• Ks. kan. Adrian Put mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Absolwent SP4
          • Ks. kan. Adrian Put mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Absolwent SP4

          • 29.06.22

            28 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła komunikat o nominacji biskupa pomocniczego dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Został nim ks. kan. Adrian Put, proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. 28 czerwca 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Furnos Minor.

            Życiorys biskupa

            Urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. W 1985 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 43 w Szczecinie. We wrześniu 1990 r. wraz z rodziną przeprowadził się do Gorzowa Wielkopolskiego. Ukończył Szkołę Podstawową nr 4 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Liceum Ogólnokształcące w Deszcznie. W okresie dzieciństwa i młodości był zaangażowany w posługę liturgiczną jako ministrant i lektor. Formował się również w Ruchu Światło-Życie.

            Po maturze wstąpił do Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Studia teologiczne uwieńczył uzyskaniem tytułu magistra. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2004 r. w Gorzowie Wielkopolskim z rąk bp. Adama Dyczkowskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz, w latach 2004-2009 w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lubsku, a w latach 2009-2011 w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

            1 września 2011 r. został mianowany redaktorem odpowiedzialnym Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiej edycji tygodnika katolickiego Niedziela oraz pomocniczym duszpasterzem młodzieży ds. Ruchu Światło-Życie. Zamieszkał wówczas jako rezydent w zielonogórskiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca.

            Równolegle z pracą duszpasterską i dziennikarską kontynuował specjalistyczne studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2009 uzyskał tam tytuł licencjata, a 14 maja 2015 r. na podstawie rozprawy pt. Posoborowe ruchy odnowy Kościoła w diecezji (zielonogórsko)-gorzowskiej w latach 1972-1998 uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności historia Kościoła.

            23 sierpnia 2013 r. powołano go do diecezjalnej Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. 1 sierpnia 2015 r. mianowano go proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. 13 listopada tego samego roku został ponadto sekretarzem pomocniczym I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. 1 sierpnia 2016 r. powierzono mu funkcję moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie. Od 10 października 2017 r. należy do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Ponadto, od 1 września 2019 r. kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym, a 21 marca 2022 r. powołano go na członka diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

            29 marca 2018 r. został wyróżniony tytułem kanonika rokiety i mantoletu, a 1 kwietnia 2021 r. mianowano go kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi. Pełni także funkcję zastępcy moderatora publicznego kleryckiego stowarzyszenia wiernych Unia Kapłanów Chrystusa Sługi.

            2 sierpnia 2021 r. został proboszczem parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

            inf. za KURIA DIECEZJALNA W ZIELONEJ GÓRZE

             

        • Zakończenie roku szkolnego
          • Zakończenie roku szkolnego

          • 24.06.22

            24 czerwca odbył się uroczysty apel kończący rok szkolny 2021/2022. Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły zakończyło go znakomicie, osiągając bardzo wysokie wyniki i otrzymując świadectwa z wyróżnieniem. Niezależnie od ocen na świadectwie, po apelu wszyscy rozpoczęli upragnione wakacje. Życzymy niezapomnianych przygód i wielu ciekawych podróży!

            Katarzyna Skoczylas

        • Przekazanie nowego sztandaru i pożegnanie absolwentów
          • Przekazanie nowego sztandaru i pożegnanie absolwentów

          • 23.06.22

            W bieżącym roku szkolnym pożegnanie absolwentów było bardzo szczególnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Zanim nagrodziliśmy wyróżnionych i rozdaliśmy świadectwa ukończenia szkoły odbyło się uroczyste przekazanie nowego sztandaru przez przedstawicieli Rady Rodziców przy SP4. Nowy sztandar, ufundowany przez radę rodziców, został przygotowany dla uczczenia jubileuszu 75-lecia istnienia naszej szkoły, który właśnie w tym roku obchodziliśmy. Dziękujemy za ten niezwykły prezent!

            Katarzyna Skoczylas

        • Przyjaciele Bałtyku z klasy 4a
          • Przyjaciele Bałtyku z klasy 4a

          • 22.06.2022

            Klasa  4a wzięła udział w serii lekcji wychowawczych na temat dbania o naszą planetę, a w szczególności o czystość Morza Bałtyckiego. Zwieńczeniem lekcji był udział klasy w konkursie plastycznym "Dla czystego Bałtyku". Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu rzeźby z elementów plastikowych. Uczniowie z zaangażowaniem podeszli do tego zadania i mimo, że nie udało się wygrać upragnionych nagród, sam udział w konkursie był ciekawą i pouczającą przygodą.

            Justyna Boboń

        • Jak uratować życie?
          • Jak uratować życie?

          • 22.06.2022

            Na to pytanie odpowiadały we wtorek dzieci z klas pierwszych. Uczniowie odbyli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieciaki poznały numery alarmowe oraz dowiedziały się, jak szybko wezwać pomoc. Potem były praktyczne ćwiczenia z zakresu sprawdzania oddechu osoby poszkodowanej oraz układania jej w pozycji bocznej bezpiecznej. Na koniec ćwiczyliśmy prawidłowe prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To była bardzo ciekawa i potrzebna lekcja! Teraz każdy z pierwszaków wie, jak zachować się w sytuacji, gdy jest zagrożone czyjeś życie. Życzymy jednak wszystkim naszym uczniom, by nie musieli w praktyce wykorzystywać tej wiedzy! Dbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo- aby taka pomoc nikomu nie była potrzebna!

            Ewa Najda

        • Piknik klasowy 1b
          • Piknik klasowy 1b

          • 22.06.2022

            Wakacje tuż, tuż. Piękna letnia pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dziś podczas zajęć dzieci z klasy 1b miały klasowy piknik w otoczeniu szkoły. Przyniosły kocyki, swoje ulubione zabawki i wiele ciekawych gier. Wszyscy bardzo miło spędzili czas na wspólnej zabawie. Przyjemnie było także zjeść razem drugie śniadanie i degustować smakołyki. Nasz pierwszy klasowy piknik zaliczamy więc do udanych i będziemy go mile wspominać.

            Renata Baczuń

             

        • Karta rowerowa
          • Karta rowerowa

          • 20.06.22

             

            W zeszłym tygodniu uczniowie klas czwartych przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. W pierwszej kolejności musieli się zmierzyć z częścią teoretyczną oraz testem składającym się z 25 pytań. Kto udzielił prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 20 pytań, mógł podejść do części praktycznej egzaminu - czyli jazdy po przygotowanym torze. W drugiej części trzeba było zaprezentować m.in.: umiejętność wsiadania na rower, utrzymania równowagi podczas jazdy, umiejętność utrzymania się na swoim pasie ruchu i swoim torze jazdy, umiejętność zasygnalizowania wykonania manewru, umiejętność zasygnalizowania opuszczenia ronda oraz  prawidłowe reakcje na znaki drogowe.Pogoda dopisała, było bardzo słonecznie, a uśmiech nie schodził z twarzy młodych adeptów jazdy na rowerze.Uczniowie dokument karty rowerowej otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem.

            Anna Kamińska 

        • Uczymy ratować ludzkie życie
          • Uczymy ratować ludzkie życie

          • 20.06.2022r.

            W dniu 20.06.2022r. w klasie 2c zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze "Uczymy ratować ludzkie życie" -  mające na celu naukę wzywania pomocy na miejsce wypadku, ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i poznanie łańcucha przeżycia. Oprócz wiedzy teoretycznej związanej z udzielaniem pierwszej pomocy  uczniowie w praktyce ćwiczyli w parach ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz uciski klatki piersiowej na fantomach. Wszyscy pamiętają także numery alarmowe, by wezwać pomoc w razie zagrożenia życia lub zdrowia. Uczniowie wyposażeni w takie wiadomości i umiejętności  na pewno w razie potrzeby uratują ludzkie życie.

            Barbara Muszytowska

        • Wystawa prac plastycznych klas drugich i trzecich
          • Wystawa prac plastycznych klas drugich i trzecich

          • 20.06.22

            Lekcje plastyki umożliwiają uczniom rozwijanie myślenia twórczego oraz przygotowują do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczniowie klas drugich i trzecich podczas zajęć plastycznych zmierzyli się z tematem portretu. Ich dzieła mogliśmy podziwiać na wystawie w holu naszej szkoły.

            Dorota Jabłońska

        • Zwiedzamy folwark w Mniszkach
          • Zwiedzamy folwark w Mniszkach

          • 20.06.22

            Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy w małej miejscowości Mniszki - Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.  Jest to folwark przekształcony w skansen, gdzie zgromadzono liczne stare eksponaty. Ogladając je z uwagą słuchaliśmy pani przewodnik, która niezwykle ciekawie opowiadała nam o wielu ginących zawodach.  Poznaliśmy warsztat pracy min.: kowala, bednarza, szewca. Obejrzeliśmy również dawne wyposażenie składu kolonialnego i kuchni. Świetnie bawiliśmy się mogąc sami wypleść wózki z wikliny.  Na zakończenie bawiliśmy się świetnie na siłowni, placu zabaw oraz delektowaliśmy się kiełbaskami z ogniska.

            Uczniowie klasy 3c z wychowawczynią Ewą Andrzejewską

        • Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej?
          • Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej?

          • 19.06.22

            Uczniowie klasy 8a Szymon Głowaczewski i Konrad Kulawiecki zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom  krok po kroku, jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej, która jest nieprzytomna.  Następnie wszystkie chętne osoby mogły przećwiczyć poznane zasady na fantomie. Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna?  Zgodnie z zapisami art. 24 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym czas dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego  dla miasta o liczbie mieszkańców  powyżej 10 tys. wynosi  15 min, poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców karetka dotrze do poszkodowanego w ciągu 20 min. Należy jednak pamiętać, że u osoby, która nie oddycha, jej krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami. To od  naszej reakcji na wypadek czy na stan nagłego zagrożenia zdrowotnego zależy życie i zdrowie człowieka.

            Maria Kunicka

          • Sukces Marii Kalinowskiej 🏆🤩

          • 19.06.22

            Z ogromną radością informuję, że uczennica naszej szkoły Maria Kalinowska z kl. 6a została wyróżniona w półfinale części plastycznej w kategorii szkół podstawowych XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Konkurs organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny w 2022r. odbywał się pod hasłem „Energia drzemiąca w skałach”.  Gratuluję sukcesu i życzę kolejnych w nowym roku szkolnym 🏆🤩🏆

             Agnieszka Chmurak

          • Dzień Dziecka w klasie 5b

          • 17.06.22

            Z okazji Dnia Dziecka klasa 5b wybrała się do kina Helios na film pt. „Za duży na bajki”. Film, choć zawierał dużo scen humorystycznych poruszał szereg poważnych tematów, np.: wyrabianie pozytywnych nawyków, choroba bliskiej osoby czy relacje z najbliższymi. Film uświadomił nam, że droga do osiągnięcia  celu zaczyna się od małych kroków. Ukazał również, jak ważna jest regularna praca nad sobą i dążenie do pokonania własnych ograniczeń. Po seansie filmowym udaliśmy się na lody, a  następnie  spacerkiem wróciliśmy do szkoły.

            Maria Kunicka

        • Wycieczka do Zielonej Góry
          • Wycieczka do Zielonej Góry

          • 17.06.22

            Klasa 5b uczestniczyła w maju w wycieczce do Zielonej Góry. Uczniowie zwiedzili Muzeum Etnograficzne w Ochli, w którym podziwiali zabytki kultury ludowej oraz przedmioty związane z różnymi dziedzinami, takimi jak: rolnictwo, tkactwo, kowalstwo czy przetwórstwo mleka. Po doznaniach historycznych uczniowie delektowali się przygotowanymi dla nas kiełbaskami z grilla. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Palmiarnia położona na szczycie Winnego Wzgórza. Uczniowie mogli zobaczyć tam egzotyczne rośliny ze strefy równikowej i zwrotnikowej oraz jesiotra. Panoramę miasta natomiast podziwialiśmy z punktu widokowego. Obowiązkowym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Keplera, gdzie uczniowie mogli wszystkimi zmysłami, na rożnych interaktywnych stanowiskach, odkrywać tajemnice nauki i przyrody.

            Maria Kunicka

        • Widokówka - poznaj krajobraz mojej małej ojczyzny.
          • Widokówka - poznaj krajobraz mojej małej ojczyzny.

          • 17.06.22

            W tym roku szkolnym klasa 4b przystąpiła do projektu, polegającego na wysyłaniu kartek pocztowych z pozdrowieniami i informacjami promującymi naszą szkołę i miasto do szkół z różnych zakątków Polski.

            Uczniowie, dzięki takiej formie nauki, poznawali piękno naszej ojczyzny, osobliwości przyrody, rozwijali ciekawość świata, uczyli się wielu ciekawostek o różnych regionach, miastach i miasteczkach, w których co niektórzy nie mieli okazji być oraz uczyli się orientacji na mapie. Kultywowali również zanikający w dobie komputerów i Internetu zwyczaj porozumiewania się w "tradycyjny sposób".

            Agnieszka Chmurak

        • Dzień Rodziny w klasach 3
          • Dzień Rodziny w klasach 3

          • 17.06.2022 r.

            „Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim”.
            – Michael J. Fox

            Wychowywanie dzieci to praca na pełen etat i życiowa misja. Dzień Rodziny to dobra okazja, aby podziękować rodzicom za opiekę i trud włożony w wychowanie. Uczniowie klas 3 postanowili uczcić to święto nietypowo, bo w formie sportowego pikniku. Najpierw jednak zaśpiewali  rodzicom piosenki, zatańczyli, złożyli życzenia  i podziękowania oraz wręczyli prezenty. A potem zaczęła się wspólna zabawa dzieci i rodziców. Impreza przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno wszystkim na długo pozostanie w pamięci.

            Małgorzata Giżycka

        • Moje pasje: kickboxing i ju-jitsu
          • Moje pasje: kickboxing i ju-jitsu

          • 16.06.2022r.

            Jako ostatni, w tym roku szkolnym, o swoich pasjach opowiedzieli: Jakub Maliński i Patryk Olender z kl. 7a. Chłopcy tak poprowadzili zajęcia, że wszyscy słuchali z zainteresowaniem i zadawali wiele pytań. Dowiedzieliśmy się, że   dzięki uprawianiu tych sportów  poprawia się koordynacja ruchowa, obniża się poziom stresu, zwiększa wytrzymałość mięśni, poprawia wydolność tlenowa oraz zwiększa się mobilność. Same zalety, prawda?

            Joanna Przybyszewska

        • Gdzie jest Mickiewicz? Warsztaty terenowe w 7c
          • Gdzie jest Mickiewicz? Warsztaty terenowe w 7c

          • 16.06.2022r.

            Tuż przed długim weekendem uczniowie klasy 7c uczestniczyli w warsztatach terenowych z języka polskiego. Musieli m.in. nagrać krótki filmik przedstawiający wybraną scenę z „Pana Tadeusza”, przeprowadzić sondę uliczną, rozszyfrować napis znajdujący się przy pomniku Adama Mickiewicza, przekształcić tekst „Świtezianki” na język współczesny itd. Wszyscy wykonali zadania perfekcyjnie i  swoim zaangażowaniem pokazali, że warto dla nich organizować tego typu wyjścia.

            Joanna Przybyszewska

        • Smaczne i zdrowe sałatki owocowe
          • Smaczne i zdrowe sałatki owocowe

          • 15.06.2022

            Pod takim hasłem odbyły się dziś zajęcia kulinarne w klasie 1b. Ich celem było kształcenie właściwych nawyków żywieniowych uczniów i promowanie zdrowego stylu życia. Dzieci doskonaliły umiejętność przygotowania zdrowego posiłku. Pod opieką nauczyciela przygotowywały pożywne i zdrowe sałatki owocowe z różnych owoców. Samodzielne zrobienie sałatki było dla nich wielką frajdą i dostarczyło wielu emocji. Później była najbardziej oczekiwana degustacja. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.  Zajęcia połączone były z pogadanką na temat ważnej roli owoców, których nie powinno zabraknąć  w diecie dziecka.

            Renata Baczuń

        • Na tropie tajemniczej zagadki
          • Na tropie tajemniczej zagadki

          • 15.06.2022

            Dzisiaj klasy drugie wybrały się do kina na film pt. „Detektyw Bruno”. Opowiada on o chłopcu – Oskarze – który lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial … „Detektyw Bruno”. W przyszłości chciałby być taki, jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami. Pewnego dnia odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu. Zagadka jest trudna, więc postanawia wynająć najlepszego detektywa na świecie - Bruna. Nie przyjmuje do wiadomości, że Bruno Księski to niezbyt sympatyczny aktor, tracący na popularności. Jednak Oskar i Bruno rzucają się w wir przygody.

            Drugoklasistom bardzo podobał się ten film.  Szkoda tylko, że było to ostatnie w tym roku szkolnym wspólne wyjście do kina.

            Maria Czernielewska

    • Kontakty

      • tel/fax: 957 239 621
      • ul. Kobylogórska 110, 66-400 Gorzów Wlkp. Poland
      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza
    • Logowanie