6.04.2023 r.
W minionym tygodniu Stowarzyszenie Demagog w ramach Akademii Fact-checkingu wsparło działania naszej szkoły w zakresie walki z dezinformacją i uodporniania się na fake newsy. W trakcie stacjonarnych warsztatów uczniowie klasy 8d rozwijali umiejętności krytycznego myślenia i weryfikowania informacji w internecie, poszerzając przy okazji wiedzę uczniów i uczennic o Unii Europejskiej. Pan Michał Kłos przeprowadził warsztaty bazujące na grze zespołowej „Fakescape. Ucieknij fake newsom” z wątkami europejskimi. Klasa na 2 godziny lekcyjne wcieliła się rolę fact-checkerów tropiących przykłady dezinformacji. Uczniowie dowiedzieli się, jakie formy przybierają fake newsy i jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych informacji.
A oto spostrzeżenia uczniów:
„ Na zajęciach nauczyliśmy się, jak rozpoznawać fake newsy, click buttony. Wykonywaliśmy również zadania w stylu escape room. Musieliśmy odnaleźć kandydata na prezydenta, który chciał odwołać wakacje. Z każdą kartką mieliśmy zadanie, by odnaleźć manipulatora, wytłumaczyć, co ta osoba zrobiła źle. Po każdym dobrym wytłumaczeniu otrzymaliśmy kolejne cyfry kodu. Moja drużyna skończyła jako pierwsza, bo co dwie głowy to nie jedna! Pan, który prowadził zajęcia polecił również stronę fajniezewiesz.pl, na której można poćwiczyć szybkość i spostrzegawczość do rozpoznawania fake newsów.”
„Lekcja europejska polegała na rozpoznawaniu fałszywych informacji. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy i nauczyliśmy się wielu rzeczy, takich jak: rozpoznawanie fałszywych zdjęć, rozpoznawanie kłamstw, szukanie informacji.”
„Graliśmy w grę, w której musieliśmy rozszyfrować, która z podanych informacji to fake news. Była bardzo przyjemna atmosfera, Pan był miły i zaciekawiał tym, co musieliśmy zrobić. Rozmawiał też z nami o tym, jak rozpoznać fake newsy. Pokazał, gdzie możemy znaleźć ich stronę.”
„Bardzo podobała mi się lekcja europejska z Panem Michałem. Opowiadał o tym, jak uchronić się przed fake newsami. Gra ze znalezieniem złego kandydata była bardzo ciekawa.”
„Zajęcia polegały na myśleniu. Trzeba było odgadnąć, kto nas oszukuje poprzez informacje, które otrzymaliśmy. Zadania były w miarę proste, ale pracochłonne i zajęły nam wiele czasu. Szukaliśmy w internecie różnych informacji i sprawdzaliśmy, czy są one zgodne z prawdą. Lekcja bardzo mi się podobała.”
Magdalena Brzozowska