piórnikach, które trafią do odpowiednich instytucji.

          Akcja "Zdrowo i sportowo" 2021/2022

          W roku szkolnym 2021/2022 świetlica szkolna dołączyła do akcji ,,Zdrowo i sportowo”, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. W ramach jej realizacji będą odbywać się zajęcia sportowe, podczas których uczniowie poznają ciekawe rodzaje ćwiczeń i zabaw, które zwiększą ich aktywność ruchową. Podczas spotkań uczniowie będą ćwiczyć swoją koordynację, pamięć i koncentrację oraz nauczą się zasad fair play i współdziałania w grupie.

          Integracja klasowa na basenie.

          13 października 2021r. uczniowie klasy VIIc wraz z wychowawczynią Beatą Ejmą wybrali się na basen do Poznania na Termy Maltańskie. Był to pierwszy wyjazd do tego aquaparku, dlatego też przed wyjazdem emocji było co nie miara. Na basenie uczestnicy wycieczki mieli do dyspozycji zjeżdżalnię, brodzik, jacuzzi, basen z biczami wodnymi,,,rzekę z prądem” i wiele innych. Wychowawczyni bacznym okiem obserwowała nas, zapewniając bezpieczeństwo. Nad bezpieczeństwem czuwali także ratownicy, którzy spotkanie rozpoczęli od przypomnienia regulaminu korzystania z pływalni.Cele wyjazdu na basen:
          - kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
          - krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci,
          - kształtowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie harmonijnego rozwoju,
          - wyposażenie uczniów w podstawowy zasób umiejętności ruchowych,
          - pływanie rekreacyjne,
          - wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego,
          - integracja klasowa.
          Z wycieczki wszyscy wrócili w radosnych nastrojach, jednogłośnie stwierdzając, że było świetnie i chcą na basen jeździć  częściej.  

          Integracyjna wycieczka do Wrocławia

          12  października uczniowie klas 8a i 8c pojechali na dwudniową wycieczkę do  Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska słynie z pięknego  Starego  Miasta, zabytkowych kamienic  m.in. Jasia i Małgosi, królestwa krasnali na Rynku,  Ratusza i Ostrowa  Tumskiego. Uczniowie mieli okazję to wszystko zwiedzić. Następnie udali się do Hydropolis, czyli  nowoczesnego  Centrum  Edukacji Ekologicznej. Zobaczyli tam projekcję dotyczącą powstania naszej planety i narodzin wody, zajrzeli do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi. Dzięki multimedialnym katalogom poznali bliżej organizmy głębinowe oraz zobaczyli z bliska najbardziej znane wraki statków i okrętów.  To  jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z niewielu w Europie. Uczniowie mieli także okazję podziwiać  monumentalny obraz  o nazwie „Panorama Racławicka”, autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, który prezentowano w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Dzieło to   ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków  z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Po naukowej uczcie wszyscy udali się do hotelu. Tam uczniowie mieli czas na wspólne zabawy. Kolejny dzień był również pełen atrakcji. Najpierw młodzież była w ZOO i Afrykarium. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu.  Następnym punktem wycieczki było wjechanie na 49 piętro SKY TOWER -  najwyższy punkt widokowy – 212 metrów, z którego rozciągał się wspaniały widok na panoramę Wrocławia.

          Dzieci zbierają elektrośmieci

          Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’Każdy, kto przyniesie sprzęt elektroniczny, otrzyma dodatnie punkty z zachowania. Miejsce zbiórki: hol szkoły. Akcja trwa do końca listopada.

          Akcja „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” została rozstrzygnięta!

          Z przyjemnością informujemy, że na liście akcji „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” 467 bibliotek znalazła się również nasza placówka. W najbliższym czasie dotrze do nas darmowy zestaw składający się z :
          – Ptyś i Bill tom 1 – Do ataku!, Cric, Pierre Veys, Laurent Verron, Laurent Verron – książka,
          – Lou! tom 1, Julien Neel – książka,
          – Studio tańca tom 1, Bertrand Escaich, Caroline Roque – książka,
          – Siostry, Cazenove Christopher, Maury William – książka,
          – Ernest i Rebeka tom 1 – Mój kumpel mikrob, Bianco Guillaume – książka,
          – Kamila i Konie tom 1 – Miłość Oceana, Lili Mesange, Stefano Turconi – książka,
          – FITS Travel – gra,
          – Łap za słówka – gra karciana,
          – Ubongo lub Kajko i Kokosz Szkoła latania lub Lato z komarami – gry do plecaka.
          Bardzo dziękujemy Organizatorom akcji za nagrodzenie wszystkich bibliotek biorących udział w konkursie.

          Zestaw gwarantowany w zupełności wystarczy na realizację zaplanowanych działań.

          Kiermasz rzeczy używanych tuż, tuż…

          Przypominamy, że już 25 października odbędzie się w naszej szkole kiermasz rzeczy używanych. Chcemy w ten sposób zadbać o naszą planetę i uzmysłowić wszystkim, że każda rzecz, która jest w dobrym stanie i nie jest już nam potrzebna, może trafić w ręce następnej osoby, a nie od razu do śmietnika. Dlatego też uczniowie z klasy 7a wraz z wychowawcą zachęcają wszystkich uczniów z klas IV-VIII do przynoszenia np. niepotrzebnych już zabawek, przyborów szkolnych, akcesoriów sportowych, przedmiotów ceramicznych, robótek ręcznych, elementów garderoby (czapek, chust, szalików, torebek) i różnego rodzaju innych gadżetów. Czekamy do 19 października w gabinecie 55! Każdy, kto przyniesie używane rzeczy, otrzyma dodatnie punkty z zachowania. Zebrane podczas kiermaszu pieniądze przeznaczymy na zakup roślin, które posadzimy na terenie naszej szkoły.

          Termy Maltańskie - integracja 4b 

          13 października uczniowie klasy 4b wybrali się na wycieczkę na Termy Maltańskie w Poznaniu. To największy i najlepszy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody geotermalne. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych oraz umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu.Podczas 3-godzinnego pobytu, każdy mógł skorzystać ze zjeżdżalni wielotorowych, multimedialnych czy pontonowych, jacuzzi, biczy wodnych, basenu z falą, wodnych placów zabaw, dzikiej rzeki zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą oraz integracją klasy.

          Warsztaty sztuki "Karuzela"

          W środę, 13 października, klasa 3b udała się do Miejskiego Ośrodka Sztuki na cykliczne warsztaty "Karuzela". Październikowe warsztaty poprowadziła plastyczka pani Kornelia Florczak. Dzieci pracowały zespołowo, używały farb, sznurów, kartonów i pracowały z tekstyliami. Wspólnie stworzyły instalację/obiekt artystyczny złożony z wielu postaci i elementów przestrzennych.  To były bardzo ciekawe i kreatywne zajęcia. Z niecierpliwością czekamy na następne.

          Warsztaty chemiczne

          W poniedziałek 11 października uczniowie klasy 2b udali się do Akademii im. Jakuba z Paradyża, na Wydział Techniczny. W laboratorium chemicznym przy wsparciu pracowników uczelni dzieci samodzielnie wybrały kształt, zaprojektowały, ozdobiły oraz  nadały niepowtarzalny kolor i zapach pięknym mydełkom. W oczekiwaniu na gotowy efekt uczniowie mieli okazję eksperymentować z magnesami oraz światłem. Samodzielnie zapakowane mydełka wyglądały jak prawdziwe prezenty. Taka lekcja w wielu uczniach rozbudziła chemiczną ciekawość oraz kreatywne myślenie.

          "Talent ukryty w szufladzie" - wystawa twórczości uczniowskiej

          Nauczyciel bibliotekarz zamierza zorganizować wystawę prac literackich i plastycznych uczniów naszej szkoły w bibliotece szkolnej. Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie różnorodnych talentów uczniów w środowisku szkolnym oraz popularyzację działań artystycznych dzieci i młodzieży. Uczniowie zainteresowani wystawieniem swoich prac proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej wraz z pracami literackimi lub plastycznymi własnego autorstwa do 15 października br.. Dokładny termin wystawy zostanie podany po zebraniu wszystkich zgłoszeń.

          Wizyta w teatrze

          Uczniowie klasy 8b obejrzeli dziś spektakl grany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom - 1980 Ty. Chłopak spotyka dziewczynę. Dziewczyna chłopca. Można by rzec - romans z polskim rokiem 1980 w tle. Widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980 roku opowiada o polskim społeczeństwie tego czasu, które dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata ale i w sercach milionów Polaków. Warto takie treści przekazywać następnym pokoleniom.

          Wycieczka klas I do Owczogrodu

          4 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Owczogrodu. Ten bardzo oczekiwany pierwszy wspólny wyjazd dostarczył pierwszakom wielu emocji. Najpierw dzieci słuchały wielu ciekawostek dotyczących życia stada owiec i mogły je obserwować. Potem z wielkim zainteresowaniem oglądały pokaz zaganiania owiec przez wyszkolonego psa rasy border collie. Wielką atrakcją były także zabawy w labiryncie z beli siana i poszukiwanie ukrytego tam skarbu, który szybko znalazł Kamil. Były także wspólne zabawy na świeżym powietrzu i animacje pasterskie - strzyżenie owiec, pranie wełny, gręplowanie oraz warsztaty plastyczne dla zainteresowanych uczniów. Na zakończenie wycieczki było ognisko z kiełbaskami, które jest zawsze ulubionym przez uczniów punktem programu. Obcowanie z przyrodą i poznanie życia tych ciekawych zwierząt sprawiły, że naszą wycieczkę będziemy długo i mile wspominać.

           

          „Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”

          Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie. Z tego powodu od 1999 r. w każdy pierwszy piątek października obchodzony jest Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, autor żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Uczniowie klasy 1 c włączyli się w obchody tego święta. Dzieciaki samodzielnie wykonały swoje emotki i podarowały je kolegom, koleżankom i swoim bliskim zachęcając wszystkich do częstego uśmiechania. Pamiętajmy o uśmiechu, każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu.

          Spotkanie integracyjne

          Warto od czasu do czasu spotkać się po południu w szkole. Uczniowie klasy 8b wspólnie obejrzeli wybrany przez siebie film delektując się przy tym pizzą oraz innymi smakołykami. Czas spędzony razem upłynął bardzo szybko. Zatem do następnego razu.

          Konkurs plastyczny „Skąd się bierze prąd”

          Konkurs plastyczny Skąd się bierze prąd adresowany jest  do uczniów klas siódmych i ósmych. Na najbardziej kreatywnych młodych artystów czekają atrakcyjne nagrody. Celem Konkursu jest promocja tematyki związanej z energią elektryczną oraz poznanie skojarzeń młodzieży związanych z szeroko pojętą energetyką. Jesteśmy ciekawi co młode pokolenie rozumie pod pojęciem „źródła energii”. Każdy z uczestników może wykonać jedną pracę tradycyjnymi technikami plastycznymi, obrazującą jakie jest jego wyobrażanie o źródłach energii elektrycznej. Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną, np. ołówek, farby plakatowe, akwarela, tempera, pastele suche, pastele olejne, kredki, grafika, collage, na papierze typu brystol lub blok techniczny w formacie A4 lub A3. Do Konkursu dopuszcza się wyłącznie formy plastyczne płaskie. Podpisane prace należy oddać Pani Annie Kamińskiej lub zostawić w pokoju nauczycielskim do 11 października 2021 r. Wszyscy uczestniczy otrzymają dodatkowe punkty z zachowania oraz ocenę z plastyki.

          Ogólnopolski program czytelniczy "Czytanie ma moc"

          Z przyjemnością informujemy, że biblioteka i świetlica szkolna przystąpiły do programu czytelniczego "Czytanie ma moc", którego autorem jest Wydawnictwo Znak Emotikon. Celem programu jest pokazanie uczniom, że czytanie książek dostarcza niezwykłych przeżyć. Organizatorzy akcji chcą wychować świadomych użytkowników słowa pisanego. Zależy im na wychowaniu kreatywnych, empatycznych, ciekawych świata i mądrych czytelników. Program będzie realizowany przez cały rok szkolny 2021/2022. Uczniowie kl.1-3 zapoznają się z dziełami literackimi, ich bohaterami oraz biografiami polskich i zagranicznych autorów.

          Wyniki konkursu - Chodź, pomaluj eko - autobusy

          W niedzielę 26 września podczas konertu finałowego "Dobry wieczór Gorzów" ogłoszono i nagrodzono zwycięzców konkursu "Chodź, pomaluj eko - autobusy". To prace uczniów klas I-III gorzowskich szkół podstawowych na temat ekologii. W czwartek 23 września jury wybrało najlepsze prace, które po graficznej obróbce znajdą się na nowych autobusach elektrycznych, Autobusy te pojawią się w Gorzowie  latem  przyszłego roku. Zgodnie z regulaminem konkursu wybrano trzy najlepsze prace i dwie wyróżnione. Jedną z wyróżnionych prac jest praca ucznia naszej szkoły Igora Klimczuka ucznia klasy 3a. Ogromne brawa dla Igora, którego pracę już wkrótce będziemy mogli podziwiać na gorzowskich eko - autobusach.

          Pro Musica 

          W piątek po dłuższej przerwie uczniowie klas drugich uczestniczyli w bajkowym koncercie Pro Musica. Podczas opowieści pt. "Mrówki, mrowisko i mrowie kłopotów" poznali przygody niesfornej mrówki, która miała problem z ekologicznym zachowaniem. Akompaniament gitary oraz saksofonu budował napięcie opowieści, a gong wskazywał początek i koniec historii. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny koncert.

          Ogólnopolski program edukacyjny ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”

          Świetlica w tym roku szkolnym dołączyła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Podczas jego realizacji uczniowie będą brać udział w zajęciach związanych z  bezpieczeństwem w czterech strefach: na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz nauka naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Zajęcia rozpoczną się od października.

          Dzień Kropki i "pozytywna dziura" :) 

          ,,Kropka” to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzień Kropki w 4b odbył się pod znakiem „pozytywnej dziury”. Zazwyczaj dziura kojarzy się z mało przyjemną sytuacją. A tu nagle dziury „dobre”?! Tak. Bo dzięki nim osoby niewidome mogą czytać. Uczniowie poznali sześciopunkt pisma Braille’a. Na pamiątkę pierwszej kropki Vashti uczniowie 4b wykonali kolorowe kropkowe dzieła sztuki, na których swoje imiona zakodowali pismem Braille’a. 

           

           

    • Kontakty

      • tel/fax: 957 239 621
      • ul. Kobylogórska 110, 66-400 Gorzów Wlkp. Poland
      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza
    • Logowanie