• Szkoła Podstawowa nr 4 od wielu lat realizuje zadania programowe zdrowego stylu życia całej społeczności szkolnej. Jest to miejsce gdzie są dogodne warunki, by stymulować prawidłowy rozwój psychofizyczny. Na podstawie obserwacji określiliśmy cele i zadania, które mają za zadanie propagowanie zdrowego stylu życia całej społeczności szkolnej.

           Rok szkolny 2022/2023 cel główny:

          ZDROWA DIETA UCZNIÓW I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JAKO PODSTAWA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

          ·         kształtowanie postawy dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne,

          ·      uwrażliwianie uczniów na właściwe korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz poznawanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych,

          ·         dbałość o otaczające nas środowisko,

          ·         integrowanie uczniów i rozwijanie poczucia wspólnoty w klasie, szkole i społeczności międzyszkolnej,

          ·         rozwijanie zdolności twórczych,

          ·         rozwijanie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów oraz wspieranie ich w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19,

          ·         rozwijanie sprawności fizycznej poprzez organizację różnych zajęć sportowych,

          ·         promowanie zdrowego stylu życia przez wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego uczniów,

          ·         kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych poprzez nabytą wiedzę,

          ·         kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno zdrowotnych,

          ·         higiena pracy umysłowej, radzenie sobie ze stresem,

          ·         samokontrola zdrowia i rozwoju, bezpieczeństwo w życiu codziennym,

          ·         kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi,

          ·         podstawy udzielania pierwszej pomocy.

          Cele szczegółowe:

          ·         podniesienie poziomu świadomości uczniów oraz dorosłych w zakresie odżywiania,

          ·         doskonalenie umiejętności wyboru zdrowych produktów spożywczych i zdrowego stylu życia,

          ·         przyzwyczajanie dzieci do właściwych zachowań żywieniowych, higienicznych
          oraz w zakresie estetyki spożywania posiłków,

          ·         kształtowanie u uczniów i pracowników szkoły poczucia odpowiedzialności 
          za zdrowie,

          ·         prowadzenie działań, akcji propagujących ruch,

          ·         zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego,

          ·         profilaktyka uzależnień,

          ·         prowadzenie działań, akcji propagujących zagadnienia z pierwszej pomocy.

          Kryterium sukcesu:

          Szkoła Promująca Zdrowie poprzez działania zawarte w planie pracy kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe oraz dba o aktywność fizyczną uczniów.

           

          Raport podsumowujący starania szkoły ubiegającej się o certyfikat wojewódzki.  SzPZ_SP4.pdf

           

          Zabawa klasy 5a w parku trampolin Fun Jump

          Klasa 5a wybrała się dziś do parku trampolin Fun Jump, aby przyjemnie spędzić czas na wspólnej zabawie. Wszyscy zdecydowanie poczuliśmy już wakacyjny klimat: upał, świetna (choć wyczerpująca) zabawa, potem lody i bubble tea - to przepis na udane wyjście integracyjne.

          Justyna Boboń

          Wycieczka klas pierwszych do Mironic

          13 czerwca klasy pierwsze wyruszyły do Mironic na warsztaty edukacyjne „Od ziarenka do bochenka”. Uczniowie mieli okazję poznać historię pieczenia chleba. Podczas warsztatów dowiedzieli się, jakie są rodzaje zbó oraz  uczyli się ich rozpoznawania. Nastepnie mogli ze sporządzonego wcześniej ciasta samodzielnie formować pieczywo, które potem trafiło do pieca. Czekając na jego upieczenie, pierwszoklasiści zajęli się wykonaniem prac plastycznych, a mianowicie bułki/chleba, używając do tego ziarenek zbóż. Atrakcją warsztatów była nie tylko degustacja pysznych i pachnących chlebków, bułeczek i bagietek, ale również karmienie zwierząt zamieszkujących w ośrodku i przejażdżka bryczką. Z pewnością wycieczka do Mironic pozostanie na długo w pamięci dzieci, ponieważ był to dzień pełen wrażeń i świetnej zabawy.

          Katarzyna Wyka

          Zdrowe śniadanie w klasie 5a

          Uczniowie klasy 5a, już po raz kolejny, podczas lekcji wychowawczej przygotowywali smaczne i zdrowe śniadanie. Uczniowie decydowali sami, co będą wykonywać: kanapki, sałatki owocowe lub warzywne czy jogurty z musli i owocami. Przygotowane śniadania były pomysłowe, kolorowe, zdrowe i bardzo smaczne. Odbył się także konkurs na najbardziej pomysłową kanapkę oraz na najpiękniej zaprezentowaną sałatkę.

          Justyna Boboń

          Rycerskich zmagań ciąg dalszy

          Środowego poranka uczniowie klasy VII a uczestniczyli w zajęciach szkoły fechtunku. Nauczyli się władać mieczami, by potem rozegrać turniej rycerski, podczas którego liczyła się nie tylko siła, ale i strategia walki. Kolejny blok zajęć poświęcony był metodom oblężenia twierdzy. Siódmoklasiści podczas trwania zajęć mieli okazję do strzelania z łuku, wspinania się po linie oraz taranowania zamkowych wrót. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu w zajęcia zdobyli kolejne cnoty rycerskie, tj. męstwo i dworność. Po obiedzie razem z instruktorem udali się do Morynia, by na stacjach usytuowanych w miasteczku wykonywać zadania związane z życiem średniowiecznej osady. Koniec czwartego dnia zakończyły zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Natomiast czwartek  rozpoczął się od wyprawy kajakowej, rejsu katamaranem oraz rowerkami wodnymi. Był też czas na kąpiel w jeziorze pod okiem ratownika. Po obiedzie siódmoklasiści udali się do parku linowego, by potem przygotować się do biesiady dworskiej. Tu uraczono ich wykwintnym jadłem i napitkiem, rozegrano pojedynek na miecze oraz odtańczono taniec. W podziemiach zamkowych, po wcześniej rozegranym meczu szachowym, uczniowie dowiedzieli się o dziewiątej cnocie rycerskiej, ale kto się chce dowiedzieć, jaka to cnota, musi wyruszyć do Morynia.

           Anna Kamińska

           Kolejny konkurs „Zadania do rozwiązania” rozstrzygnięty!

          W czerwcu Szkolna Kasa Oszczędności ogłosiła kolejny konkurs – „Zadania do rozwiązania” dla klas drugich. Krzyżówki, labirynty, zagadki i zadania matematyczne poprawnie rozwiązało 24 uczniów. Spośród dostarczonych kart wylosowano 7 szczęśliwców, którzy otrzymali drobne nagrody. Są to: Marcelina Michalska- 2c, Nikodem Karkułowski – 2 b, Stanisław Modrzewski- 2 b, Lila Szustak- 2 b, Emilia Mazurczyk- 2 c, Sebastian Michniewicz- 2 c, oraz Alicja Karwowska- 2 b.

          Opiekun SKO - Ewa Najda

          „Kocham mamę, kocham tatę i ich razem na dodatek”

          Tak śpiewali swoim rodzicom z okazji ich święta uczniowie klasy 2 c. Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje i duma z pociech. To wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Ale przede wszystkim to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Uczniowie w tym wyjątkowym dniu składali swoim rodzicom podziękowania za ich miłość, dobroć i ciepło rodzinne. Na zakończenie uroczystości złożyli życzenia oraz wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. To były wyjątkowo miłe chwile!

          Ewa Najda

          Wycieczka do Szczecina

          Uczniowie klasy 4c spędzili miło dzień relaksując się podczas wycieczki klasowej. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe oraz spacerowaliśmy po wałach Chrobrego podziwiając panoramę miasta i portu. Zajęcia warsztatowe oraz poczęstunek podpłomykiem i napojem zaliczyliśmy w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg: jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych prezentującej okres wczesnego średniowiecza. Zmęczeni, lecz zadowoleni  wróciliśmy do domu.

          Renata Jaroszyńska

          Konkurs o wielkich Polakach

          12 czerwca uczniowie klas trzecich przystąpili do konkursu, podczas którego musieli wykazać się swoją wiedzą o wielkich Polakach. Była to okazja do przybliżenia wybitnych postaci oraz ich dziedzictwa. Bohaterami konkursu byli m.in.: polscy nobliści, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Karol Wojtyła. Trzecioklasiści wykazali się świetną wiedzą  i znajomością osiągnięć znanych Polaków.

          Mamo, tato kocham Cię....

          Dzisiejsze popołudnie uczniowie klasy 2b spędzili na klasowym spotkaniu integracyjnym wraz ze swoimi rodzicami. Wspaniałą ku temu okazją były dwa ważne święta – Dzień Matki i Dzień Ojca, a mama i tata to dla każdego dziecka dwie najważniejsze i ukochane osoby. Dzieci przedstawiły okolicznościowy program artystyczny pięknie recytując wiersze i śpiewając piosenki, za co otrzymały wielkie brawa od swoich najbliższych. Rodzice byli dumni ze swoich dzieci, a piękne słowa skierowane do nich bardzo ich wzruszyły. Emocjonujące było również składanie życzeń i wręczanie prezentów. Rodzice otrzymali narysowane przez dzieci portrety i rękodzieło z wikliny - dekoracyjne wózeczki, które wykonały podczas wycieczki do Mniszek. Nasz klasowy Dzień Rodzica będziemy mile wspominać :) Wszystkim rodzicom życzymy "Sto lat!".
          Renata Baczuń

          Spacer integracyjny klasy 2a

          Klasa 2a z wychowawczynią wybrała się dzisiaj na spacer. Spacer był dodatkową atrakcją, ponieważ głównym naszym celem było miłe spędzenie czasu w swoim towarzystwie. Wybraliśmy się Mostem Lubuskim do pizzerii, by świętować zbliżający się koniec roku szkolnego :). Był to dla nas bardzo ciekawy i intensywny rok! Wróciliśmy nadwarciańskim bulwarem, przy okazji pozdrawiając słynnego Janusza! Życzymy dobrych, pełnych zabawy i beztroski wakacji!

          Agnieszka Fabicka 

          Szkolne konkursy polonistyczne w klasach trzecich

          Na początku czerwca uczniowie klas trzecich przystąpili do konkursów polonistycznych. Każdy uczestnik musiał wykazać się czujnością ortograficzną oraz umiejętnością zastosowania poznanych reguł poprawnego pisania , a także napisać  opowiadanie „W starej skrzyni na poddaszu…” lub „Piątek trzynastego…”.

          Jolanta Musiał

          Pierwsza pomoc

          13.06.2023r. w klasie 3c zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze "Uczymy ratować ludzkie życie" -  mające na celu naukę wzywania pomocy na miejsce wypadku, ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i poznanie łańcucha przeżycia. Oprócz wiedzy teoretycznej związanej z udzielaniem pierwszej pomocy  uczniowie w praktyce ćwiczyli w parach ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz uciski klatki piersiowej na fantomach. Wszyscy pamiętają także numery alarmowe, by wezwać pomoc w razie zagrożenia życia lub zdrowia oraz rozumieją, że nie można obojętnie przechodzić obok osoby, która zasłabła. Uczniowie wyposażeni w takie wiadomości i umiejętności  na pewno w razie potrzeby uratują ludzkie życie.

          Barbara Muszytowska

          Wycieczka Energylandia, Kraków, Wieliczka

          31 maja 2023 roku uczniowie klasy VIIIc pojechali na trzydniową wycieczkę do Energylandii, Krakowa i Wieliczki. Pierwszym etapem wycieczki była rozrywka, czyli całodniowa zabawa w parku rozrywki Energylandii. Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa. Najpierw udaliśmy się na Wawel. Zamek zrobił na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy muzeum, zajrzeliśmy do katedry oraz spacerowaliśmy po fortyfikacjach. Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica Zygmuntowska oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Zatrzymaliśmy się na chwilę w kryptach wawelskich przy grobach znanych nam Polaków z lekcji historii i języka polskiego, jak np. Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Następnie, ruszyliśmy na rynek. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich. Odwiedziliśmy także dom Jana Długosza i dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie wolnym mieliśmy czas na lody i i inne smakołyki krakowskie. Zrobiliśmy sobie klasowe zdjęcia upamiętniające wycieczkę. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Wieliczkę, słynną na cały świat kopalnię soli. Byliśmy 135m pod ziemią. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, dzięki której poznaliśmy historię wydobycia soli oraz trud górniczego fachu. Ciężko było nam wracać, gdyż była to nasza ostania klasowa wycieczka.

          Beata Ejma

          Szlakiem gorzowskich zabytków - klasa 4b

          1 czerwca uczniowie klasy razem z wychowawczynią wyruszuli na szlak, który wyznaczyły najważniejsze zabytki naszego miasta. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się: nasza chluba - Katedra p.w. Najśiętrzej Marii Panny, mury miejskie, "Biały Kościółek" inaczej "Kościół zgody", zespół willowo-parkowy czyli Lubuskie Muzeum i oczywiście Teatr im. Juliusza Osterwy. W wielu miejscach uczniowie byli pierwszy raz, a niektóre z tych miejsc poznali z zupełnie innej, dotąd nieznanej im strony.

          Były także lody z okazji Dnia Dziecka.

          Krystyna Zalewska

          Wycieczka klasy 4b do Poznania

          26 maja 2023 r. klasy 4b i 6c odwiedziły stolicę Wielkopolski - Poznań. Bogaty plan zwiedzania rozpoczęła wizyta na stadionie "Kolejorza", czyli KKS LECH-a Poznań. W towarzystwie przewodnika zobaczyliśmy zakamarki poznańskiej areny sportowej. Odwiedziliśmy także Rogalowe Muzeum, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach i poznali historię najsłynniejszego rogala w Polsce - rogala świętomarcińskiego. Na zakończenie spędziliśmy prawie trzy godziny w świecie LEGO. W "Historylandzie" podziwialiśmy zbudowane z wielu setek tysięcy klocków Lego rekonstrukcje wydarzeń historycznych i zabytków z Polski i nie tylko. Uczniowie uczestniczyli także w zorganizowanych przez pracowników warsztatach. Wycieczka sprawiła, że apetyt na poznawanie Polski został wyrażnie zaostrzony.

          Kryztyna Zalewska

          Szkolny konkurs matematyczny

          Dzisiaj rozstrzygnięto Szkolny konkurs matematyczny uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział 28 trzecioklasistów. 

          Barbara Muszytowska

          Muzyczna księga dżungli

          W poniedziałek 5 czerwca odbył się ostatni koncert z cyklu Pro Musica. Brali w nim udział uczniowie klas 1 i 2 c. Tym razem uczestnicy udali się w podróż do dżungli. W towarzystwie tygrysa dzieci wyruszyły w krainę baśni i dźwięków. Podczas spotkania wysłuchały brzmienia instrumentów, które pojawiały się w ciągu całego roku szkolnego. Bajkowe opowieści były wspaniałą okazją do rozwijania zainteresowań muzyką oraz zapoznania uczniów z różnymi instrumentami i ich brzmieniem.

          To były wyjątkowe lekcje muzyki!

          Julia Stanicka 

          Dzień Dziecka pierwszoklasistów

          Dzień Dziecka to bardzo wyjątkowy dzień. Tak też spędzili go uczniowie klas 1. Wbrew zasadom panującym w klasie - ZDROWO JEM!!! dzień rozpoczęliśmy słodkim poczęstunkiem. Kolejnym etapem świętowania były gry planszowe i zabawy w klasie. Kiedy słonko zaświeciło wszyscy uczniowie wyszli na szkolny plac zabaw, gdzie podczas pikniku na kocykach nie zabrakło wesołych gier i zabaw. Dziewczynki bawiły się lalkami, a chłopcy  rozegrali mecz piłki nożnej na boisku szkolnym przy licznej publiczności klas starszych. Pierwszaki słysząc głośny doping kibiców wytrwale grali  nie zważając na zmęczenie i upadki. Wszyscy byli dziś roześmiani i szczęśliwi😊😁😀🤗 Dzień Dziecka to wspaniała okazja do radosnego spędzania czasu, uczniom klas 1 udało się to perfekcyjne👏👏👏

          Katarzyna Wyka

          Certyfikat za udział w projekcie ogólnopolskim "Europa i ja"

          31 maja br. zakończyliśmy udział w projekcie edukacyjnym ,,Europa i ja”, którego celem było przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Każda zaangażowana grupa wybrała jedno państwo, my zdecydowali się na Szkocję. Podczas zajęć w bibliotece zostały wykonane wszystkie zadania ujęte w projekcie, które przybliżyły uczniom kulturę, tradycję i zabytki omawianego państwa. Za udział otrzymaliśmy dyplomy. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w projekcie.

          Joanna Freliga

          6c na wycieczce w Poznaniu

          26 maja uczniowie klasy 6c wybrali się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie rozpoczęli od Stadionu Lecha Poznań. Mieli okazję tam zobaczyć  między innymi:  szatnie gości, loże prezydencką, Korytarz Sław, salę konferencyjną  i  trybunę prasową . Następnym punktem wycieczki  był  Rynek   i Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie dowiedzieli się jak powstaje  i skąd wzięła się nazwa Rogali Świętomarcińskich.   Poznali tam  gwarę poznańską i wspólnie piekli rogale, które później otrzymali.  Podczas wycieczki uczniowie  mieli  okazję być  również w  Historyland , w którym widzieli  1000 letnią historię Polski   wykonaną z klocków LEGO a także brali udział w bardzo ciekawych warsztatach o wybitnych polskich postaciach historycznych. Wszystkim uczniom wycieczka bardzo się podobała. Panowała wesoła i miła atmosfera.

          Dorota Wawrzyn

          Dawno, dawno temu... w jaskini krasowej

          Uczniowie klas piątych od początku roku szkolnego na lekcjach geografii poznają bliżej najpiękniejsze krainy geograficzne Polski i ich atrakcje turystyczne. W ramach lekcji o Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej zdobywali wiadomości o formach krasowych, takich jak ostańce, wywierzyska, jaskinie, stalaktyty, stalagmity czy stalagnaty. Aby oswoić te trudne nazwy uczniowie wykonali modele jaskiń i ich opisy. Chętne osoby zabrały się również za hodowlę kryształów soli.

          Agnieszka Chmurak

          Certyfikat za udział w akcji ,,Zdrowo i Sportowo"

          Nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w tegorocznej akcji ,,Zdrowo i Sportowo”, która miała na celu promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. W ramach jej realizacji odbywały się zajęcia sportowe w świetlicy szkolnej. Uczniowie ćwiczyli swoją koordynację, pamięć i koncentrację oraz poznali zasady fair play. 

          Julita Zamłynna

          Wyróżnienie w ekologicznym konkursie ogólnopolskim ,,Eko-pocztówka z mojej miejscowości"

          Z przyjemnością informuję, że nasza uczennica Sara Cudzich z klasy 5c otrzymała wyróżnienie w ekologicznym konkursie ogólnopolskim ,,Eko-pocztówka z mojej miejscowości" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 23 w Wałbrzychu. Serdecznie gratulujemy!

          Julita Zamłynna

          Turniej sportowy klas II

          Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas drugich uczestniczyli w turnieju sportowym. Była to jedna z atrakcji. Ta forma aktywności jest dla drugoklasistów jedną z ulubionych, dlatego też z wielką radością dzieci wzięły w niej udział. Wszyscy z zaangażowaniem wykonywali kolejne ćwiczenia pokazując zarazem coraz wyższy poziom swojej sprawności fizycznej. Rozgrywki sportowe jak zawsze dostarczyły wielu emocji, a dzieci dobrze się bawiły i dopingowały swoim kolegom. Oto wyniki turnieju:
           I   m – ce klasa 2b
          II   m – ce klasa 2c
          III  m – ce klasa 2a
          Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy. To był mile spędzony wspólny czas.
           

          Renata Baczuń

          Dzień Dziecka nad Wartą

          6A świętowała Dzień Dziecka na wspaniałym pikniku nad Wartą. Było wszystko, co dzieci lubią najbardziej: lody, słodycze, gry i zabawy z przyjaciółmi, wypoczynek przy muzyce lub przy książce, dyskoteka na świeżym powietrzu, a nawet bitwa na pistolety wodne. Była też cudowna pogoda i wspaniałe widoki na naszą Wartę. Nie wiadomo nawet kiedy zleciał nam czas i trzeba było wracać do szkoły. Nie martwimy się jednak, już za rok powtórka.

          Rafał Zelek

          Dzień Dziecka w Santoku

          1 czerwca 2023 r. klasa VII udała się do Santoka, by spędzić Dzień Dziecka na terenie miejscowej mariny, czyli przystani dla jachtów. W trakcie pobytu odbyło się ognisko, uczniowie brali udział w grach i zabawach integracyjnych oraz przeprawili się  promem rzecznym na teren średniowiecznego grodziska, skąd mogli podziwiać malowniczą panoramę Santoka. Dodatkową atrakcją był przejazd na miejsce świętowania pociągem, gdyż dla niektórych uczniów była to pierwsza w ich życiu podróż za pomocą tego środka transportu. 

          Marek Pawlicki

          Szlakiem gorzowskich pomników

          W poniedziałek uczniowie z kółka podróżniczego wybrali się na spacer po Gorzowie. Odwiedziliśmy Park Wiosny Ludów, a w nim pomnik Papuszy - romskiej poetki. Na gorzowskim bulwarze spotkaliśmy legendarnego przewoźnika Pawła Zacharka oraz Pomnik Pioniera Miasta. Wracając, mijaliśmy pomnik gorzowskiego kloszarda Szymona Giętego.  Piesza wycieczka bywa wyczerpująca, więc postanowiliśmy posilić się lodami. Wszyscy świetnie daliśmy radę podczas tej długiej wędrówki :)

          Agnieszka Fabicka

          Certyfikat za udział w ogólnopolskiej akcji "Kubusiowi przyjaciele natury"

          W bieżącym roku szkolnym świetlica wzięła udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym „Kubusiowi przyjaciele natury”. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.  W ramach projektu zrealizowaliśmy zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy i materiałów edukacyjnych przygotowanych przez naszego przyjaciela Kubusia. Szkoła otrzymała certyfikat.

          Ewelina Wałcerz

          Wizyta straży miejskiej w świetlicy

          22 maja odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami straży miejskiej. Uczniowie dowiedzieli się jak poprawnie segregować odpady komunalne, jakie obowiązki ma opiekun zwierząt oraz utrwalili wiedzę dotyczącą znaków drogowych. Uczniowie otrzymali również niespodziankę od naszych gości – opaski odblaskowe. Dziękujemy jeszcze raz za poświęcony czas i pouczające spotkanie.

          Julita Zamłynna

          Indywidualne lekkoatletyczne mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego klas 4-6.

          16 maja na stadionie OSiR odbyły się indywidualne lekkoatletyczne mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego szkół podstawowych klas 4-6. Reprezentacja szkoły w składzie: Brahida Karyna, Burda Aleksandra, Cichocki Paweł, Cichocki Piotr, Ciołek Hanna, Czabara Julia, Janiak Vanessa, Jastrzębski Leon, Kaczmarek Maciej, Potocka Julia, Staszczak Filip, Szambelan Laura zaprezentowała wysoki poziom sprawności fizycznych. Najlepszy wynik uzyskał Piotr Cichocki, który zdobył złoty medal i został mistrzem Gorzowa Wielkopolskiego w skoku w dal. Brawa dla uczniów!

          Nieradko Michał

          "Piękna nasza Polska cała" 😊

          W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas V realizowali ogólnopolski projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska cała”, którego celem było zapoznanie uczniów z różnymi regionami Polski oraz promowanie regionu, w którym żyjemy. W ramach tego przedsięwzięcia pisali i wysyłali kartki pocztowe do szkół w całej Polsce, opisując krótko naszą okolicę – co warto zwiedzić, z czego są dumni. Podawali również współrzędne geograficzne naszej miejscowości. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, w którym miejscu na pocztówce powinni wpisać adres, w którym pozdrowienia, a w którym przykleić znaczki pocztowe. Uczniowie otrzymali pocztówki m.in. z Warszawy, Gdyni, Kamienia Śląskiego, Pisza, Białegostoku, Olsztyna, Bochni, Skarżyska-Kamiennej, Świdnicy, Poznania, Łodzi, Czerwonaka, Leska, Bydgoszczy, Gliwic, Żywca, Przemyśla, Szczytna i innych. To bardzo przyjemny sposób na „podszkolenie” się z geografii 😊

          Agnieszka Chmurak

          Dyplom za udział w akcji ogólnopolskiej

          W bieżącym roku szkolnym biblioteka i świetlica szkolna wzięły udział w "Akcji Żonkile 2023".  W ramach akcji zrealizowaliśmy zajęcia z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za zrealizowanie zadań ujętych w akcji ogólnopolskiej otrzymaliśmy dyplom.

          Joanna Freliga

          Julita Zamłynna

          Otrzymaliśmy certyfikat za udział w projekcie edukacyjnym ,,Gramy zmysłami”

          W bieżącym roku szkolnym świetlica brała udział w ogólnopolskim projekcie ,,Gramy zmysłami”, którego głównym celem było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których wzbogacili wiedzę na temat integracji sensorycznej. Za zrealizowanie zadań ujętych w projekcie otrzymaliśmy certyfikat.

          Julita Zamłynna

          Wizyta strażaków

          17 maja odbyło się spotkanie ze strażakami. Wizyta w naszej szkole wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Uczniowie zaznajomili się z ciekawostkami związanymi z pracą strażaka, przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa w czasie pożaru, wypadku i innych trudnych sytuacji oraz utrwalili numery alarmowe. Goście zaprezentowali sprzęt, strój i wóz strażacki oraz jego wyposażenie. W podzięce otrzymali prace plastyczne, wykonane przez naszych uczniów. Dziękujemy jeszcze raz za poświęcony czas i pouczające spotkanie.

          Julita Zamłynna

          Wyróżnienie w finale wojewódzkim Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE 2023

          Z przyjemnością informuję, że nasza uczennica Julia Czerniawska z klasy 4a otrzymała wyróżnienie w finale wojewódzkim Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE 2023, który odbył się 17 maja br. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Serdecznie gratulujemy!
           

          Joanna Freliga

          Finał Międzyszkolnego Turnieju Sportowego dla uczniów klas I

          16 maja odbył się finał Międzyszkolnego Turnieju Sportowego dla uczniów klas I szkół podstawowych. Uczniowie po raz kolejny zmierzyli się w ośmiu konkurencjach. Głównym celem turnieju było rozwijanie zainteresowań sportem oraz zachęcanie do uczestniczenia we wspólnej zabawie i rekreacji z wykorzystaniem gier i zabaw ruchowych. Wszystkie zespoły wykonywały zadania z pełnym zaangażowaniem i starannością, jednak bezkonkurencyjna okazała się drużyna z naszej szkoły. Zdobyła zaszczytne I miejsce nagrodzone pucharem. Turniej przebiegał w przyjaznej, sportowej atmosferze sprawiając uczestnikom dużo radości. Wszystkim serdecznie gratulujemy !

          Julia Stanicka  

          Podsumowanie konkursów przedmiotowych

          Troje ósmoklasistów z naszej szkoły uczestniczyło w uroczystym podsumowaniu konkursów przedmiotowych Lubuskiego Kuratora Oświaty. W Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odebrali  z rąk p. Ewy Rawy zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata.

          Amelia Łotarewicz, 8c – laureatka konkursu z języka polskiego

          Antonina Stankowska, 8d – laureatka konkursu z języka polskiego

          Patryk Kościuszko, 8b – laureat konkursu z języka angielskiego

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Joanna Przybyszewska

          Plastikowe nakrętki SP4

          Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

          Jan Paweł II

          Nasza szkoła po raz kolejny oddała nakrętki dla Nikosia Śmierzchalskiego. Zebraliśmy aż 21 dużych worków ! Poniżej przekazuję wiadomość od mamy Nikodema: "Ogromnie dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za (chyba już trzecią) partię nakrętek zebraną w SP nr 4 w Gorzowie." Ja oczywiście dołączam się do podziękowania i czekam na kolejne partie plastikowych zakrętek :) 

          Anna Kamińska 

          Uczestniczyliśmy w Światowym Dniu Wody z Polską Akcją Humanitarną

          W bieżącym roku szkolnym włączyliśmy się w akcję ,,Światowy Dzień Wody z PAH”. Uczniowie uczęszczający do świetlicy uczestniczyli w zajęciach, których głównym celem było zwiększenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych oraz zaangażowanie do działania na rzecz powszechnego dostępu do wody na świecie. Za udział szkoła otrzymała dyplom.

          Julita Zamłynna

          Turniej Sportowy klas I

          9 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnym turnieju sportowym w Szkole Podstawowej nr 2. Uczniowie przygotowywali się do zawodów podczas zajęć wychowania fizycznego Pierwszoklasiści w trakcie turnieju wykazali się olbrzymim zaangażowaniem. Brali udział w licznych konkurencjach, które wymagały: skoczności, zwinności, precyzji i szybkości. Uczniowie bardzo się starali i wszystkie zadania wykonywali z wielkim entuzjazmem. Nie zabrakło też dopingowania kolegów i koleżanek. Włożone starania zaowocowały i... drużyna wygrała półfinał! Wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie. Z niecierpliwością czekamy na finał, który odbędzie się już w najbliższy wtorek. Brawa dla wszystkich zawodników!

          Julia Stanicka  

          Warsztaty- edukacja żywieniowa

          „Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym. W tym tygodniu, uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez dietetyków. Ich celem było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy uczniów na temat składników odżywczych. Wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania ze zdrowych produktów było smaczną formą zdobywania wiedzy oraz promocji zdrowia.

          Paulina Pałczyńska

          Wycieczka do Mniszek

          27 kwietnia uczniowie klas trzecich udali się do Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach, gdzie poznali warsztaty ginących zawodów, zobaczyli najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze i wiele, wiele innych eksponatów niezbędnych do codziennego życia. Podczas zwiedzania prowadzącego przez specjalnie przygotowane stanowiska: od kowala poprzez warsztat bednarsko – stolarski, rybaka, pszczelarza, szewca, praczki, do składu kolonialnego i wnętrza dawnej kuchni, czy klasy szkolnej,dzieci mogły dotknąć oraz wykonać niektóre czynności robione wcześniej przez rzemieślników. Ponadto w pracowni wikliniarskiej każdy własnoręcznie zrobił wózek wiklinowy, a w pracowni stolarskiej – ryczkę czyli mały stołeczek. Co więcej swoje wytwory uczniowie zabrali ze sobą do domu.

          Jolanta Musiał

          Otrzymaliśmy certyfikat za udział w ogólnopolskim projekcie ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki”

          W bieżącym roku szkolnym świetlica brała udział w ogólnopolskim projekcie ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki”. Głównym celem projektu było wychowanie kreatywnego, świadomego swoich możliwości ucznia, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania na jej rzecz działań. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących między innymi kształtowania i utrwalania zachowań proekologicznych oraz poznawali przyrodę poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie. Za zrealizowanie zadań ujętych w projekcie otrzymaliśmy certyfikat.

          Julita Zamłynna

          Majowe święta narodowe 

          Maj to szczególny okres dla wszystkich Polaków. To właśnie w tym miesiącu obchodzimy ważne święta narodowe. Dlatego 27 kwietnia 2023r. uczniowie klas szóstych zaprezentowali całej społeczności szkolnej przedstawienie przypominające  wszystkim historię naszego kraju.  Wspomnieli, że 232 lata temu, czyli w 1791r.  uchwalono pierwszą w Europie  konstytucję i na pamiątkę tego wydarzenia , 3 maja ustanowiono świętem narodowym oraz , że  19 lat temu, czyli w 2004 r. ustanowiony został przez Sejm Dzień Flagi. Młodzież  przedstawiła  okoliczności uchwalenia  konstytucji oraz historii flagi biało-czerwonej.  Podczas apelu uczniowie doskonale odegrali swoje role  i zaprezentowali umiejętności aktorskie wcielając się np. w postacie historyczne -  króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Izabellę Branicką. Na scenie można było również podziwiać szlachtę , dziennikarzy czy państwa zaborcze. Apel przeniósł wszystkich widzów do XVIII wieku. Inscenizację wzbogacały pieśni patriotyczne   w wykonaniu wszystkich uczniów  przygotowanych przez Panią  Ewelinę  Wałcerz  oraz wspaniała scenografia, którą wykonała Pani Anna Kamińska. Bardzo dziękuję uczniom klas 6 za zaangażowanie i żywą lekcję historii.

          Dorota Wawrzyn

          II miejsce w turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

          W dn. 27 kwietnia 2023 r. reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w kategorii wiekowej U12 wzieła udział w turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", którego organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. W finale zmierzyli się z drużyną reprezentującą Szkołę Podstawową nr 21 im. Orląt Lwowskich Gorzów Wielkopolski, której członkowie na co dzień grają w klubie Warta Gorzów. Uczniowie naszej szkoły wywalczyli II miejsce. Finałowe starcie pokazało charakter drużyny, która z wielkim poświęceniem reprezentowała naszą szkołę w rywalizacji drużynowej. Turniej pokazał piękno sportu, były chwile radości i smutku. Nasi chłopcy zostawili swoje serca na murawie pokazując ogromną wolę walki i umiejętności. Każdy z uczestników turnieju został nagrodzony medalem. Skład Szkolnego Klubu Czwórki Gorzów:  Kamil Kwaśny (4a), Kamil Kurowski (4a), Tymoteusz Krawczyński (4b), Wiktor Sitarz (4b), Aleksander Linga (4b), Jakub Gaber (5c), Leon Jastrzębski (5b), Jacek Krupski (5c), Szymon Prychoda (5c), Karol Ważowski (5c). Jesteśmy niezwykle dumni z naszej drużyny! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


          Anna Stanisz

          Wiosenny turniej sportowy klas I

          Dziś uczniowie kolejny raz zmierzyli się w sportowych konkurencjach. Wiosenny turniej jednak różnił się od poprzednich, odbył się na dworze. Pierwsza, rozgrzewająca konkurencja polegała na jak najszybszym okrążeniu pachołka. Następnie było kozłowanie oraz "lody". Zabawa polegała na utrzymaniu piłki w pachołku. Konkurencja stanowiła niezwykłe wyzwanie, ale także dostarczyła sporo radości i satysfakcji z wykonania zadania. Najmłodsi z ekscytacją dopingowali swoich przyjaciół. Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się olbrzymim zaangażowaniem. 

          Julia Stanicka

          Lubuskie Konfrontacje Artystyczne

          Uczennica klasy 8c – Hanna Bruździńska została laureatką konkursu recytatorskiego organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Tym samym będzie reprezentowała nasze miasto w finale, który odbędzie się 17 maja br. w Kłodawie. Hania pokazała swój kunszt artystyczny, deklamując  wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nienawiść”. Wyróżnienia otrzymali: Ewelina Andrzejewska i Aleksander Borowski. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

          Joanna Przybyszewska

          Kolejny sukces Macieja Wójcika

          Miło mi poinformować, że uczeń klasy 8a – Maciej Wójcik po raz kolejny zajął I miejsce w Pucharze Polski Ju-Jitsu w Stargardzie  w aż dwóch kategoriach: Gi i No-gi.

          Joanna Przybyszewska

          Konfrontacje Recytatorskie I-III

          Dziś w Sali Widowiskowej MCK poczas eliminacji do wojewódzkich Konfrontacji Recytatorskich naszą szkołę na poziomie klas I-III reprezentowały trzy uczennice; Kalina Raniś z klasy 1c, Antonina Mokrzycka z klasy 3b, Anna Górny z klasy 3b. Dziewczynki przygotowały się perfekcyjnie i wspaniale prezentowały przygotowane teksty. Komisja jednak musiała dokonać wyboru. Wśód uczestników wyróżniona została Kalina Raniś, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt. "Kłamczucha". Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenie w przyszłym roku.

          Katarzyna Wyka

          II miejsce w etapie rejonowym Olimpiady Zdrowia PCK

          Hanna Nowacka kl. 8d uzyskała największą liczbę punktów wśród uczniów klas VI-VIII zajmując tym samym I miejsce w etapie szkolnym Olimpiady Zdrowia PCK. 21 kwietnia odbył się etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK, gdzie Hania zajęła II miejsce! Jesteśmy dumni, że nasza przedstawicielka wykazała się wiedzą o zdrowiu. 

          Paulina Pałczyńska

           

          DZIEŃ ZDROWIA W SP 4

          Klasa 5c zmotywowała społeczność szkolną do akcji prozdrowotnej, która miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie odgadywali zagadki, odpowiadali na pytania przy stacjach zadaniowych. Hanna Nowacka, Aleksander Borowski i Oskar Pawłowski przygotowali pokaz pierwszej pomocy, by przypomnieć jak należy ją poprawnie wykonać. Każdy uczeń, który brał czynny udział w akcji otrzymał zdrową i smaczną przekąskę.

          Paulina Pałczyńska

           

          "Potęga brzmienia" - warsztaty muzyczne

          20 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w warsztatach muzycznych "Potęga brzmienia". Poprzez śpiew można wyrazić bardzo wiele. Wszystko zależy od tego, gdzie i o czym się śpiewa. Dowiedzieliśmy się, jak, kiedy i dlaczego pisano wielkie, potężnie brzmiące dzieła wokalne zwane oratoriami i zajrzeliśmy pod dachy kościołów, gdzie je wykonywano. Sprawdziliśmy, kto je komponował i ilu wykonawców potrzeba, by w ogóle je wykonać. Były też opowieści o organach, a także o kościelnych dzwonach, ich sercach i dzwonnikach. 

          Krystyna Zalewska

          Wielcy polscy naukowcy i wynalazcy - II edycja "Historii w pudełku"

          Bohaterami II edycji szkolnego konkursu "Historia w pudełku" byli wybitni polscy naukowcy i wynalazcy. Zainteresowanie konkursem było badzo duże i oceniające prace nauczycielki historii miały duży problem z werdyktem. Po naradzie postanowiły w tym roku wyróżnić całe grono uczniów i uczennic równorzędnymi nagrodami. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy i zapraszamy za rok do wzięcia udziału w następnej edycji.

          Krystyna Zalewska

           

          Dzień Patrona

          16 marca uczniowie klas czwartych przygotowali przedstawienie upamiętniające patrona naszej szkoły, laureata literackiej nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza.  Społeczność szkolną zaproszono do magicznej biblioteki, gdzie spotkaliśmy samego Pana Sienkiewicza, jak i wielu bohaterów jego książek. Wartka akcja, piosenki śpiewane przez chór (podziękowania dla pani Eweliny Wałcerz za przygotowanie tej części uroczystości), a także wspaniała scenografia (dzieło Pani Anny Kamińskiej) zostały wysoko ocenione przez wspaniałą publiczność złożoną z uczniów i pracowników naszej szkoły.

          Krystyna Zalewska

           

          Potęga muzyki - warsztaty klasy 4c

          Poprzez śpiew można wyrazić bardzo wiele. Wszystko zależy od tego, gdzie i o czym się śpiewa. By dowiedzieć się, jak, kiedy i dlaczego pisano wielkie, potężnie brzmiące dzieła wokalne zwane oratoriami, wybraliśmy się do Flharmonii Gorzowskiej, skąd zaglądaliśmy pod dachy kościołów. Sprawdziliśmy przy okazji, kto je komponował i ilu wykonawców potrzeba, by w ogóle je wykonać. Były też opowieści o organach, a także o kościelnych dzwonach, ich sercach i dzwonnikach.

          Renata Jaroszyńska

          lasy drugie w Mniszkach

          W środę uczniowie klas drugich wybrali się w podróż w czasie do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. To fantastyczne miejsce dla najmłodszych na lekcję historii poprzez zabawę. Dzieci miały tu okazję poznać codzienne życie naszych prapradziadków i dziadków oraz zawody, które dawniej wykonywali. Trasa zwiedzania prowadziła przez specjalnie przygotowane stanowiska – od kowala, bednarza, stolarza, rybaka, pszczelarza, szewca, praczki do składu kolonialnego, wnętrza dawnej kuchni i klasy szkolnej. Zupełnie inaczej niż w innych muzeach tu Wszystkie eksponaty należało dotknąć, spróbować jak działają, pokręcić, postukać czy przymierzyć ! Oprócz tego dzieciaki uczestniczyły w dwóch specjalnych warsztatach- stolarskim i wikliniarskim. Każdy mógł się sam przekonać, ile czasu zajmuje wykonanie „ryczki”, czyli małego drewnianego stołeczka oraz wypleść wózeczek z wikliny! Wszystkich nas zaskoczył efekt końcowy! Wszystkie prace były piękne! To był wspaniale spędzony czas! Do szkoły wszyscy wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń!Ewa Najda

          Bierzemy udział w akcji ogólnopolskiej „Żonkile”

          Informujemy, że biblioteka i świetlica szkolna biorą udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach akcji zrealizujemy zajęcia z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych. Zapoznamy uczniów z treścią opowiadań uznanych autorek: Katarzyny Ryrych i Katarzyny Jackowskiej-Enemuo oraz wyemitujemy film „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Celem nadrzędnym akcji jest przybliżenie losów ludności cywilnej w czasie powstania w getcie. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

          Joanna Freliga

          Julita Zamłynna

           

          Warsztaty Wielkanocne w klasie Ic

          Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są to bowiem święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów. W naszej szkole przed Wielkanocą również nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Z tej okazji w klasie 1c zapanował przedświąteczny klimat. W poniedziałkowe popołudnie 3 kwietnia nasza sala lekcyjna zamieniła się w pracownię pełną małych i dużych Artystów. Podczas warsztatów uczniowie wraz rodzicami oraz młodszym rodzeństwem, wykonali piękne wielkanocne dekoracje. Dzieci ozdabiały styropianowe jaja, robiły wielkanocne koszyczki i zajączki. Spotkanie dało możliwość współpracy i współdziałania rodziców i dzieci oraz stworzyło warunki do rozwijania twórczości i wyobraźni. Rodzinne spotkanie było niezwykle radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Przy okazji uczniowie mieli możliwość przekazania rodzicom zdobytej wiedzy w ramach projektu ”Zdrowo jem, więcej wiem” na temat roli zdrowego I i II śniadania oraz zaprezentowania wykonanych plakatów (Stop!Marnowaniu żywności!) i projektów (księga zdrowych zestawów śniadaniowych). Dziękuję Rodzicom za obecność, przyniesione materiały plastyczne oraz zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i naszej klasy. Wszystkim obecnym na warsztatach Rodzicom i dzieciom dziękuję za wspólnie spędzony czas.

          Katarzyna Wyka

           

          ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR DYREKTORA SP4

          25 marca 2023 r. odbyły się Zawody Strzeleckie z broni pneumatycznej (w kategorii dziewcząt i chłopców) o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza.

          Z przyjemnością publikujemy wyniki zawodów.

          w kategorii dziewcząt:

          I miejsce - Monika Nowak

          II miejsce - Julia Szczepaniak

          III miejsce - Hania Nowacka

          w kategorii chłopców:

          I miejsce - Marcel Buńkiewicz

          II miejsce - Igor Borek

          III miejsce - Filip Pomorski

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

          Edward Borysewicz

          Sukces naszej uczennicy

          Uczennica klasy VIIIc, naszej szkoły, Maja Szurkało zajęła III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie ,,MISTRZ MINIATURY 2023” zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Jadwigi Kaliszewskiej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół muzycznych I i II st. w kategoriach: skrzypce, fortepian, wiolonczela, altówka, flet i gitara. Występy uczestników oceniało jury złożone z wybitnych polskich muzyków i pedagogów. Gratulujemy Mai i jej rodzicom i życzymy dalszych sukcesów.

          Beata Ejma

          Wyniki II etapu konkursu ,,Programować każdy może"

          Na Wydziale Technicznym im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbył się II etap konkursu ,,Programować każdy może", którego finalistą został Bartosz Keller z klasy 8B. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych województwa lubuskiego, którzy programują w językach C/C++ lub Python.

          Arkadiusz Ruszczak

          Światowy Dzień Wody

          22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji został zorganizowany w naszej szkole konkurs na ulotkę promującą ten szczególny dzień. Uczniowie doskonale wiedzą jak cenną substancją jest woda, gdzie 1 cząsteczka wody stanowi 2 atomy wodoru i 1 atom tlenu. W jednej kropli oksydanu (nazwa chemiczna wody) jest ponad tryliard takich cząsteczek.

          Nauczyciele zespołu przyrodniczego dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie bo w efekcie powstały bardzo ciekawe ulotki.
          Komisja konkursowa wyróżniła trzy prace:

          I miejsce Wiktoria P. klasa VIIIb

          II miejsce Maria K. klasa VIIa

          III Nikodem P. klasa IVa

          Katarzyna Woźniak

          Wyniki konkursu " Pisanka Wielkanocna"

          W dniu dzisiejszym zakończył się konkurs wielkanocny dotyczący najpiękniejszej pisanki.  W konkursie brało udział 29 uczestników. Wśród wielu pięknych pisanek komisja postanowiła nagodzić prace następujących uczniów.

          Klasy 1-3

          I mc- Liliana P. kl.1b

          II mc- Pola kl. 3b

          III mc- Beata D. kl. 3c

          Klasy 4-8

          I mc-Liwia D. kl. 5b

          II mc-Dawid K. kl. 4c

          III mc- Aleksandra Kl. 6b

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.

          s. Sylwia 

          Gorączka Złota PCK

          Zachęcamy wszystkich, dużych i małych. Dołączcie do grona „rozgorączkowanych”. Wspólnie odmieńmy los potrzebujących dzieci. Pomagajmy razem !

          Akcja „Gorączka Złota PCK” trwa od marca do czerwca 2023 r.

          szczegóły akcji: https://pck.pl/5-2-1-startujemy-z-goraczka-zlota-pck/

          Wiosenny turniej sportowy

          Wczoraj uczniowie klas trzecich rywalizowali w wiosennym turnieju sportowym. W wielu konkurencjach z przyborami pokonywali biegiem i skokami oraz slalomem trasy wyścigów. Było kozłowanie, toczenie, rzuty i chwytanie piłek. Niesamowity doping rówieśników pomagał w zdobywaniu kolejnych, cennych punktów, a radość i satysfakcja po każdym wyścigu była coraz większa. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

          I miejsce kl. 3c - 17punktów

          II miejsce kl. 3a - 14 punktów

          III miejsce kl. 3b - 11 punktów

          Wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny, bo to znakomita okazja, by dla zdrowia ruszać się więcej i częściej. Warto zapamiętać też słowa Martina Luthera Kinga "Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.”

          Barbara Muszytowska

          „Chrońmy lasy” - konkurs plastyczny klas II

          21 marca powitaliśmy wiosnę, nową porę roku. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Lasu. Z tej okazji uczniowie z klas drugich uczestniczyli w konkursie plastycznym pod hasłem „Chrońmy lasy”. Zadaniem dzieci było wykonanie w grupach plakatów tematycznych. Wszystkie zespoły bardzo się zaangażowały i w efekcie powstały bardzo ciekawe prace konkursowe.

          Renata Baczuń

          Godzina dla Ziemi WWF

          Rozpoczyna się wielkie odliczanie do „Godziny dla Ziemi WWF”.

          Dokładnie o godz. 20.30, w sobotę 25 marca 2023 roku, na całym świecie siedemnasty raz zgasną światła podczas niezwykłej akcji zainicjowanej przez organizację ekologiczną WWF. Symboliczne zgaszenie światła na 60 minut będzie okazją do tego, aby wyrazić troskę o środowisko naturalne naszej planety.

          IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

          21.02 w Szkole Podstawowej nr 20 odbył się finał mistrzostw Gorzowa Wlkp. w piłce ręcznej dziewcząt klas 4-6. Reprezentacja szkoły w składzie: Brahida Karyna, Ciołek Zofia, Czabara Julia, Fabich Amelia, Malarek Patrycja, Pękacz Helena, Potocka Julia, Solarek Amelia i Sularz Aleksandra zajęła 3.miejsce. Wielkie brawa dla dziewczyn.

          Michał Nieradko

          Kolejny wiek z archeologią

          Uczniowie klasy 8a spotkali się w Spichlerzu z archeologiem i obejrzeli wystawę związaną z badaniami archeologicznymi w XXI wieku na terenie Gorzowa Wlkp. Była to okazja do obejrzenia przedmiotów, ważnych pod względem historycznym, odkopanych na terenie naszego miasta. Warsztaty stanowiły cenną lekcję historii o naszym mieście.

          Joanna Przybyszewska

          Nasi stypendyści!

          21 lutego br. uczniowie klasy 8a: Maciej Wójcik i Patryk Olender uczestniczyli w spotkaniu z Prezydentem Miasta Gorzowa Wlkp. p. Jackiem Wójcickim. Otrzymali stypendia sportowe za osiągnięcie wysokich wyników podczas mistrzostw Polski. Maciej zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski w brazylijskim ju-jitsu, natomiast Patryk – III miejsce w Mistrzostwach Polski w brazylijskim ju – jitsu.

          Joanna Przybyszewska

          Mini Turniej Wiedzy Bankowej klas drugich

          W środę klasy drugie rywalizowały w Mini Turnieju Wiedzy Bankowej SKO. Celem konkursu było propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów. Dzieciaki po raz kolejny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami! Układały hasło z rozsypanych wyrazów, obliczały działania matematyczne oraz wykazywały się refleksem słuchając opowiadania o oszczędzającej rodzinie. A wszystko oczywiście na czas! Tym razem najlepsi okazali się uczniowie kl. 2 b, drugie miejsce zajęła 2 c, a trzecie kl. 2 a. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, bo przecież najważniejsza była dobra zabawa!

          Ewa Najda

          Mała syrenka i podwodne cudo

          Uczniowie klas pierwszych i 2c uczestniczyli w kolejnym koncercie muzycznym z cyklu Pro Musica. Dzisiejsze spotkanie zatytułowano "Mała syrenka i podwodne cudo". Dzieci wysłuchały ciekawej opowieści muzycznej o syrence i podwodnych skarbach. Oprócz niezwykłej historii, muzycy zapoznali nas z instrumentami takimi jak ksylofon i quiro. Podczas spotkania zagrały także instrumenty perkusyjne. Uczestnicy w brzmieniu niezwykłej muzyki przeżyli spotkanie z syrenką oraz innymi podwodnymi stworami. 

          Julia Stanicka 

          Dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji

          Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy dyplom za włączenie się w ogólnopolską akcję BohaterOn w Twojej Szkole 2022, której nadrzędnym celem było upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia. W ramach realizacji ogólnopolskiej akcji przybliżyliśmy uczniom wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy.

          Joanna Freliga

          Wszelkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!

          Tłusty czwartek to wielkie święto łasuchów. Tradycyjnie tego dnia jemy słodkości bez ograniczeń. To najbardziej charakterystyczny i wyczekiwany moment karnawału, to czas, w którym rządzą pączki, faworki, donuty, oponki i róże karnawałowe. Tak też  było w klasie 1b. Uczniowie zajadali się pączkami z lukrem i cukrem pudrem oraz pysznymi chrustami przygotowanymi przez rodziców. Serdecznie dziękujemy mamom  Alishy, Wojtka i Macieja za te wyjątkowe słodycze.

          Małgorzata Giżycka

          Dzień Babci i Dziadka w 2 c

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Aby wyrazić swoją miłość do dziadków uczniowie klasy 2 c przygotowali specjalnie dla nich wierszyki, piosenki, tańce oraz własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Na zakończenie były jeszcze zabawy i konkursy. Było bardzo miło i wesoło! Zwłaszcza, że rodzice przygotowali dla nas pyszne ciasta, owoce i mnóstwo słodkości. Takie spotkanie jest bardzo ważne. Jego celem jest wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków. W ten sposób dzieci uczą się sposobów wyrażania uczuć i szacunku dla osób starszych.

          Ewa Najda

          Wizyta 4c w teatrze

          W radosnych nastrojach, bo przecież ferie tak blisko, udaliśmy się do gorzowskiego teatru na spektakl „Piękna i Bestia”. Obejrzeliśmy jedną z najpiękniejszych baśni o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w  odrażającego dzikiego zwierza i pięknej, mądrej dziewczynie, której miłość przywraca go do ludzkiej postaci. Gorzowska wersja tej opowieści bardzo przypadła nam do gustu.

          Renata Jaroszyńska

          Wiosłowanie dla WOŚP

          Już w najbliższą sobotę 28 stycznia mieszkańcy dziewięciu miast usiądą na ergometry wioślarskie walcząc o tytuł najlepszego miasta w 12. edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w Wiosłowaniu dla WOŚP. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej liczby osób, z których każda pokona dystans 500 metrów. W Gorzowie Wielkopolskim wszyscy chętni będą mogli wiosłować w CH NoVa Park, ul. Przemysłowa 2, w godz. 10.00 - 18.00 (wyścigi gwiazd 13.00 - 14.00).

          Zimowy Turniej Sportowy klas 1

          Uczniowie klas pierwszych już po raz trzeci ubiegali się o pierwsze miejsce w Turnieju Sportowym. Zawody te miały na celu integrację klas oraz budowanie ducha sportowej rywalizacji i zasad fair play. Tym razem trzeba było wykazać się umiejętnością posługiwania się piłką do siatkówki, piłką tenisową oraz woreczkiem gimnastycznym. Zabawa była świetna i z pewnością wszyscy wzmocnili swoją sprawność fizyczną. Poraz kolejny wygrała klasa 1c, drugie miejsce zajęła klasa 1b, trzecie miejsce przypadło klasie 1a. 

          Małgorzata Giżycka

          Mistrz Polski na Ergometrach Kajakowych

          W niedzielę 22 stycznia w Poznaniu zakończyły się Mistrzostwa Polski na Ergometrach Kajakowych. Miło mi poinformować, że Mistrzem Polski młodzików w konkurencji 🥇C1 500 m został Wiktor Zaborowicz uczeń klasy 8b!!!

          Anna Kamińska 

          Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

          W naszym codziennym życiu bardzo często jesteśmy narażeni na wiele różnych zagrożeń. Oprócz zagrożeń naturalnych, np. powodzi, pożarów, huraganów czy epidemii chorób zakaźnych  przyczyną wielu nieszczęść i katastrof jest działalność człowieka, np.: wypadki komunikacyjne, awarie zakładów przemysłowych,  katastrofy budowlane, zanieczyszczenie środowiska oraz akty terroru. Na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klas ósmych przedstawiali swoje prace i omawiali, jak być bezpiecznym i jak  postępować w zależności od rodzaju zagrożenia. Działanie to utrwaliło posiadaną wiedzę i wzbogaciło o nowe informacje.

          Maria Kunicka

          Jak uczyć się skutecznie?

          Umiejętność uczenia się jest jedną z ośmiu kompetencji kluczowych, które zostały określone przez Unię Europejską, a które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, aby osiągnąć sukces w życiu szkolnym, zawodowym i prywatnym. Na lekcjach wychowawczych uczniowie klasy 6b poznali najważniejsze zasady efektywnej nauki, wymienili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Uwieńczeniem tych działań było wykonanie własnych pomocy naukowych. Uczniowie najczęściej wykonywali domino językowe, fiszki oraz słowniczek obrazkowy do nauki słownictwa z języka angielskiego.

          Maria Kunicka

          "Jestem Polakiem" - konkurs dla klas IV

          23 stycznia 2023 r. został zorganizowany przez nauczycielki historii panią Krystynę Zalewską i panią Beatę Ejmę konkurs dla klas IV. Zadania konkursowe dotyczyły podstawowych wiadomości związanych z naszą ojczyzną, legendami o początkach państwa polskiego, polskimi zabytkami, i ważnymi postaciami z historii Polski.

          Krystyna Zalewska

          Lekcja muzyki inaczej

          Pomału żegnamy się z klimatem świątecznego kolędowania. Uczennice z klasy 3b zaproponowały koncert podczas którego zagrały melodie popularnych , chętnie słuchanych kolęd. Ania Górny popisywała się piękną grą na skrzypcach, Anna Kocimska zaprezentowała melodie jakie można wydobyć z altu , a jej siostra Hanna przepięknie zagrała na waltorni. Z kolei Pola Zawierucha kolędowała na saksofonie. Dodatkowo chętni mogli z bliska obejrzeć i dotknąć przyniesione przez koleżanki instrumenty . Wszystkim bardzo podobał się występ ,  gromkimi brawami nagrodzili swoje utalentowane koleżanki.

          Jolanta Musiał

          "Bezpieczne ferie"- Spotkanie z policjantem

          Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? 24 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami policji dla uczniów klas pierwszych. Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie wypoczynku. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, gier i zabaw na świeżym powietrzu, zaznaczając , że należy korzystać tylko z miejsc wyznaczonych i pod opieką osoby dorosłej. Funkcjonariusze przestrzegali również przed ślizganiem się na zamarzniętych jeziorach, stawach i rzekach. Ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby:„ Nie rozmawiaj...", „Nie wpuszczaj do domu...” Policjanci zakończyli spotkanie życząc bezpiecznych i udanych ferii zimowych.

          Katarzyna Wyka

          "Mistrzyni Szymborska" - projekt ogólnopolski

          Z przyjemnością informujemy, że biblioteka szkolna bierze udział w projekcie ogólnopolskim "Mistrzyni Szymborska", którego organizatorami są: Magda Krajewska, Agata Sieńczak, Agata Karolczyk-Kozyra. Celem projektu jest upamiętnienie roku Wisławy Szymborskiej poprzez prezentowanie twórczości poetki oraz budzenie zainteresowania poezją przełomu wieków i dziedzictwem kulturowym naszego kraju.

          Joanna Freliga

          O słynnym balu i śpiącej królewnie

          23 stycznia w naszej szkole odbył się kolejny magiczny koncert  pt. "O słynnym balu i śpiącej królewnie". W trakcie przedstawienia dzieci z klas pierwszych i klasy 2c zapoznały się z takimi instrumentami jak flet, puzon  i guiro. Uczniowie poznali także ich ciekawą budowę. Wszyscy brali czynny udział w przedstawieniu. Kilkoro z nich miało okazję zatańczyć balowy taniec. Uczniowie wspólnie rozwiązywali zagadki, by uratować księżniczkę. Najmłodsi wykazali się dużą wiedzą, wszystkie łamigłówki zostały bezbłędnie rozwiązane. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, udało się obudzić księżniczkę z wiecznego snu. Na koniec bohaterka opowieści szczęśliwie poślubiła księcia. Cały dwór radośnie świętował tę okoliczność. Dzieci z niecierpliwością czekają na następną historię, która odbędzie się już w przyszłym miesiącu.

           Julia Stanicka 

          Emocje

          W ramach lekcji wychowawczej rozmawialiśmy o ich rodzajach i o tym, w jaki sposób można je rozpoznać u innych. Uczniowie wiedzą, że nie ma złych lub dobrych emocji, każda z nich ma określony cel i jest dla nas sygnałem. Możemy wyrażać emocje na różne sposoby, między innymi przez mimikę, taniec czy muzykę. Tej ostatniej formy mogliśmy doświadczyć dzięki Sarze, uczennica 5c grała utwory, a klasa trafnie odgadywała emocje, które przez dźwięki instrumentu przekazała ich koleżanka. 

          Paulina Pałczyńska

          Konkurs ortograficzny dla klas IV-VIII

          18 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbył sie Konkurs ortgraficzny dla klas IV-VIII. O tytuł mistrza ortografii rywalizowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:  klasy IV-VI  i klasy VII-VIII. 

          Beata Ejma 

          Kubusiowi Przyjaciele Natury

          „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla szkół podstawowych (klasy I-III) od 2019 roku poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Nasi uczniowie uczęszczający do świetlicy, biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. Po zrealizowaniu scenariuszy lekcyjnych każda placówka nabywa prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. W ubiegłorocznej, XII-tej edycji programu wzięło udział 8 tys. przedszkoli (co drugie w Polsce), i 5 tys. szkół podstawowych (co trzecia w Polsce).

          Ewelina Wałcer

          Ptasie przysmaki

          Zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Pod pokrywą zmarzliny ciężko im znaleźć pożywienie. Aby pomóc przetrwać tę porę roku, uczniowie naszej szkoły w ramach dodatkowego zadania z techniki wykonali zawieszki z pokarmem. Musieli jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Ptasie przysmaki zawisły na drzewie na placu zabaw. Jesteśmy pewni, że ptaki będą miały pełne brzuszki.

          Anna Kamińska 

          Pamiętamy o najbliższych

          Uczniowie klasy 3b pamiętają o swoich babciach i dziadkach.  W tym roku postanowili przygotować im niespodziankę, którą będą własnoręcznie napisane podczas zajęć życzenia. Każdy dbał o estetykę i staranność napisanych tekstów na specjalnie przygotowanej karcie w kształcie serca. Kolejnym zadaniem było dokładne i samodzielne zaadresowanie koperty oraz umieszczenie w niej przygotowanych życzeń. Ostaniem etapem , który nastąpił w środę stało się wyjście na pocztę i wysłanie listów do najukochańszych adresatów. Całe zadanie budziło wiele emocji. Na pewno do takiej niespodzianki wnuczęta  dołożą jeszcze wiele uścisków i całusów. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka życzymy kochanym seniorom wszystkiego najlepszego.

           Jolanta Musiał

          STOP!!! MARNOWANIU!!!

          Uzniowie klasy 1c w ramach projektu “Zdrowo jem więcej wiem” dowiedzieli się jak postępować by ograniczyć marnowanie jedzenia.

          Odpowiedź na pytanie, jak nie marnować jedzenia, wcale nie jest trudna, a pozwoli wykorzystać żywność do końca i ograniczyć domowe wydatki. Wyrzucamy głównie dlatego, że kupujemy za dużo i nie jesteśmy w stanie dopasować ilości kupowanego jedzenia do rzeczywistych potrzeb. Uczniowie klasy 1c dowiedzieli się, jak ograniczyć marnowanie jedzenia, wykorzystać je do końca, a przy tym oszczędzić.

          Wśród sposobów na zapobieganie marnowaniu żywności możemy wymienić:

          1. Planujemy posiłki i zakupy

          2. Nie kupujemy na zapas

          3. Żywność przechowujemy prawidłowo

          4. Stosuj zasadę FIFO (First In, First Out), czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Oznacza to, że produkty, które kupiliśmy dawniej zużywamy w pierwszej kolejności.

          5. Nadmiar żywności zamrażamy lub dzielimy się z potrzebującymi.

          6. Wykorzystujemy resztki – szukajmy sposobów na zużycie produktów

          PAMIĘTAJMY: Marnowanie żywności to bardzo poważny problem. Warto wiedzieć jak planować posiłki, robić zakupy oraz wykorzystać jedzenie do samego końca.

          Pierwszoklasiści swoją wiedzą chcą się podzielić prezentując własnoręcznie wykonane plakaty.

          Katarzyna Wyka

          Jak wybrać szkołę i zawód?

          Na to i inne pytania uczniowie klasy 8a otrzymali odpowiedź podczas warsztatów w Mobilnym Centrum Edukacji Zawodowej. Zostali też zapoznani z ofertą gorzowskich szkół ponadpodstawowych oraz schematem ścieżek edukacyjnych. Wiedzą też, jaki mają temperament, poznali swoje mocne i słabe strony. Teraz decyzja o dalszej przyszłości należy do ósmoklasistów. Powodzenia!

          Joanna Przybyszewska

          Warsztaty klasy 8b w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży

          13.01.2023 r. uczniowie klasy 8b wybrali się na warsztaty do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Zajęcia miały na celu:

          * zbudowanie w uczestnikach świadomości dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej;

          * zdobycie wiedzy o możliwościach na rynku edukacyjnym - rodzajach szkół oraz rekrutacji;

          * dostarczenie odpowiednio usystematyzowanej wiedzy o zawodach.

          Ósmoklasiści otrzymali w pigułce ważne informacje, które muszą posiadać przed podjęciem decyzji o dalszym kształceniu.

          Anna Kamińska 

          Wyniki etapu szkolnego Lubuskiego Konkursu BRD

          Uczeń klasy 8c Oskar Pawłowski zakwalifikował się do II etapu Lubuskiego Konkursu BRD. Wykazał się bardzo dobrą znajomością przepisów o ruchu drogowym oraz zagadnień dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Ogółem w etapie szkolnym wzięło udział 8746 uczniów ze szkół podstawowych, z których 907 zakwalifikowanych zostało do etapu rejonowego. 23 marca trzymamy ponownie kciuki. 

          Anna Kamińska

          Klasa 5a na warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej

          10 stycznia uczniowie klasy 5a uczestniczyli w warsztatach "Mądra głowa, bo rysunkowa...", które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej. Podczas zajęć dowiedzieli się, co to jest  sketchnoting czyli notowanie graficzne, odkryli, że myślenie wizualne sprzyja skutecznemu uczeniu się, poznali elementy notatki graficznej oraz przećwiczyli tworzenie takich notatek w praktyce. Wiedza i umiejętności wyniesione z warsztatów na pewno pomogą im uczyć się w sposób efektywny, a zarazem przyjemny.

          Justyna Boboń

          Jasełka w szkole

          Tuż przed świętami uczniowie z klasy 3c przygotowali miłą niespodziankę dla swoich starszych kolegów i koleżanek. Nauczyciele i uczniowie klas 4-8 mogli obejrzeć pięknie przygotowane jasełka, którym towarzyszyła oprawa muzyczna bogata w kolędy i pastorałki. 

          Dziękujemy zaangażowanym uczniom i nauczycielom, którzy pomagali w przygotowaniach do występu.

          s.Sylwia

          "Zdrowo jem, więcej wiem" - klasa 1a

          Klasa 1a od początku listopada zeszłego roku realizowała zadania zawarte w projekcie edukacyjnym "Zdrowo jem, więcej wiem". W ramach przedsięwzięcia zrealizowano sześć zadań edukacyjnych. Składały się na nie lekcje,  których celem było przekazanie najmłodszym wiedzy dotyczącej zdrowego trybu życia. Dzieci poznały najnowszą piramidę zdrowia. Podczas lekcji z zakresu edukacji zdrowotnej obyło się także przedstawienie "Na straganie". Uczniowie sumiennie przygotowali się do swoich ról. Przygotowano także opaski przedstawiające warzywa oraz dekoracje. Niezwykle ciekawym zadaniem było również przygotowanie "Owoco-Warzywa-CJI!". Polegały one na przedstawieniu wybranych warzyw i owoców w formie historyjki, plakatu czy wierszyka. Wystąpienia były niezwykle ciekawe i niosły  za sobą wiele niezbędnej wiedzy. W klasie 1a, w związku z projektem, przeprowadzono dwa konkursy. Pierwszy z nich polegał na zilustrowaniu przewagi owoców i warzyw nad słodyczami. Drugi  zaś, na stworzeniu gry dydaktycznej związanej z piramidą zdrowia. Zadania były wykonywane w grupach, co umożliwiło jeszcze lepszą integrację zespołu klasowego. W ramach programu "Zdrowo jem, więcej wiem" powstało wiele interesujących prac. Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem. Każdy włożył dużo starań w realizację projektu. Niektóre z prac można zobaczyć przed salą 21.Serdeczne gratulacje dla wszystkich!

          Julia Stanicka 

          Spotkanie integracyjne kl. 2a

          Rodzice oraz uczniowie z klasy 2a  spotkali się, by zrealizować kolejne zadanie z projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Każda drużyna rodzinna przygotowywała zdrowe przekąski z owoców i warzyw. Powstały koktajle, sałatki owocowe, sałatka warzywna, a także inne twórcze dania. Rodzice mieli okazję zapoznać się z pracami dzieci wykonanymi w ramach innych zadań. Było dużo rozmów, radości i dobrej zabawy :)

          Agnieszka Wiszniewska

          Rozstrzygnięcie konkursu świątecznego "Christmas songs"

          Nauczyciele języków obcych z wielką przyjemnością ogłaszają, że świąteczny konkurs muzyczny "Christmas songs" został rozstrzygnięty. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu krótkiego filmiku wideo i zaśpiewaniu piosenki związanej ze świętami Bożego Narodzenia w języku angielskim lub niemieckim.

          Jury w składzie: J. Boboń, M. Kunicka i K. Hutchinson postanowiło nagrodzić następujących uczniów: 

          1 miejsce: zespół Marta M., Ewelina A. i Hania B. z kl. 8c, utwór "Last Christmas"

          2 miejsce: Martyna Cz. kl. 5b, utwór "Mary, did you know..." oraz Jan W. kl 4a, piosenka "We wish you a Merry Christmas..."

          3 miejsce: Nikodem P. kl. 4a, utwór "Last Christmas"

          wyróżnienie: Julia J. kl. 4c, piosenka "We wish you a Merry Christmas"

          Nagrody zostaną wręczone w najbliższym czasie.

          Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

          Justyna Boboń

          Świąteczna karta płatnicza

          W grudniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w kolejnym konkursie plastycznym. Tym razem zadaniem dzieci było wykonanie projektu karty płatniczej z symbolami Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa oceniała oryginalność, staranność, estetykę i przede wszystkim samodzielność wykonania pracy plastycznej.

          Nagrody otrzymali: Malwina Pałczyńska – 1 b, Alan Mrok -1 c, Vanessa Banaszyk – 1 c, Antek Szwed 2 c, Emilia Mazurczyk -2 c oraz Milena Mazurczyk – 3 a .

          Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

          Ewa Najda

          Jasełka w Urzędzie Wojewódzkim

          Uczniowie klasy 3c  wykonali przedstawienie jasełka  dla pracowników Urzędu Wojewódzkiego. W tym samym dniu wystąpili ponownie w szkole, dla swoich rodziców. Zaproszonymi gośćmi byli kapłani tutejszej parafii i siostry zakonne.

          s.Sylwia

          Co w belkach piszczy?

          W grudniowy poranek klasa 5c udała się do Spichlerza. Poznała tam historię obiektu, a następnie uczestniczyła w warsztatach. Uczniowie podzielili się na trzy grupy, a ich zadania polegały na rozwiązywaniu zagadek, wyszukiwani ukrytych, zaszyfrowanych informacji. Piątoklasiści wykazali się spostrzegawczością, logicznym myśleniem, umiejętnością liczenia, kodowania i zapamiętywania. Uczniowie wykonali zadania prawidłowo, zwiedzili przy tym wszystkie piętra Spichlerza. 

          Paulina Pałczyńska

          Zrób sobie prezent – wypożycz książkę "w ciemno" na święta!

          Zachęcamy do udziału w akcjach promujących czytelnictwo: "Literacka gwiazdka z nieba" oraz "Mikołaj poleca... książkę pod choinką". Zasada jest prosta, w bibliotece szkolnej wskazujesz wybraną gwiazdkę lub prezent i na tej podstawie otrzymujesz książkę "w ciemno". Zapraszamy do wypożyczania książek na okres przerwy świątecznej.

          Joanna Freliga

          ZAGROŻONE GATUNKI NA ŚWIECIE

          Uczniowie klas I i II uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Prowadzącymi byli pani Małgorzata Kerber - koordynator CITES i funkcjonariusz pan Paweł Tomkiewiczm, który przybiżył zadania funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Podczas spotkania uczniowie uzyskali informacje na temat zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Mieli także możliwość obejrzenia, dotknięcia ciekawych eksponatów między innymi niedźwiedzia czarnego-baribala, karakala stepowego, wyrobów z kości słoniowej, rafy koralowej i wielu innych. Istotnym punktem podczas zajęć było oglądanie filmu o żółwiu z Kazachstanu - z ważnym przesłaniem, by pozwolić pozostać zwierzętom tam gdzie jest ich środowisko naturalne. W ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58%. Tylko wspólnie możemy odwrócić ten proces.

          Paulina Pałczyńska

          PODSUMOWANIE III EDYCJI MIĘDZYNARODOWEJ VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE”

          Z przyjemnością informuję, że nasza szkoła otrzymała dyplom oraz zaświadczenie za wzięcie udziału w III Edycji Międzynarodowej VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie”. Ogromną radość sprawiła nam wiadomość, że i w tym roku udało się zeszłoroczny rekord pobić o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 ! Cieszymy się, że i my mieliśmy swój wkład w pobicie kolejnego rekordu. To już nasza piąta „Przerwa na czytanie” i zapewne nie ostatnia! Już dziś zapraszamy naszą społeczność szkolną do udziału w akcji w przyszłym roku.

          Joanna Freliga

          Pachnące, lukrowane z posypką…

          Uczniowie klasy 5c ozdabiali pierniczki na lekcji wychowawczej. Spotkanie piernikowe wprawiło nas w cudowny świąteczny nastrój. Pomysłów nie brakowało, każdy piernik był inny, wyjątkowy i na pewno smaczny. Serdeczne podziękowania dla mam uczniów, które upiekły te pyszności, bo to dzięki ich pracy mogliśmy dosłownie poczuć świąteczny klimat. 

          Paulina Pałczyńska

          Profilaktyka uzależnień - tytoń i e-papierosy

          7 grudnia w klasie 5a odbyła się ważna lekcja wychowawcza dotycząca szkodliwości palenia papierosów - zarówno tradycyjnych jak i e-papierosów. Zaproszona pani pedagog Paulina Pałczyńska zaprezntowała uczniom wiele ważnych informacji związanych z tym tematem, takich jak szkodliwość palenia papierosów i ich wpływ na organizm człowieka, opowiedziała na czym polega uzależnienie i przedstawiała regulacje prawne dotyczące palenia (np. palenie w miejscach publicznych). Najbardziej zaskoczyła uczniów informacja o substancjach zawartych w papierosach: płyn do czyszczenia wc, rozpuszczalnik do farb, aceton czy środki owadobójcze. Uczniowie włączyli się do dyskusji, stwierdzili, że palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, wypowiadali się dojrzale i rozsądnie. Mam nadzieję, że ta lekcja na długo zapadnie w ich pamięci.

          Justyna Boboń

          Jan Brzechwa "Na straganie"

          Przedstawienie w wykonaniu klasy Ic 16 grudnia 2022r. Uczniowie klasy Ic zaprezentowali przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt.:” Na straganie”. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały dekoracje straganu, a z rodzicami przepiękne stroje. Każdy uczeń był przebrany za warzywo . Na widowisko zaproszone zostały klasy I, II, a nawet klasa V i VI wraz z nauczycielami. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor Katarzyna Skoczylas. Wszyscy widzowie byli zachwyceni grą aktorską dzieci, jak też ciekawymi strojami. Uczniowie klasy Ic otrzymali mnóstwo oklasków, pochwał oraz słodki poczęstunek. Mali aktorzy po kilku występach byli bardzo zmęczeni jednak zadowoleni i dumni z siebie. Wszystkim widzom serdecznie dziękujemy za przybycie. Dzięki Wam uczniowie pokonali tremę, uwierzyli w swoje możliwości i mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy.

          Katarzyna Wyk

          Mroźno, ciekawie, badawczo!

          "Przyszła zima biała śniegu nasypała, zamroziła wodę, staw przykryła lodem..."

          Śnieg już był, teraz przyszedł czas na mróz! Idealna sytuacja, by sprawdzić jak prezentuje się pod lupą! Zabawy badawcze są najlepszą formą poszerzania wiedzy. Zatem klasa 2a sprawdziła, jak wyglądają i jak łączą się te małe drobinki tworząc wzory na szybach. Mróz wyszczypał policzki, ale za to przyniósł mnóstwo frajdy!

          Agnieszka Wiszniewska

          Projekt edukacyjny "Zdrowo jem, więcej wiem" kl. 2a

          Klasa 2a bierze udział w projekcie edukacyjnym "Zdrowo jem, więcej wiem". Realizacja zadań sprawia nam niesamowicie dużo frajdy. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy przedstawienie "Na straganie". Dekoracje przygotowaliśmy sami, stroje przygotowali rodzice. Znamy już piramidę zdrowia i wiemy, co jeść a czego unikać. Wczoraj naszym zadaniem było stworzyć komiks, w którym owoce i warzywa mają przewagę nad słodyczami. Powstały niesamowicie ciekawe historie! Konkurs wygrali Jan Wosik i Franek Sawicki :) Serdeczne gratulacje!

          Agnieszka Wiszniewska

          Mikołajkowa integracja

          6 grudnia klasa 6a wraz z wychowawcą udała się do kręgielni. Był to czas integracji, nawiązania przyjacielskich relacji oraz wzmocnienie więzi istniejących pomiędzy uczniami. Wszystko odbyło się w swobodnej atmosferze zabawy, bez zawziętej rywalizacji. Wspólnie graliśmy, śmialiśmy się i jedliśmy smaczną pizzę. Wyjście z pewnością należy powtórzyć!

          Dorota Jabłońska

          Warsztaty ozdób świątecznych w 2b

          Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma przygotowaniami. Dzieci z 2b uczestniczyły dziś wraz z rodzicami w przedświątecznym spotkaniu, które miało charakter warsztatów. Wykonywały ozdoby świąteczne według własnego pomysłu. A pomysłów im nie brakowało. Na stołach pojawiły się gałązki świerku oraz mnóstwo materiałów plastycznych i dekoracyjnych. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością i z dużym zaangażowaniem wykonywali swoje dekoracje. Współpraca dzieci z rodzicami dała wspaniałe efekty. Powstały ciekawe kartki z życzeniami, przepiękne świąteczne wianki i stroiki, pomysłowo ozdobione choinki, dzwoneczki i bombki oraz kolorowy łańcuch. Wykonane własnoręcznie ozdoby sprawiły dzieciom wiele radości. Przy dźwiękach muzyki wszystkim nam udzielił się miły, przedświąteczny nastrój. Życzymy wszystkim wspaniałych, radosnych świąt.

          Renata Baczuń

          Szopki bożonarodzeniowe

          W holu szkoły pojawiły się pierwsze szopki  własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów.  Do 15 grudnia czekamy na kolejne.

          Siostra Sabina

          Zabawy andrzejkowe w klasie 4b

          30 listopada samorząd klasowy przygotował dla swoich kolegów i koleżanek kilka tradycyjnych zabaw, które są zwiazane z tradycją andrzejkową. Oprócz zabaw uczniowie zadbali także o "małe co nieco"  na słodko. Niestety 45 minut lekcji wychowawczej minęło bardzo szybko. Teraz pozostaje czekać do przyszłego roku.

          Krystyna Zalewska

          Grudniowa opowieść muzyczna

          Zajęcia z cyklu Pro Musica 12 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny bajkowy koncert  pt. "Tajemnicze zniknięcie Świętego Mikołaja". W trakcie przedstawienia dzieci z klas pierwszych i klasy 2c zapoznały się z wyglądem oraz brzmieniem klarnetu i akordeonu. Wspólnie śpiewaliśmy wiele kolęd i szukaliśmy Świętego Mikołaja, którego porwała czarownica Dysharmonia przebrana za małą dziewczynkę. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło. Mikołaj został odnaleziony, a prezenty już niedługo trafią do wszystkich dzieci.

           Katarzyna Wyka

          Akademia Bezpiecznego Puchatka

          Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W Programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział prawie 3 miliony uczniów. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu, otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Nasi uczniowie uczestniczyli w projekcie, wykazując się wielkim zaangażowaniem, a testy końcowe rozwiązywali, zdobywając maksymalną ilość punktów. Gratulujemy!

           

           

          • Nagrodzeni w konkursie "Fantastyczny świat Tolkiena"

            • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. Fantastyczny świat Tolkiena organizowanym przez Filię nr 5 Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Każdy z uczniów, który stworzył ilustrację został nagrodzony dyplomem oraz książką. Gratulujemy!

            • Dorota Jabłońka

            • Dzień Pluszowego Misia w 1b

          • Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.  25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, uczniowie 1b uczcili to święto zakładając na głowę misiowe opaski i przynosząc do szkoły  ukochanego pluszaka. Następnie każdy narysował swojego pupila i przygotował dla niego słoik pysznego miodu. A gdy misie były już "najedzone" to wszyscy chętnie obejrzeli bajkę pt. "Masza i niedźwiedź". Ten dzień przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze i sprawił dzieciom wiele radości.

          • Małgorzata Giżycka

          •  

            Zdrowo i smacznie

          • Promowanie zdrowego stylu życia to między innymi promowanie zdrowego odżywiania. W związku z tym uczniowie klasy 2b uczestniczyli dziś w kolejnych zajęciach kulinarnych. Wcześniej wykonywali sałatki owocowe, a teraz przyszła kolej na zdrowe śniadanie w formie kanapek. Celem zajęć było kształcenie właściwych nawyków żywieniowych dzieci oraz doskonalenie umiejętności samodzielnego przygotowania zdrowego posiłku z przyniesionych produktów. Na stołach pojawiło się różnorodne pieczywo, wędliny, sery i wiele kolorowych warzyw. Dzieci z dużym zaangażowaniem podeszły do zadania, a efekt ich pracy bardzo je ucieszył. Na talerzach zagościły apetyczne, pożywne i zdrowe kanapki. Później była wspólna degustacja przygotowanego śniadania. Zajęcia były połączone z pogadanką na temat ważnej roli śniadania w diecie dziecka i higieny spożywania posiłków. Pamiętajmy, śniadanie to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia, którego nie należy pomijać.

            Renata Baczuń

          •  

          • Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Książki spacerujące po ulicach naszego miasta"

          • W dniach 15.11-21.11.2022 r. odbył się konkurs „Książki spacerujące po ulicach naszego miasta” w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W zorganizowaniu konkursu wykorzystaliśmy jedną z aplikacji internetowych – padlet, w której codziennie wieczorem publikowaliśmy fotografię przedstawiającą okładkę książki na tle pomnika znajdującego się na terenie naszego miasta. Z obserwacji wynika, że sama forma konkursu przypadła uczniom oraz ich rodzicom do gustu.

            W konkursie wzięło udział dwudziestu uczestników. Czternastu z nich wygrało konkurencję. W ciągu tygodnia, w każdym dniu konkursu wskazywaliśmy nową dwójkę zwycięzców, którzy skomentowali w sposób prawidłowy zdjęcie konkursowe. Bez wątpienia nagrodzimy również punktami dodatnimi osoby aktywne, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi, ale niestety niewystarczająco szybko, by znaleźć się w czołówce i zdobyć książkę.

            Joanna Freliga

          • Wizyta jeży w klasie 4b

          • Podczas lekcji wychowawczej uczniów klasy 4 b odwiedziły trzy jeże wraz ze swoją opiekunką Panią Agnieszką, która jest wolontariuszką opiekującą się chorymi i młodymi jeżami. Wszyscy dowiedzieliśmy się jak pożytecznymi zwierzętami są te małe storzenia. Poznaliśmy także zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby chronić jeże ponieważ grozi im wyginięcie i niestety, ale to my ludzie jesteśmy dla nich najwiekszym zagrożeniem.
            Krystyna Zalewska
             
             
             
             
             
             
             
             
          • ZABAWA ANDRZEJKOWA PIERWSZAKÓW

          • Piątek w klasach pierwszych przebiegał  pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Na trzeciej i czwartej lekcji  gabinety pierwszaków zamieniły się w miejsce  magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru i ustawiał buty, aby sprawdzić, kto pierwszy znajdzie żonę lub męża. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.  Gdy przepowiadanie przyszłości dobiegło końca rozpoczęła się andrzejkowa dyskoteka. Muzyka wprawiła wszystkich w dobry nastrój, dzięki czemu uczniowie świetnie się bawili i mimo zmęczenia zabawą zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.

            Małgorzata Giżycka

          • Ze sztuką za pan brat

          • Uczniowie klasy 4c wybrali sie dziś do Inspiro Home, by obejrzeć prace gorzowianki i absolwentki naszej szkoły pani Elwiry Tarkowskiej. Z wykształcenia architekt obecnie spełnia się i realizuje swoje marzenia w malarstwie. Obrazy zaprezentowane na wystawie przypadły nam do gustu. Piękne kolory i niebanalna struktura wzbudziła ciekawość oglądajacych. Szczególnie miłe było to, że mogliśmy osobiscie rozmawiać i pytać o wszystko samą autorkę prac. Dzieci chętnie wpisywały swoje wrażenia do Księgi Wystawy, równie ochoczo częstując się cukierkami.

          • Renata Jaroszyńska

            •  

          • Wystawa prac plastycznych uczniów "Sekretne życie prac z szuflady".

             

            •  

            •  

              Uczniowie naszej szkoły są utalentowanymi plastycznie młodymi ludżmi. Rysują, malują, konstruują to, co czują i to, co ich interesuje. Bardzo się cieszę, że odważyli się pokazać swoją twórczość społeczności naszej szkoły i w końcu ich prace "wyszły" z szuflady. Widać ich chęć samorealizacji pełną swobody i pasji. Drodzy uczniowie! Rozwijajcie się twórczo, realizujcie własne pomysły, a zadowolenie płynące z samorealizacji niech Was motywuje do dalszych wyzwań .

              Dorota Jabłońska

          • Jeż to super zwierz! 

          • Każdy wie jak wygląda jeż. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. Ma malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki 20 milimetrowy ogonek. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są igły. Na jego malutkim ciele można doliczyć się od 6000 do 8000 szpilek długości około 2 centymetrów. Specjalny układ mięśniowy, do którego przyczepione są igły, pozwala jeżowi w obliczu zagrożenia nastroszyć je i jednocześnie zwinąć się w kłębek. Jeż jest świetnym pływakiem i wspinaczem. Ale jego główną domeną są nocne wędrówki. Potrafi przebyć nawet 2 kilometry w ciągu jednej nocy. Zwierzęta te są wszystkożerne, ale głównym składnikiem ich diety są robaki ziemne, ślimaki i owady. Na poszukiwanie pożywienia jeże wyruszają w nocy. Najwięcej jedzą w sierpniu i we wrześniu, zanim zapadną w sen zimowy. Pod gałęziami albo korzeniami jeże przygotowują sobie sypialnię - wciągają dużo suchych liści, traw i mchów. Przesypiają całą zimę i budzą się dopiero w kwietniu. Jeż ma jedną bardzo zagadkową przypadłość – mianowicie na silne zapachy lub smaki reaguje, wydzielając pienistą ślinę, którą rozprowadza językiem na kolce. Te i wiele innych informacji o największym ssaku owadożernym w Polsce przekazała uczniom klasy 5b pani Agnieszka, która od lat pomaga kolczastym zwierzątkom, przywraca jeżom zdrowie i wypuszcza je na łono natury. Przypomniała dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci chętnie dotykały igieł żywego jeża, obserwowały malutkie, młode jeże i słuchały odgłosów jakie wydawały zwierzątka.

          • Agnieszka Chmurak

          • Turniej Wiedzy Bankowej klas drugich

          • W środę klasy drugie rywalizowały w Turnieju Wiedzy Bankowej SKO. Celem konkursu było propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów. Dzieciaki musiały wykazać się różnymi umiejętnościami! Układały hasło, wyszukiwały wyrażenia kojarzące się z SKO oraz rozwiązywały zadania matematyczne. A wszystko oczywiście na czas! Najlepsi okazali się uczniowie kl. 2 c, drugie miejsce zajęła 2 b, a trzecie kl. 2 a. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo przecież to nie zwycięstwo było najważniejsze- tylko dobra zabawa!

            Ewa Najda

          • Alfik Matematyczny

          • W środę 23 listopada 26 chętnych uczniów z klas drugich i trzecich wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik. Konkurs ten jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala on diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, a także odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Zadania konkursowe nie wymagają dużej wiedzy szkolnej, raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Testy konkursowe zostały już wysłane do organizatorów i teraz pozostało nam czekać na wyniki.

            Ewa Najda

          • Certyfikat za udział w projekcie „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?”

          • Z przyjemnością informuję, że biblioteka szkolna otrzymała certyfikat za udział w projekcie ,,Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć z elementami doradztwa zawodowego, podczas których rozwijali kompetencje społeczne, odkrywali na nowo swoje zainteresowania i preferencje zawodowe. Uważamy, że zdobyta wiedza z zajęć pozwoli uczniom świadomiej podjąć decyzję o dalszej drodze kształcenia.

            Joanna Freliga

             
             
             
             
             
             
             
             
          • MUZYCZNE SPOTKANIE Z WODNIKIEM

          • Uczniowie klas pierwszych i 2c uczestniczyli w kolejnym koncercie muzycznym z cyklu Pro Musica. Dzisiejsze spotkanie nosiło tytuł "Na herbatce u Wodnika". Oprócz ciekawej opowieści oraz pięknych utworów muzycznych, dzieci zapoznały się z budową i brzmieniem gitary klasycznej, saksofonu oraz cabasy, a wraz z panią Antosią udały się w świat baśni, dziwnych stworów i magii. Z niecierpliwością czekamy na następną opowieść muzyczną.

            Małgorzata Giżycka

             
             
             
             
             
             
             
             
          • Zebraliśmy ponad tysiąc sztuk kolorowych kredek!

          • Na początku listopada przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej ,,Kolorowe kredki”, której głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom w świetlicach środowiskowych oraz szkołach przyszpitalnych. Świetlica zorganizowała zbiórkę, podczas której udało się zebrać aż 1276 sztuk kolorowych kredek, w tym kilka nowych opakowań! Zostaną one wysłane na adres organizatora, a następnie przekazane potrzebującym dzieciom. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział!

            Za włączenie się w akcje szkoła otrzymała certyfikat, a świetlica szkolna dyplom.

            Julita Zamłynna

          • "Ratownicy czytelnictwa" w klasie 4b

          • Klasa 4b podczas lekcji wychowawczej przygotowywala zakładki do książek. Uczniowie włączyli się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji ,,Ratownicy czytelnictwa". Nasze zakładki były bardzo kolorowe i zawierały hasła motywujące właśnie do czytania książek.

            Krystyna Zalewska

          • Znaszli ten kraj...

          • Parę dni temu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas trzecich wykonali prace, na których widniały symbole narodowe. Wzięli również udział w konkursie, podczas którego musieli wykazać się wszechstronną wiedzą o Polsce. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania dotyczące między innymi: legend, symboli  narodowych, ważnych świąt państwowych, znanych Polaków. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Uczniowie dowiedli, że posiadają znakomitą wiedzę o naszym kraju.

          • Maria Czernielewska

          • Certyfikat udziału w projekcie ,,Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu"

          •  
            Z przyjemnością ogłaszamy, że świetlica szkolna otrzymała certyfikat za udział w projekcie ,,Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć, podczas których zdobyli wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu, nauczyli się mądrze i bezpiecznie korzystać z sieci oraz rozwinęli kompetencje społeczne, emocjonalne i cyfrowe.
          • Julita Zamłynna
          • Spotkanie z pracownikiem Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

          •  
            Klasę V c odwiedziła p. Wiktoria, która opowiedziała o pracy w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczniowie poznali ciekawostki związane zarówno z najwyższym w województwie budynkiem, ale również dowiedzieli się na czym polega praca naszego gościa. Sekretariat Wydziału Zdrowia okazał się interesującym miejscem, a uczniowie z zaciekawieniem słuchali o codziennych zadaniach p. Wiktorii. Było to pouczające spotkanie. 

            Paulina Pałczyńska

          • Listopadowy turniej sportowy klas 1

          • Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli dzisiaj w  turnieju sportowym, który rozpoczął rywalizację  o PUCHAR PIERWSZOKLASISTY. Celem zmagań sportowych jest wyłonienie najbardziej usportowionej klasy, zaangażowanie dzieci w sportowe życie szkoły, zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracja klas. Dzisiejsze zawody wygrała klasa 1c, miejsce drugie zajęła klasa 1b, a trzecie klasa 1a. 

            Wszystkim serdecznie gratulujemy !

            Małgorzata Giżycka

          • Warsztaty w Spichlerzu

             

            • W czwartek 10 listopada uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w Spichlerzu. Prowadząca p.Wioletta podczas prezentacji przypomniała, iż tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Dawniej andrzejki kojarzyły  się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami, traktowane były niezwykle poważnie. Teraz  to wesoła zabawa z przymrużeniem oka i właśnie każdy z uczniów w takiej uczestniczył.

            • Jolanta Musiał

          • XI Przegląd Pieśni Patriotycznej

          •  
            Z okazji dnia 11 listopada, w którym przypada w Polsce święto niepodległości, uczniowie z klasy 5a wzięli udział w organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim, przeglądzie pieśni patriotycznej. Patronem tego wydarzenia jest, ks. prał. Witold Andrzejewski. Nasza szkoła zaprezentowała pieśń pod tytułem "Wojenko, wojenko". Podczas samego wydarzenia rozbrzmiewały nie tylko takie utwory jak "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota", "Legiony" czy "Pierwsza kadrowa". W repertuarze koncertowym znalazły się również piosenki, których teksty zaczerpnięto z poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co wprowadziło widownię w nostalgiczny nastrój. 
          • Ewelina Wałcerz
          • "Książki spacerujące po ulicach naszego miasta" - konkurs w ramach NPRCz 2.0

          • 14.11.22

            Z przyjemnością ogłaszamy konkurs biblioteczny: „Książki spacerujące po ulicach naszego miasta – zgadnij, gdzie jesteśmy?” w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

            I. Organizator konkursu: Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim,

            II. Uczestnicy konkursu: uczniowie kl.I – VIII Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim

            III. Celem konkursu jest:

            – popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,

            – promocja regionu, miasta Gorzowa Wielkopolskiego,

            – promocja czytelnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0,

          • Listopadowe „Krzyżówki” rozstrzygnięte!

          • W listopadzie Szkolna Kasa Oszczędności ogłosiła konkurs – „Zadania do rozwiązania” dla klas drugich i trzecich. Krzyżówkę poprawnie rozwiązało 52 uczniów. Spośród dostarczonych kart wylosowano 7 szczęśliwców, którzy otrzymali drobne nagrody.

            Są to: Pola Palejczyk 3 a, Konrad Kowalczyk 2 a, Maja Mosiołek 2 a, Józef Maculewicz 2 c ,Lila Szustak 2 b, Julia Jodełło 2 b, Szymon Majewicz 3 b.

            Gratulujemy! Następny konkurs już pod koniec miesiąca. Znów będzie szansa na zdobycie upominków. Ciekawe, kto teraz będzie miał szczęście?

            Opiekun SKO - Ewa Najda

          Warsztaty muzealne - "Warsztat archeologa"

          Klasa IV b maiała okazję zapoznać się bliżej ze specyfiką pracy archeologa. Uczniowie dowiedzieli się na czym polegają wykopaliska, w jakich warunkach przychodzi pracować archeologom oraz jakich informacji mogą dostarczyć przedmioty znalezione podczas działań poszukiwawczych. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie poszukiwali w piasku fragmentów dawnej ceramiki wcielając się w archeologów. Na koniec każdy uczestnik własnoręcznie wykonał naczynie z gliny. Wykorzystywaliśmy metodę wałeczkową, którą posługiwali się ludzie kilka tysiecy lat temu. Zajęcia w "Spichlerzu" były bardzo ciekawe i z pewnością jeszcze tam wrócimy.

            • Krystyna Zalewska

          • Bal Świętych

          •  W czwartek 10 listopada od godz.15.30 do 16.30 uczniowie naszej szkoły bawili się w towarzystwie świętych.

            Na początku balu każde dziecko przedstawiło  postać, za którą się przebrało. Ponadto  na ekranie  wyświetlani byli niektórzy święci, dzieci mogły ich zobaczyć i poznać historię życia. Uczniowie tańczyli, wykonywali obroty i kółka w rytmie radosnej muzyki w pięknie udekorowanej sali. Religijne teledyski zachęcały do aktywnego ruchu. W balu uczestniczyło 37 uczniów naszej szkoły. 

            Wszystkim uczestnikom wspaniałej zabawy gratulujemy kreatywności i wiedzy o wybranych świętych oraz dziękujemy za zaangażowanie. 

            s.Sylwia

          • Zalety czytelnictwa

          • Uczniowie klasy 4c podczas lekcji wychowawczej przygotowywali zakładki do książek. Chcieli w ten sposób, zachęceni przez bibliotekarza, włączyć się do ogólnopolskiej akcji ,,Ratownicy czytelnictwa". Nasze zakładki zawierały hasła motywujące właśnie do czytania książek.

            Renata Jaroszyńska

          • Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • Delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach wojewódzkich organizowanych przez Wojewodę Lubuskiego. Kolejny raz członkowie pocztu sztandarowego (w tym roku: Marta, Monika i Oliwier) z dumą prezentowali sztandar SP4 podczas Narodowego Święta Niepodległości.

            opiekun - Edward Borysewicz

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Wzruszenie w oczach wielu oglądających, moment magiczny, pełen zadumy i refleksji nad tym, co się kiedyś działo z naszym narodem. Takie emocje i uczucia wywołali wśród oglądających uczniowie klas ósmych. Z wielkim zaangażowaniem przygotowali apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Piękna scenografia przygotowana przez p. Annę Kamińską i doskonała oprawa muzyczna, dzięki p. Ewelinie Wałcerz, sprawiły, że mogliśmy przenieść się na chwilę w czasy okrutne dla naszej ojczyzny, w czasy zaborów, gdy Polski nie było na mapie. Te chwile spędzone z występującymi ósmoklasistami wielu z nas zapadną w pamięci. Pamiętajmy też o słowach wypowiedzianych przez Dyrektora Szkoły – „Wolność nie jest nam dana na zawsze. Cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju”.

            Joanna Przybyszewska

            •  

          • 2a w lesie

             

            • We wtorek klasa 2a wybrała się na drugie spotkanie z Maruszką w PINE Edukacja. Podróż po lesie polegała na odnajdywaniu tropów zwierząt. Przy każdym tropie uczniowie mieli do wykonania zadanie. Dzieci musiały polegać na sobie w zabawie balansowania ciałem podczas przechodzenia po szerokiej linie. Następnie z opaskami na oczach podążali za dźwiękiem bębna, układali puzzle. Po czym w swoich "zwierzęcych" drużynach próbowali zakradać się, tak by dotknąć swojego celu, czyli naszej Maruszki. Na koniec zjedliśmy pyszny popkorn wypieczony na ognisku! Wspaniały czas i doskonała lekcja przyrody!

              Agnieszka Wiszniewska

             

            •  

            I miejsce Laury Szambelan w konkursie miejskim

             

            •  

            • Niezwykle miło mi poinformować, że uczennica klasy 6a- Laura Szambelan zajęła I miejsce w konkursie "ŻYĆliwi KOTOM CZYLI GORZOWSKIE BUDKOWANIE". Zadanie konkursowe polegało na  wykonaniu budki dla bezdomnych, wolno żyjących kotów w naszym mieście. Prace konkursowe zostały przekazane Fundacji Obrony Praw Zwierząt Anaconda, która umieści je w miejscach bytowania bezdomnych zwierząt. Dziękujemy Laurze i jej rodzicom za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz zaangażowanie w pomoc zwięrzętom. 

              Dorota Jabłońska

          • Jestem patriotą...11 listopada – Święto Niepodległości ważne także dla dzieci

          • Nie zapominajmy jak ważne jest mówienie o patriotyzmie.

            Patriotyzm powinien kojarzyć się z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów teraźniejszych.

            11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.

            Uczniowie klas pierwszych również przygotowali się do obchodów Święta Niepodległości. Obejrzeli film edukacyjny, uroczyście zaśpiewali hymn polski, zapoznali się z symbolami narodowymi i samodzielnie wykonali kotyliony. Mali patrioci stworzyli niesamowite prace plastyczne pt JESTEM PATRIOTĄ...

            Dziecko może nie od razu zrozumie, co to jest patriotyzm lub ojczyzna, ale warto, by  oswajało się z tymi pojęciami już od najmłodszych lat. 

            Katarzyna Wyka

            •  

          • Scenografia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

             

            •  

            • W holu szkoły znajduje się wystawa prac plastycznych uczniów klas piątych. Młodzi artyści podczas lekcji plastyki mieli za zadanie zaprojektować scenografię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Szkice wykonane zostały w technice farb akwarelowych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad swoimi dziełami w parach. Cieszę się, że możemy prezentować tak ciekawą i dojrzałą twórczość plastyczną naszych uczniów.  

              Dorota Jabłońska

          • Zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej ,,Kolorowe kredki"

          •  
            Świetlica szkolna włączyła się w akcję ,,Kolorowe Kredki”. Jest to akcja charytatywna, proekologiczna i wspierająca recykling. Celem akcji jest przede wszystkim niesienie pomocy dzieciom w szkołach przyszpitalnych i świetlicach środowiskowych. Co zbieramy? Kredki ołówkowe! Te używane, jak i nowe! Po zbiórce będą one wysłane na adres organizatora, który przy pomocy wolontariuszy posegreguje je, a odrestaurowane zamieści w piórnikach, które trafią do odpowiednich instytucji.

            Uwaga!

            Kredki prosimy przynosić do świetlicy szkolnej (parter). Akcja trwa do 18 listopada bieżącego roku.

            Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału! Pamiętajmy – dobro do nas powraca!

            Julita Zamłynna

          • Ratownicy czytelnictwa - projekt ogólnopolski

          • Z przyjemnością informujemy, że biblioteka szkolna bierze udział w programie „Ratownicy czytelnictwa” organizowanym przez Fundację Powszechnego Czytania.

            Zadaniem Koordynatora projektu będzie inspirowanie swojego środowiska do działań na rzecz czytelnictwa, informowanie o rodzajach wsparcia w ramach programu (np. szkoleniach online) oraz monitorowanie działań podejmowanych przez szkołę w poszczególnych obszarach. Koordynator projektu będzie również odpowiedzialny za kontakt z organizatorami akcji i dzielenie się swoimi doświadczeniami w podejmowanych działaniach.

            Naszym wspólnym zadaniem jest zaangażowanie się w co najmniej jedną aktywność w każdym z obszarów 1 – 4, która uprawnia do otrzymania Certyfikatu Szkoły Ratowników Czytelnictwa. To my wybieramy aktywności, w które się zaangażujemy, zgodnie z potrzebami i możliwościami naszej społeczności.

            Zgodnie z hasłem programu zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

            Wszystkie ręce na pokład!

            Joanna Freliga – szkolny koordynator programu

          • Co piszczy w belkach Spichlerza?

          • 2 listopada uczniowie z klasy 3a wybrali się do Spichlerza, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych pt. „Co w belkach piszczy”. W budynku jest dużo drewnianych belek, które tworzą jego niepowtarzalny klimat.

            Trzecioklasiści obejrzeli prezentację, dzięki której poznali historię obiektu. Przyglądali się również makiecie miasta sprzed ponad 300 lat, kiedy nie było jeszcze Spichlerza. Po prelekcji, uczniowie podzieleni na trzy grupy, zajęli się wykonaniem różnych zadań. Polegały one na uważnym odczytaniu instrukcji, odszukaniu licznych informacji, a nawet przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej z pracownikiem muzeum. Dzieci poczuły się jak prawdziwi detektywi, ponieważ musiały wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnością liczenia, kodowania i zapamiętywania. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z zadaniami.

            Uczniom bardzo podobały się zajęcia warsztatowe w Spichlerzu, więc umówili się na kolejne spotkanie w muzeum w następnym miesiącu.

            Maria Czernielewska

          • NOC BIBLIOTEK 2022

          • W październiku odbyła się piąta Noc Bibliotek 2022 - akcja ogólnopolska w murach naszej szkoły.  Tegoroczną nockę poświęciliśmy Harremu Potterowi: krzyżówka w ciemno na placu zabaw, wspólny posiłek, poszukiwanie horkruksów w budynku szkoły, seans filmowy, escape room oraz "godzina duchów"… Po nocy pełnej niezapomnianych wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy w sobotni poranek do swoich domów.

            Niewątpliwie, to dzięki uczniom biblioteka staje się pozytywną i pożądaną miejscówką w naszej szkole!

            Bardzo dziękujemy rodzicom naszych uczniów za okazane zaufanie!

            Joanna Freliga

          • III Międzynarodowa Edycja "Przerwy na czytanie"

          • Z przyjemnością informujemy, że w naszej szkole po raz piąty odbyła się „Przerwa na czytanie” - akcja ogólnopolska. W akcji wzięło udział 330 uczniów. Kolejny raz pobiliśmy rekord w czytaniu na przerwie. W ciągu dnia wypożyczono 106 woluminów. Ponadto również w trakcie przerw uczniowie z klas starszych rozwiązywali literackie sudoku, grali w bingo literackie oraz śpiewali karaoke. Podsumowując czytaliśmy śpiewająco!

            Joanna Freliga

          • Kiermasz rzeczy używanych – podsumowanie

          • W tym roku kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu uczniów pozbyło się niepotrzebnych już rzeczy, które znalazły nowych właścicieli. W ciągu trzech dni uczniowie klasy 8a zebrali 2920 zł. Organizatorzy zdecydowali, że pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

            Joanna Przybyszewska

            •  

          • Wizyta w teatrze

             

            •  

            • 28 października 2022 r. uczniowie klasy 7a  udali się do Miejskiego Centrum Kultury na monodram Marcina Ciężkiego pt. „Dziady cz. II” na podstawie utworu Adama Mickiewicza. Atmosfera tajemniczości i grozy świetnie oddała  istotę  pogańskiego święta dziadów, podczas którego wywoływano duchy. Dzięki spektaklowi uczniowie przyswoili sobie treść dramatu romantycznego oraz mieli okazję do przymierzenia kostiumów.

              Marek Pawlicki

          • Wizyta w muzeum

          • 27.10.2022r. uczniowie klasy 3c z wychowawcą odwiedzili Spichlerz i wzięli udział w ciekawych warsztatach "Co w belkach piszczy". Poprzez prezentację multimedialną poznaliśmy najpierw historię muzeum, a następnie podzieliliśmy się na trzy grupy, aby zwiedzając różne wystawy wykonać sześć zadań, a ich wyniki zanotować w kartach pracy. Wszystkie zadania wymagały od uczniów zgodnej pracy w grupach, uwagi, spostrzegawczości  oraz umiejętności logicznego myślenia, poprawnego liczenia, kodowania, a także czytania ze zrozumieniem. Na zakończenie warsztatów odbyło się podsumowanie prac wszystkich grup. Wystawy w Spichlerzu bardzo się nam podobały. Jednak największe zainteresowanie i emocje wzbudziła wystawa "75 LAT WIELKIEJ STALI" i tam w strefie kibica uczniowie złożyli swoje podpisy i rysunki w dowód uznania dla wspaniałych żużlowców. Naprawdę warto odwiedzić gorzowski Spichlerz.

            Barbara Muszytowska

          • Wymiana pocztówkowa

          •  

            Świetlica szkolna uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji ,,Wymiana pocztówkowa”, której celem było nawiązanie kontaktu z innymi szkołami w Polsce oraz promowanie regionu, w którym mieszkamy. Uczniowie naszej szkoły samodzielnie wypisywali pocztówki z krajobrazem Gorzowa Wielkopolskiego i redagowali pozdrowienia dla kolegów i koleżanek z wybranych szkół. Systematycznie otrzymywaliśmy kartki zwrotne, które wywoływały szeroki uśmiech na twarzach naszych świetliczaków. Wszystkim współpracującym szkołom serdecznie dziękujemy.

             
             
             
             
             
             
             
             
          • Julita Zamłynna
          • Koło podróżnicze poznaje Gorzów Wielkopolski

          • Dziś uczniowie z koła podróżniczego poznawali swoje miasto. Pieszą wycieczkę rozpoczęliśmy od pobliskich kamienic, następnie udaliśmy się bliżej Warty, by obejrzeć Spichlerz. Potem wdrapaliśmy się na Dominantę i zwiedziliśmy Katedrę. Całości dopełniła fontanna Pauckscha. Kolejna wyprawa w najbliższym czasie :)

            Agnieszka Wiszniewska

          • Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie za zorganizowanie Narodowego Czytania w roku szkolnym 2022/2023. W ramach akcji, 5 września 2022 r. w trakcie przerw uprzyjemniliśmy sobie czas czytaniem "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Ponadto na długiej przerwie podczas słuchania audiobooków delektowaliśmy się naparem herbacianym.

            Bardzo dziękujemy uczniom za aktywny udział w wydarzeniu kulturalnym!

            Joanna Freliga

             
             
          • Elektryczne autobusy w Gorzowie Wlkp.- wycieczka do MZK.

          • Wczoraj klasa 4A wraz z innymi dziećmi z gorzowskich szkół oglądała dwa nowe elektryczne autobusy w zajezdni Miejskigo Zakładu Komunikacji. Wszystko za sprawą Igora Klimczuka, laureata konkursu „Chodź, pomaluj eko-autobusy", którego rysunek został umieszczony na szybie właśnie tych autobusów. Dzięki temu mogliśmy, jako jedni z pierwszych, podziwiać  zewnątrz i wewnątrz nowe elektryczne nabytki gorzowskiego MZK. W spotkaniu uczestniczył także Prezydent Miasta Jacek Wójcicki wraz z partnerami, przedstawicielami firm: Inneko, MZK i Solaris. Laureaci konkursu razem ze swoimi klasami zostali obdarowani słodkościami, były także pamiątkowe zdjęcia i balony. Na koniec wszyscy wróciliśmy do szkoły z ogromnymi uśmiechami, korzystając oczywiście z komunikacji miejskiej. To była ciekawa przygoda!

          • Karolina Karlińska-Warszawska

          • Podziękowanie za udział w akcji ogólnopolskiej

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywny udział w II edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” w roku szkolnym 2022/2023. W ramach akcji zorganizowaliśmy: „Bieg serc”, konkurs plastyczny „Serce czytelnika” oraz zajęcia biblioteczne z okazji Dnia Głośnego Czytania w świetlicy szkolnej.

            Joanna Freliga

          • Dzień Przywracania Czynności Serca

          • 16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Głównym celem jest popularyzacja wiedzy i świadomości na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Z tej okazji w II LO zorganizowano akcję, w której uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. We wtorek 18 października drugoklasiści, pod czujnym okiem Joanitów z liceum, uczyli się jak prawidłowo wykonać masaż serca osobie poszkodowanej oraz uczestniczyli w biciu rekordu- resuscytacji przez 30 min. To było miłe i przede wszystkim pouczające spotkanie! Teraz dzieciaki z 2 c przekażą tę wiedzę swoim kolegom i koleżankom ze szkoły. Bo taka wiedza może komuś uratować życie! Pamiętajmy o tym!

            Ewa Najda

          • Wizyta w Spichlerzu

          • Uczniowie klasy 4c uczestniczyli w warsztatach "Przygoda z archeologią". Dowiedzieli się, czym zajmuje się archeolog, jakimi metodami oraz narzędziami pracuje. Mogli odpowiedzieć na pytania: Czy archeolog zajmuje się badaniem kości dinozaurów? Czy jego praca należy do ciężkich? Po czym nastąpiła najciekawsza część zajęć- puzle, zabawa w archeologa z udziałem pędzla oraz lepienie z prawdziwej gliny. Te stworzone własnoręcznie naczynia, często artystyczne, zabraliśmy ze sobą do szkoły, do której wróciliśmy przy sprzyjającej pogodzie, w bardzo dobrych humorach.

            Renata Jaroszyńska 

          • Wycieczka do Owczogrodu

          • Pierwsza wycieczka klas I - Owczogród - Rudnica. 18 października 2022 roku uczniowie klas I udali się na wycieczkę integracyjną do Owczogrodu znajdującego się w Rudnicy. Wycieczka została zorganizowana w celu integracji zespołów klasowych oraz przekazania najmłodszym wiedzy o hodowli owiec. W ramach wyjazdu uczestnicy brali czynny udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez właścicieli gospodarstwa. Uczniowie zdobyli informację o hodowli owiec, obserwowali zwierzęta, wykonali własną pracę plastyczną przy użyciu wełny oraz brali udział w "dojeniu" i "strzyżeniu" owiec (w formie zabawy). Dzieci miały także okazję zobaczyć pracę psa pasterskiego, który zagania owce. Pomimo wielu elementów rozwijających wiedzę przyrodniczą, nie zabrakło miejsca na aktywność i swobodną zabawę. Uczniowie poszukiwali skarbu w labiryncie, a następnie przystąpili do skoków na bele siana.  Po wszystkich atrakcjach dzieci wesoło bawiły się pod dachem. Wycieczka była wspaniałą okazją do zintegrowania grupy. Wszyscy w wesołych nastrojach wrócili do szkoły. 

          • Julia Stanicka

          • Zbiórka karmy dla zwierząt

          •  
            Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę karmy dla oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gorzowie Wlkp.Drodzy Uczniowie, zwracamy się do Was z ogromną prośbą o dołączenie do akcji. Mamy świadomość, że aktualne trudne czasy dotykają każdego z nas, jednak zwierzęta, których nieszczęściem jest bezdomność, też żyją w naszej społeczności. Bez ludzkiego wsparcia nie mają szans na życie, szczególnie zimą.

            Przyjmujemy:

            - suchą karmę dla psów i kotów,

            - puszki dla psów i kotów,

            - różne przysmaki.

            Pokarm można zostawiać w gabinecie 07 u p. Anny Kamińskiej lub u członków SU.

            Zbiórka trwa do końca miesiąca.

            Liczymy na Wasze wielkie serca!!

            Samorząd Uczniowski

          • Żyrafka Lokatka

          • W październiku odbył się pierwszy w tym roku szkolnym konkurs plastyczny dla klas 1-3. Zadaniem dzieci było przedstawienie symbolu SKO, czyli żyrafki Lokatki. W konkursie wzięło udział 24 uczniów. Komisja konkursowa oceniała oryginalność, staranność, estetykę i przede wszystkim samodzielność wykonania pracy plastycznej.

            Nagrody otrzymują:

            Klasy pierwsze: Liwia Mielnik - 1c, Malwina Pałczyńska - 1 b, Vanessa Banaszyk – 1 c

            Klasy drugie: Lena Kamińska- 2 b, Zuzanna Kisielewska- 2 c, Liliana Szustak- 2 b

            Wyróżnienia przyznano: Wiktorii Wiśniewskiej – 1c, Kalinie Raniś-1 c, Pameli Wojniusz – 1 a, Mai Klaś – 2 b, Emilii Mazurek – 2c, Antoniemu Szwedowi- 2 c i Piotrkowi Trojanowskiemu- 2 c.

            Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

            Wszystkich zachęcamy do udziału w konkursach SKO.

            Opiekun SKO Ewa Najda

          • "O dzielnym Dratewce i leniwym smoku"

          • Uczniowie klas pierwszych i 2c rozpoczęli w poniedziałek cykl koncertów muzycznych "Pro Musica". Jest to zabawna forma rozwijania zainteresowania muzyką, uwrażliwiająca na jej odbiór oraz rozbudzająca fantazję twórczą.  Dzisiejszy koncert przeniósł dzieci w świat baśni o szewczyku Dratewce opowiadanej przez aktora i ilustrowanej muzyką graną na flecie, pianinie i gongu. Uczniowie, oprócz poznania budowy i brzmienia poszczególnych instrumentów, aktywnie uczestniczyli w koncercie i chętnie ilustrowali ruchem prezentowane utwory. To była wspaniała zabawa muzyczna połączona z nauką. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie zajęcia.

            Małgorzata Giżycka

          • DEN  

          • „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, jakiej możesz użyć, aby zmienić świat”. Przywołane motto Nelsona Mandeli przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej, które miały miejsce dnia 13 października w naszej szkole. 14 października święto polskiej oświaty przypomina wszystkim o wielkiej wartości jaką stanowi edukacja oraz zwraca uwagę na szczególne posłannictwo i rolę społeczną tych, którzy tę wartość urzeczywistniają swoją codzienną pracą – nauczycieli. W naszej szkole uroczystości rozpoczęły się w czwartek 13 października. Akademia przygotowana przez uczniów klas Va, Vb i Vc pod nadzorem wychowawczyń – Pani Justyny Boboń, Pani Agnieszki Chmurak i Pani Pauliny Pałczyńskiej, była doskonałą okazją, aby podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły. Uczniowie zaprezentowali bogaty zabawny program artystyczny – między innymi przedstawili typy nauczycieli oraz sylwetkę ucznia. Po części muzycznej – Do wychowawcy jeden krok, Ciągle pała czy Zbudujemy dom – uczniowie złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i podziękowania. Mamy nadzieję, że nadchodzące miesiące będą obfite w sukcesy naszych uczniów. Nie zabraknie w nich różnorodnych i ekscytujących wydarzeń, do których inspirować i zachęcać będą Was nauczyciele. Był to wyjątkowy dzień dla nas wszystkich.

          • Agnieszka Chmurak

          • ŚLUBOWANIE KLAS 1

          • ​​​​​13 października odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze, odgadywać zagadki, znają szkolny hymn, rozpoznają litery i cyfry oraz są sprawni fizycznie. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez pana Dyrektora Piotra Talaskę oraz panią Dyrektor Katarzynę Skoczylas. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy oraz drobne upominki. Było to bardzo wzruszające wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką, by szkoła była miejscem gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.

          • Małgorzata Giżycka

          • Sałatki robimy - bo zdrowie cenimy

             

            • Każdy wie, że warzywa i owoce są bardzo zdrowie i należy je często jeść. Poza tym są przecież bardzo smaczne! Przekonały się o tym maluchy z klasy 2 c. Najpierw przygotowaliśmy przepisy na pyszne sałatki i surówki, a następnie każdy samodzielnie je wykonał. Na zakończenie urządziliśmy sobie „szwedzki stół”, gdzie każdy mógł spróbować potrawy przygotowanej przez kolegów. Było pyszne i kolorowo- bo wiadomo jemy także oczami! To był wspaniały dzień. Wszystkim nam się podobało! Dzieciaki nie tylko nauczyły się sztuki gotowania, ale także obiecały, że od dziś będą pomagały rodzicom w przygotowaniu posiłków. Trzymamy za słowo!

            • Ewa Najda

          • Wizyta przedszkolaków

          •  
            12 października w naszej szkole gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 4. Nauczyciel świetlicy opowiedział grupie o swojej pracy oraz przygotował dla nich zajęcia. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem ,,Bajka o białej krainie i czarnoksiężniku Koloruchu” oraz dowiedziały się jak łączyć ze sobą kolory, by powstały konkretne barwy. Nie zabrakło pracy plastycznej wykonanej farbami. Oprócz pobytu w świetlicy, na chwile przeniosły się do sali lekcyjnej, gdzie serdecznie zostały przywitane przez nauczyciela – Panią Julię oraz klasę 1a. Na chwile mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Pani Julia opowiedziała o różnorodnych formach zajęć, które odbywają się w klasie. Odwiedziny zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Zadowolone buzie naszych gości sugerowały, że spotkanie się udało, a szkoła się bardzo spodobała.
          • Julita Zamłynna
          • Autobusy elektryczne zjeżdżają do Gorzowa!!! Praca Igora Klimczuka na eko-autobusie!!!

          • Już niebawem będziemy mogli podziwiać pracę plastyczną jednego z uczniów naszej szkoły na eko- autobusach. Igor Klimczuk jako uczeń klasy trzeciej został wyróżniony w konkursie " Chodź, pomaluj eko - autobusy". To prace uczniów klas I-III gorzowskich szkół podstawowych na temat ekologii. W czwartek 23 września 2021r. jury wybrało najlepsze prace, które po graficznej obróbce znalazły swoje miejsce na nowych autobusach elektrycznych. Autobusy te niebawem pojawią się na ulicach Gorzowa. Warto wiedzieć, że autorem jednej z prac jest uczeń naszej szkoły. Serdeczne gratulacje dla Igora. BRAWO!!!!

            Katarzyna Wyka

          • 4b w kinie "Helios"

             

            • 30 września uczniowie z klasy 4b wraz z wychowawczynią wzięli udział w seansie filmowym. Uczniowie wybrali się do kina "Helios" na film "Mój przyjaciel lew". Pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o przebojowej nastolatce, jej  bracie i… małym lwiątku, których połączyła niezwykła przyjaźń.

            • Krystyna Zalewska

          • Wyjazd integracyjny - Poznań -Malta  

          • 23 września 2022 roku uczniowie klasy VIIIc, zgodnie z tradycją, wybrali się na wycieczkę integracyjną do Poznania na Termy maltańskie. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze.
               Czas spędzony na basenach, zjeżdżalniach był świetną zabawą i integracją. Zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli do woli korzystać z atrakcji. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Szkoda, że to ostatnia taka wyprawa w takim gronie. Wszyscy po trzygodzinnym wodnym szaleństwie jednogłośnie oznajmili, że wyjazd to był świetny pomysł. Następnie wygłodniali uczestnicy wycieczki udali się do McDonalda. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.

            Beata Ejma

          • DZIEŃ UŚMIECHU W KLASIE 1C

          • 7 października 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. To radosne święto zapisane jest na kartkach kalendarza od 1999 r. i przypada w pierwszy piątek października. Jego pomysłodawcą był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Obrazek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli radości na całym świecie. W klasie 1c uczniowie aktywnie obchodzili to wesołe święto. W tym dniu od samego rana było wesoło – przecież śmiech to zdrowie. W klasie panowała przyjazna atmosfera, każde dziecko miało do wykonania misję specjalną – obdarzyć innych dobrym słowem, zrobić dobry uczynek, uśmiechnąć się i zarazić uśmiechem jak najwięcej napotkanych osób. Na zajęciach dzieci wykonywały wyjątkowe prace – uśmiechnięte buźki, które towarzyszyły im przez cały dzień, a korzystając z pięknej pogody wykonywali wesołe zadania na szkolnym placu zabaw. Przypomnieliśmy sobie, dlaczego warto się uśmiechać oraz jaki jest wpływ uśmiechu na nasze samopoczucie i… urodę 🙂 Mamy nadzieję, że uśmiech będzie towarzyszył naszym uczniom i nauczycielom przez cały rok! 

             Katarzyna Wyka

          • Dzień Uśmiechu w klasie 2a

          •  
            Uczniowie klasy 2a obchodzili dziś Dzień Uśmiechu! Co prawda zazwyczaj jesteśmy uśmiechnięci, lecz dziś dociekaliśmy czym jest szczery i prawdziwy uśmiech i w jaki sposób inni są w stanie go  zauważyć. Czy wiedzieliście, że szczery i prawdziwy uśmiech trwa najdłużej ok. 5 sekund? My też nie. Dodatkowo wymalowaliśmy emotikonę z uśmiechniętą buzią. Pooglądaliśmy film pt. "Emotki", pograliśmy w emotkowe kalambury. Dziś wiemy, że śmiech to zdrowie :)
          • Agnieszka Wiszniewska
          • Kręgle, pizza i zabawa!

          • Dzień Chłopaka w klasie 8a minął wszystkim bardzo przyjemnie. Najpierw, w ramach odprężenia, udaliśmy się do kręgielni, by spróbować swoich sił w rzutach kulą. Wcale nie było łatwo strącić za jednym razem wszystkie pachołki. Ale nie to było najważniejsze, liczyła się dobra zabawa i możliwość spędzenia razem czasu. Po rozgrywkach udaliśmy się do pizzerii, a następnie zrobiliśmy sobie długi spacer powrotny.

            Joanna Przybyszewska

          • Warsztaty leśne 2a

             

            • We wtorek klasa 2a wybrała się do Zdroiska na warsztaty leśne. Prowadząca - Maruszka - oczarowała nas naszymi własnymi zmysłami. W trakcie pobytu w lesie sprawdzaliśmy nasz węch, słuch, smak, wzrok, dotyk, a także równowagę. Bawiliśmy się darami lasu, jedliśmy drugie śniadanie w środku lasu, a także robiliśmy kompozycje zapachowe z tego, co dała nam natura.

              Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zrelaksowani i uśmiechnięci!

              Kolejna leśna przygoda za miesiąc :)

              Agnieszka Wiszniewska

          •  

            •  

            Święto chłopaków z 2 c

             

            • Piątek 30 września jest zawsze dniem prezentów i zabawy, bo to święto wszystkich chłopców! W tym roku już nie mogliśmy się go doczekać! Każdy z chłopaków musiał wykazać się zręcznością, zwinnością i dużym poczuciem humoru w różnych konkurencjach. Wszyscy świetnie się spisali, a największe brawa i tytuł Mistera klasy zdobył Antek. To był wspaniały dzień! Zwłaszcza, że tata Kamila z 2 b zrobił nam wspaniałą niespodziankę i przyniósł nam przepyszną pizzę! A Sebastian przygotował całą torbę słodyczy! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

            • Ewa Najda

               
          • Akcja Gimnastyczny Regał

          • Serdecznie zapraszamy małych i dużych czytelników naszej biblioteki szkolnej do wzięcia udziału w akcji „Gimnastyczny Regał”, której organizatorem jest Filia nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

            Postępujcie zgodnie z zasadami zamieszczonymi na plakacie. Zdjęcie możecie wykonać w domu lub w naszej bibliotece 🙂 -> tutaj.

            I najważniejsze nie zapominajcie o dwóch hasztagach!

            Pokażmy, że „Czwórka” nie boi się wyzwań sportowo-czytelniczych!

            Uczestnicy biorący udział w akcji otrzymają punkty dodatnie z zachowania!

            Powodzenia!

            Joanna Freliga

          • Ogólnopolska akcja - Kocham słyszeć

             

            •  

            •  
              Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej brali udział w ogólnopolskiej akcji uświadamiającej – Kocham słyszeć. Celem przedsięwzięcia było poznanie funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu oraz uwrażliwienie na potrzeby dzieci z wadami słuchu. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się z tematycznymi filmami edukacyjnymi, poznali znaki alfabetu migowego oraz wzięli udział w zabawach kształtujących wrażliwość słuchową. Dowiedzieli się czym są protezy słuchowe oraz jak wygląda aparat i implant ślimakowy. Na zakończenie zostały wykonane prace plastyczne. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że o słuch należy dbać.
            • Julita Zamłynna
          • Dyskoteka klas II z okazji Dnia Chłopaka

             

            • Z okazji jutrzejszego Dnia Chłopaka dzieci z klas drugich uczestniczyły dziś w dyskotece. To pierwsza w tym roku szkolnym ich wspólna zabawa przy muzyce, na którą z niecierpliwością czekały. Nie zabrakło dobrej muzyki, przy której drugoklasiści świetnie się bawili pokazując swoje taneczne umiejętności. Było radośnie i wszystkim dopisywał dobry humor. Jutro będziemy świętować Dzień Chłopaka w naszych klasach.
              Następną dyskoteką będzie dyskoteka andrzejkowa :)

              Renata Baczuń

          • Termy Maltańskie - jesienna integracja klasy 5b :)

             

            •  

            •  
              23 września - tradycyjnie - uczniowie klasy 5b wybrali się na wycieczkę na Termy Maltańskie w Poznaniu. To największy i najlepszy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody termalne. Celem wyjazdu było kształtowanie mawyków prozdrowotnych oraz umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu. Podczas 3-godzinnego pobytu, każdy mógł skorzystać ze zjeżdżalni wielotorowych, multimedialnych czy pontonowych, jacuzzi, biczy wodnych, basenu z falą, wodnych placów zabaw, dzikiej rzeki zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą oraz integracją klasy.

              Agnieszka Chmurak

          • "Akademia Bezpiecznego Puchatka" - projekt edukacyjny

             

            •  

            •  
              W tym roku szkolnym świetlica dołączyła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka. Podczas jego realizacji uczniowie będą brać udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem w czterech strefach: na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Celem akcji jest edukacja, poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz nauka naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Zajęcia rozpoczną się od października.
            • Ewelina Wałcerz
            • Projekt edukacyjny ,,Europa i Ja"
          •  

            • Biblioteka i świetlica szkolna biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Europa i Ja”, którego głównym celem jest przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. W trakcie całego roku szkolnego będą realizowane zadania, które przybliżą kulturę, zabytki i tradycje wybranych państw -  Grecji i Szkocji.

            • Julita Zamłynna, Joanna Freliga

          •  

          • Noc Bibliotek 2022

             

            •  

            • Z przyjemnością informujemy, że po raz piąty bierzmy udział w akcji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2022.  Celem akcji jest promocja bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

              Noc Bibliotek to wyjątkowy czas! Tegoroczną nockę organizujemy pod hasłem „To się musi powieść”, przeniesiemy się na peron 9 i 3/4, a zatem będziemy widoczni na mapie huncwotów. W naszej placówce Noc Bibliotek jest imprezą zamkniętą, przeznaczoną tylko dla „Pomocników biblioteki”, którzy od kilku lat aktywnie działają na jej rzecz.

              Joanna Freliga

          • "Godziny Wychowawcze ze Światem" - ogólnopolski program edukacyjny

             

            •  

            • W roku szkolnym 2022/2023 biblioteka i świetlica szkolna biorą udział w programie edukacyjnym „Godziny Wychowawcze ze Światem”, którego organizatorem jest Polska Akcja Humanitarna. Celem programu jest informowanie o świecie oraz kształtowanie podstaw, które uwrażliwią nas na jego obecny stan i przyszłość. Program PAH to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata.

              Joanna Freliga, Julita Zamłynna

          • Projekt edukacyjny ,,Zakamarek - ekotriki na kąciki"

          • W tym roku szkolnym świetlica bierze udział w ogólnopolskim projekcie ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki”. Głównym celem projektu jest wychowanie kreatywnego, świadomego swoich możliwości ucznia, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania na jej rzecz działań. Organizowane zajęcia będą dotyczyły między innymi kształtowania i utrwalania zachowań proekologicznych oraz będą okazją do poznawania przyrody poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie.

            Koordynator projektu,

            Julita Zamłynna

          • 29. Akcja Sprzątanie Świata 2022

          • W ubiegły piątek tj. 16 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji  Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło kampanii  "Wszystkie śmieci są nasze" przypomina, że w naturze nie ma odpadów innych niż te porzucone przez człowieka. Tym symbolicznym gestem poprzez uporządkowanie terenu szkoły i okolicy, uczniowie przyczynili się do ochrony przyrody. Jednak pamiętajmy aby codziennie dbać o środowisko, a przede wszystkim sprzątać po sobie. 

            Katarzyna Woźniak 

          • Z wizytą w Parku Fizyki

             

            • W poniedziałek 19 września uczniowie klas 2 b i 2 c wybrali się na wycieczkę do Nowej Soli. Naszym celem było Centrum Matematyczno- Przyrodnicze, czyli Park Fizyki. Znajduje się tam wiele urządzeń interaktywnych, na których można wykonać różne doświadczenia z zakresu optyki, hydrologii i akustyki. Maluchy były zachwycone! Nie tylko poznały wybrane prawa i zjawiska fizyczne, ale przede wszystkim świetnie się bawiły! Oprócz tego ważnym punktem programu były kreatywne warsztaty konstrukcyjne- Lego. Dzieciaki według instrukcji samodzielnie budowały pojazdy, którymi można było sterować dzięki specjalnej aplikacji. Wszystkim bardzo się podobało- chociaż niestety nie dopisała nam pogoda. Ale.. wspaniałą rekompensatą był pizza zakupiona przez Tatę Sebastiana dla wszystkich dzieciaków! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Była pyszna!

              Ewa Najda

          • Gala rozdania nagród ogólnopolskiego konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". Warszawa - Wilanów

             

            •  

            • Agata Janus - uczennica klasy 7 naszej szkoły - znalazła się w gronie 15 osób nagrodzonych w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Nagrodę za opiekę naukową otrzymała także nauczycielka historii Krystyna Zalewska.

              Konkurs trwał od stycznia do czerwca tego roku i składał się z dwóch etapów - wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej. Oprócz przygotowania cyfrowego drzewa genealogicznego trzeba było opisać losy przodków. Uczestnicy przygotowywali swoje projekty konkursowe pod opieką rodziców i nauczycieli oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

              Krystyna Zalewska

          • Akcja ,,Zdrowo i sportowo"

             

            •  

            •  
              W roku szkolnym 2022/2023 świetlica bierze udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji ,,Zdrowo i sportowo”, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. W ramach jej realizacji będą odbywać się zajęcia sportowe, podczas których uczniowie poznają ciekawe rodzaje ćwiczeń i zabaw. W trakcie spotkań uczniowie będą ćwiczyć swoją koordynację, pamięć i koncentrację oraz nauczą się zasad fair play i współdziałania w grupie.
            • Julita Zamłynna
          • Akcja ogólnopolska „Czytamy z sercem” II edycja

          • Z przyjemnością informujemy, że bierzemy udział w akcji ogólnopolskiej „Czytanie z sercem” II edycja, której nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik. Poprzez udział w akcji uczeń rozwija swoją wrażliwość  na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz uczy się jak można zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.

            Akcja w naszej placówce zaplanowana jest na ostatni tydzień września br., będzie trwać od 26 września do 29 września br.

            Finał akcji jest przewidziany na dzień 29 września, gdyż właśnie wtedy świętujemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. W tym dniu również weźmiemy udział w spotkaniu z Panem Wojciechem Widłakiem – polskim pisarzem tworzącym książki dla dzieci.

            Joanna Freliga

          Projekt edukacyjny ,,Gramy zmysłami”

          • Świetlica w tym roku szkolnym dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Gramy zmysłami”, którego głównym celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach, podczas których poszerzą i wzbogacą wiedzę na temat integracji sensorycznej. Projekt rozpocznie się od października i będzie realizowany do końca roku szkolnego.

            Koordynator projektu,

            Julita Zamłynna 

           

           

          Z przyjemnością informuję, że biblioteka szkolna otrzymała certyfikat za udział w projekcie ,,Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć z elementami doradztwa zawodowego, podczas których rozwijali kompetencje społeczne, odkrywali na nowo swoje zainteresowania i preferencje zawodowe. Uważamy, że zdobyta wiedza z zajęć pozwoli uczniom świadomiej podjąć decyzję o dalszej drodze kształcenia.

          Joanna Freliga

    • Kontakty

      • tel/fax: 957 239 621
      • ul. Kobylogórska 110, 66-400 Gorzów Wlkp. Poland
      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza
    • Logowanie